Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy miało przyjemność rozpocząć realizację I turnusu unijnego projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”. Otwarcie turnusu odbyło się 8 czerwca. Do pierwszego kursu przystąpiło pięćdziesięcioro beneficjentów ze wszystkich województw.
FILM – Biper TV – Ginące zawody pomysłem na przyszłość – kurs OHP ruszył
Spotkanie z uczestnikami rozpoczął dyrektor CKiW OHP w Roskoszy – Andrzej Czapski:
– Witam serdecznie wszystkich was na oficjalnej inauguracji pierwszej edycji projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”.
Uczestników przywitała także Bożenna Pawlina-Maksymiuk – pełnomocnik Komendanta OHP, która wyposaża i pomaga w tworzeniu obiektu, na którym jest prowadzony projekt.
Jest to projekt unijny, którego celem jest zwiększenie szansy młodych ludzi na odnalezienie się na aktualnym rynku pracy oraz dodatkowo niesie ze sobą pierwiastek kulturowy, jakim jest przypomnienie o zawodach zapomnianych, które mogą być doskonałą alternatywą dla dzisiejszych tworów maszynowych. Rękodzieło w dzisiejszych czasach jest produktem, który doskonale się sprzedaje, gdyż jest unikatowe.
– Jest to projekt, który obejmuje 160 uczestników z całej Polski, w dwóch turach. Uczestniczymy w inauguracji pierwszej tury, w której udział bierze 50 chętnych do nauki zawodów ginących. Jest to młodzież w wieku 18-25 lat, młodzież która szuka miejsca, szuka swojej szansy na zdobycie zawodu – mówi Czapski.
Projekt został skierowany do młodzieży , która chce rozszerzać swoje kompetencje w danym zawodzie i widzi w nim swoją szansę.
- To alternatywa dla młodzieży obok zawodów podstawowych stolarz, ślusarz, murarz, stworzenie młodzieży możliwości zdobycia specjalizacji w tych zawodach, szczególnie w takim kierunku, który jest obecnie uznawany już za ginący, ale na tyle atrakcyjny, że wydaje nam się, że jeszcze może warunki uatrakcyjnić kompetencjami wejście młodego człowieka na rynek pracy – mówi Kalina Kenczew-Pałasz – dyrektor Biura KG OHP.
Instruktorami, którzy nauczać będą ginących zawodów są twórcy ludowi i rzemieślnicy z Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego. Jednym z nich jest Jan Sawicki – kowal.
- Kowalstwo w tej chwili jest zawodem zapomnianym. Funkcjonujemy – po prostu zbieramy młodzież trudną, uczymy tego zawodu. Tworzymy bramy, ogrodzenia, balustrady, tego typu rzeczy.
Na naszym terenie rzemieślnicy zajmują się głównie kowalstwem artystycznym, gdyż klienci nie chcą kupować rzeczy powtarzalnych z hipermarketów. Poza samym projektem fascynuje również miejsce, w którym jest on realizowany.
– Na jednej powierzchni utworzona jest wioska takich chat, w których mieszczą się warsztaty do poszczególnych zawodów, więc myślę, że ma zdecydowanie znamiona projektu nowatorskiego – mówi Kalina Kenczew-Pałasz.
Ośrodek jest odpowiednio wyposażony – w zależności od potrzeb w danym zawodzie.
– W tej chwili jest bardzo dobrze wyposażony. Są ładne paleniska nowe, zestawy narzędzi potrzebnych do tego typu prac – Jan Sawicki – Instruktor praktycznej nauki zawodu – kowal.
Istotnym elementem jest fakt, żeby praca i nauka w ośrodku w Roskoszy była ciągła, a nie zakończyła się na jednym projekcie. Warunki są doskonałe, należy tylko zadbać o ich odpowiednie wykorzystanie.
– Jesteśmy w tej chwili w trakcie wypracowywania koncepcji na wykorzystanie tych obiektów, aby były one użytkowane przez okrągły rok. Pomysłów jest bardzo wiele. Oczywiście ograniczeniem są możliwości zdobycia środków, ponieważ zgodnie z naszą ideą, my zajmujemy się głównie młodzieżą zagrożoną wykluczeniem, młodzieżą, która wywodzi się ze środowisk, które nie są w stanie zabezpieczyć jej wszystkich potrzeb, a na pewno już nie potrzeb finansowych na ten cel. W związku z tym my musimy znaleźć źródła finansowania dalszych projektów i to jakby nas w pewnym sensie ogranicza, bo pomysłów jest bardzo wiele – Kalina Kenczew-Pałasz – dyrektor Biura KG OHP.
My również mamy nadzieję, że więcej młodych ludzi będzie mogło skorzystać z możliwości jakie daje to miejsce, ten ośrodek i dzięki temu będą mogli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy.
materiał: Biała Podlaska gmina
temat: Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
tekst: Aleksandra Majewska / Mariusz Maksymiuk
zdjęcia i film: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Mariusz Maksymiuk