W dniach 18-19 czerwca, na terenie PSW w Białej Podlaskiej, w ramach projektu Biznestrans odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na temat „Wyzwań polityki regionalnej w aspekcie rozwoju społeczno – gospodarczego obszarów transgranicznych. W konferencji brali udział naukowcy m.in. z Białorusi, Ukrainy, Słowacji. Oprócz zagranicznych gości również wielu zainteresowanych tematem rodzimych naukowców odwiedziło nasze miasto m.in. z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, SGGW i SGH w Warszawie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, czy Uniwersytetu Rzeszowskiego.
– Mamy całą plejadę naprawdę wspaniałych naukowców, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i którzy do nas chętnie przyjechali – mówi dr Katarzyna Świerczewska-Pietras – koordynator projektu Biznestrans.
Celem konferencji była prezentacja wyników badań dotyczących polityki regionalnej w aspekcie rozwoju społeczno – gospodarczego. Przedstawiono współpracę Polski z sąsiadami, nie tylko ze ściany wschodniej, ale również Niemcami, Czechami, Słowacją.
– Biznes ma ciężko na tej granicy właśnie ze względu na ograniczenia zewnętrzne, ale po drugie w prowadzeniu biznesu jest jeszcze potrzebne coś takiego jak środowisko zaufania. Na granicy zachodniej trwało to dosyć długo – mówi prof. dr hab. Tadeusz Stryjakiewicz z Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu.
Na zachodzie sytuacja jest ustabilizowana, gdyż mamy granicę wewnętrzną Unii Europejskiej i przepisy, regulacje, standardy muszą być co najmniej podobne. Na wschodzie sytuacja jest zupełnie inna.
Projekt Biznestrans ma na celu ułatwić współpracę pomiędzy firmami z Białorusi a naszymi rodzimymi.
– Staramy się organizować konsultacje m.in. z przedsiębiorcami w ramach projektu. W maju tego roku gościliśmy ok. sześćdziesięciu przedsiębiorców, więc można uznać to za sukces. W ten sposób próbujemy ich zachęcić do wzajemnej współpracy i kooperacji – mówi dr Świerczewska-Pietras.
Na stronie internetowej www.biznestrans.pl można zamieszczać oferty inwestycyjne oraz oferty współpracy.
Na konferencji można było również bliżej zapoznać się z Programem Współpracy Regionalnej PL-BY-UA.
- Istotą programu jest umożliwienie współpracy lokalnym jednostkom samorządu terytorialnego, ale również instytucjom z obu stron granicy, aby mogli wspólnie aplikować o środki, aby realizować wspólne cele, przeciwdziałać wspólnym problemom – mówi Andrzej Słodki.
Tego typu podejście jest innowacyjne i daje możliwość, aby regiony, których nie obejmuje granicami Unia Europejska mogły ubiegać się o dofinansowanie z Unii. Realizacja projektu uzależniona jest od działań po obu stronach granicy, tak aby korzyści, które przynoszą mogły cieszyć mieszkańców nie tylko Polski, ale i wschodnich sąsiadów.
– Ważne jest to, że taki program, który jest jednym z przykładów polityki sąsiedztwa Unii Europejskiej właśnie umożliwia to, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom istnienia granic zewnętrznych Unii Europejskiej, bo przecież problemy nie znają granic – mówi dalej Andrzej Słodki.
Współpraca między sąsiadami jest bardzo istotne.
– Dobra wola jednej i drugiej strony może dać efekty, natomiast jeśli jej nie ma, to wówczas zamykamy się, a zamykanie się jest niewskazane – podkreśla prof. dr hab. Roman Fedan z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno – Ekonomicznej w Jarosławiu.
Korzyści dla stron może przynieść tylko współpraca. Ważne też, aby postarać się odciąć od tzw. Wielkiej polityki, która nie ułatwia współpracy transgranicznej na wschodzie Polski.
– Polityka naszego rządu nie sprzyja współpracy z Białorusią, bo o Białorusi mówi się albo źle, albo wcale. – mówi dr Aleksander Prokopiuk – rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku.
Sposobem na zacieśnienie współpracy jest sytuacja, która ma miejsce w Białowieży. Mianowicie posiadając wspólne dobro jakim jest Białowieski Park Narodowy, gdzie lasy ciągną się na Białorusi zniesiono obowiązek wizowy, co umożliwia swobodne przemieszczanie się na niewielkie odległości oraz przebywanie na terenie państwa sąsiedniego do 3 dni. Dużym ograniczeniem w działalności handlowej jest stabilność waluty.
Na konferencji przedstawiono również nowy instrument jakim jest Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej, które posiada osobowość prawną.
– Polega na tym, że istnieje możliwość tworzenia jednostek ponadnarodowych z osobowością prawną, które będą bezpośrednio pozyskiwać fundusze z Unii Europejskiej. Jeszcze nikt na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej tego nie powołał – mówi dr Tomasz Studzieniecki z Akademii Morskiej w Gdyni.
Konferencja pokazała jak wygląda sytuacja na pozostałych granicach Polski i jak można wspomóc wschodnią granicę w celu poprawy współpracy z naszymi sąsiadami. Problemów jest dużo więcej, ale wsparcie finansowe w celu wyrównania szans też jest dużo większe, należy tylko nauczyć się wykorzystywać możliwości jakie są nam dane.
materiał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
temat: Projekt Biznestrans
tekst: Alicja Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film i zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper