3 lipca odbył się już po raz IX Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu pod honorowym patronatem Wójta Gminy Kodeń Jerzego Trocia. Festiwal jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Jest to festiwal niezwykły, osoby niepełnosprawne mogą zaprezentować na nim swoje zdolności wokalne, taneczne oraz instrumentalne.
FILM – Biper TV – IX Nadbużański Integracyjny Festiwal Muzyczny w Kodniu
Na festiwalu Wójt Gminy Kodeń powitał serdecznie wszystkich zgromadzonych.
W tym roku podobnie jak w poprzednich na spotkanie przybyli podopieczni 25 placówek z całego województwa.
– Jest to ogromna praca wszystkich osób, które przygotowały się do występów i tych, którzy występy przygotowali – mówi Edyta Wojciechowska – kierownik WTZ w Kodniu.
Festiwal oprócz zabawy i radości, to także swoistego rodzaju terapia dla osób niepełnosprawnych.
– Muzyka ubogaca życie osób niepełnosprawnych, pozwala im poczuć się ludźmi, którzy nie mają obciążeń, słabości, z którymi na co dzień się stykają – komentuje Beata Kupryś – instruktor ds. kulturalno-oświatowych WTZ w Kodniu.
Pogoda dopisała uczestnikom i organizatorom festiwalu, wszyscy mogli się cieszyć atmosferą panującą w tym miejscu. Radości i zabawy było całe mnóstwo. Bawili się również opiekunowie, nauczyciel ZPO w Kodniu Ryszard Zań tradycyjnie wykonał utwór „Blondyneczka”, który zadedykował wszystkim zgromadzonym.
– Tak wiele trudu, wysiłku poniesiono, żeby utworzyć te piękne spotkania, które nas tutaj integrują, że możemy dzielić się radością, pieśnią, czasem, wspólnym przebywaniem w tak pięknym miejscu – mówi Bogumiła Fedoruk – psycholog.
W imieniu swojej córki zaśpiewał również Janusz Pruniewicz – wykonawca i tato niepełnosprawnej Natalii.
– Śpiew jest ze mną od zawsze, śpiewam od dzieciństwa, śpiewałem w wielu zespołach, śpiewałem też w wielu konkursach. Miałem okazję występować z różnymi artystami, a tu jestem, ponieważ świat ludzi niepełnosprawnych jest mi bardzo bliski – mówi Pruniewicz.
Podczas takich wydarzeń jak to łączą się dwa światy – świat zdrowych ludzi i osób żyjących z niepełnosprawnością. I chociaż na co dzień te światy wciąż się przeplatają, to przebywanie w towarzystwie osób z upośledzeniem nie zawsze jest łatwe dla zdrowych ludzi. Błąd. Nauczmy się żyć razem, integrować, uczyć się od tych osób radości z dnia codziennego, energii i woli walki o lepsze jutro. Nauczmy się wreszcie cieszyć tym, co nas otacza – a tego możemy się właśnie nauczyć od osób niepełnosprawnych. Mamy nadzieję, że na X, jubileuszowym już festiwalu, będzie jeszcze większa frekwencja i jeszcze więcej pozytywnej energii.
materiał: Kodeń gmina
temat: Środowiskowy Dom Samopomocy i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kodniu
tekst: Aleksandra Majewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film i zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper