„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” – Jan Paweł II. W dniu 6 maja na bialskim PSW została zorganizowana konferencja poświęcona osobie Jana Pawła II. Spotkanie zorganizował Zakład Pedagogiki pod kierownictwem dr Beaty Wołosiuk.
FILM – Biper TV – Pedagogiczna aksjologia w świetle nauczania św. Jana Pawła II – konferencja na PSW
Nie była to pierwsza tego typu konferencja. W 2005 roku, tuż po śmierci JPII odbyło się spotkanie, na którym poruszono temat: „Pedagogicznych inspiracji w nauczaniu Jana Pawła II”. W 10 lat po tym wydarzeniu zostało zorganizowane kolejne spotkanie. Konferencja była skierowana przede wszystkim do środowiska pedagogicznego, osób związanych z oświatą oraz studentów Pedagogiki. Gośćmi specjalnymi, którzy uświetnili to spotkanie byli m.in. ks. Bp Kazimierz Gurda – Biskup Siedlecki oraz Tadeusz Sławecki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Jan Paweł II był wychowawcą i przewodnikiem – zwłaszcza młodzieży dorastającej podczas trwania Jego pontyfikatu, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że osoby związane z edukacją miały możliwość bliższego zapoznania z Jego naukami oraz przesłaniami, a także otrzymali niezbędne wskazówki, w jaki sposób można wcielić je w życie codzienne, zarówno prywatne, jak i zawodowe. Słuchacze, poza typowymi wykładami, mieli możliwość uczestnictwa
w warsztatach przygotowanych przez dr Lidię Pietruszkę z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na których poruszono problematykę rodzin.
Ks. prof. dr hab. Marian Nowak w swojej oficjalnej przemowie nawiązywał do wartości związanej z rozwojem – często pomijanej, a tak istotnej w procesie wychowawczym. Mówił
o problematyce wskazywania wartości w momencie, gdy wszyscy są nastawieni na cele. Prywatnie ksiądz jest dumny ze studentów PSW, którzy swoją wiedzą nie odbiegają od standardów uniwersyteckich, a często przewyższają pozostałe szkoły w regionie.
Podczas konferencji ks. Bp. Kazimierz Gurda bardzo ciepło wyrażał się o podjętej tematyce. Wskazywał na potrzebę mówienia i wpajania pewnych wartości w trakcie wychowywania kolejnych pokoleń.
Równie pozytywnie na temat konferencji wypowiadał się Sekretarz Stanu MEN - Tadeusz Sławecki. Poruszył on w swoim wystąpieniu problem, który nurtuje większość społeczeństwa, mianowicie dlaczego m.in. tyle szkół, spotkań, ulic nazwanych jest im. Jana Pawła II, podczas gdy tak niewiele osób pamięta o Jego nauce, Jego przesłaniu. Papież powiedział: „Nie stawiajcie mi pomników. Zróbcie coś dla ludzi”. Podczas tego spotkania była możliwość zrobienia czegoś dla innych, poprzez wcielenie w życie wartości, o których mówił. Ważne jest, aby młodzi ludzie w procesie wychowawczym zrozumieli, ile znaczy szacunek dla drugiego człowieka, tolerancja, miłość – to te i wiele innych wartości płynących z nauki Jana Pawła II kształtują kolejne pokolenia i pokazują jakimi jesteśmy ludźmi.
materiał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II
tekst: Aleksandra Majewska
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk