Narada szkoleniowa Prezesów, Przewodniczących Komisji Rewizyjnych i księgowych z Rodzinnych Ogrodów Działkowych rejonu bialskopodlaskiego. W dniu 10 marca 2015 roku w Bialskim Centrum Kultury odbyło się narada szkoleniowa poświęcona sytuacji prawnej oraz zasadom funkcjonowania ROD i OZ po wejściu w życie Ustawy o rod z 13 grudnia 2013 roku.
W konferencji uczestniczyli prezesi, księgowi oraz przewodniczący Komisji Rewizyjnych ROD. Szkolenie zorganizował OZ PZD w Lublinie reprezentowany przez Kazimierza Michalika wiceprezesa OZ PZD w Lublinie, Magdalenę Wójcicką-prawnika, Krystynę Kneć- główną księgową oraz Barbarę Muchę- księgową.
Poprzedni rok był szczególnie trudny biorąc pod uwagę ilość i jakość problemów, z którymi dane było zmierzyć się Związkowi: wprowadzenie w życie ustawy o rod i realizacja wymogów ustawy, protest Związku Miast Polskich, krzywdzące zarzuty Pani Rzecznik Lipowicz, zbieranie podpisów pod projektem ustawy „STOP ROZBIÓRKOM ALTAN”. Z tej batalii wychodzimy zwycięsko: Sejm 6 lutego 2015 roku jednogłośnie uchwalił Ustawę.
4 marca na posiedzeniu Senatu senatorowie zapoznali się z obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo Budowlane i niektórych innych ustaw. Senatorowie pozytywnie odnieśli się do projektu i 5 marca uchwalili projekt ustawy „ STOP ROZBIÓRKOM ALTAN’
Pani prawnik Magdalena Wójcicka w swoim wystąpieniu powiedziała min.: Aktywność i zaangażowanie samorządów ogrodowych i działkowców z Rodzinnych Ogrodów Działkowych rejonu bialskopodlaskiego została zauważona i doceniona przez Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie.
Podczas narady szkoleniowej dużo pozytywnych słów i podziękowań zostało skierowanych do Prezesów i Przewodniczących Komisji Rewizyjnych ROD, a za ich pośrednictwem do wszystkich działkowców za poparcie i wzięcie udziału w ogólnopolskiej akcji „STOP ROZBIÓRKOM ALTAN”.
Na apel OZ PZD w Lublinie działkowcy z bialskopodlaskich ogrodów odpowiedziały jako pierwsze i jako pierwsze zebrały największą ilość podpisów pod projektem ustawy z rejonów okręgu lubelskiego znacznie przekraczającą ilość wszystkich działek w ogrodach tj. ponad 7000 co stanowi 1/3 wszystkich wysłanych z okręgu lubelskiego do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej w Warszawie podpisów.
Zwrócono również uwagę na ogromną aktywność członków ogrodowych organów statutowych i indywidualnych działkowców z rejonu Białej Podlaskiej w ilości kierowanych listów i stanowisk do najważniejszych osób w państwie o obronie altan i praw działkowców.
Dyscyplina i odpowiedzialność członków zarządów i innych osób zaangażowanych w przeprowadzenie zebrań ustawowych w ogrodach, na których działkowcy wybierali stowarzyszenie, które w przyszłości będzie zarządzało ROD uplasowała rejon na pierwszym miejscu w okręgu lubelskim ze względu na termin zakończenia tych zebrań i podjętych decyzji o pozostaniu w Polskim Związku Działkowców. Wszystkie Rodzinne Ogrody Działkowe bialskopodlaskie pozostały w Stowarzyszeniu Ogrodowym Polski Związek Działkowców.
Z inicjatywy środowiska działkowego trwa proces legislacyjny projektu obywatelskiego ustawy o zmianie ustawy – Prawo Budowlane oraz niektórych innych ustaw. Nowa ustawa przewiduje wprowadzenie precyzyjnej definicji „altany” do ustawy o rod z dnia 13.12.2013 r., co ochroni działkowców przed likwidacją ogrodów bez odszkodowania, na których altany zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego uznane zostały za samowole budowlane.
Główna księgowa Krystyna Kneć omówiła problematykę księgowości w rod w świetle nowych przepisów. Rok bieżący to rok kampanii sprawozdawczo – wyborczej w PZD. Zarządy ROD przygotowują walne zebrania sprawozdawczo- wyborcze. Działkowcy wybiorą członków organów statutowych w ROD i delegatów na Krajowy Zjazd PZD.
materiał: Rodzinne Ogrody Działkowe Rejonu Bialskopodlaskiego
tekst: Maria Krzewicka / Magdalena Wójcicka
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper