Od 6 lipca Fundacja Edukacja i Przyszłość Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej wspólnie z Ośrodkiem dla Cudzoziemców realizuje projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Pójdę do polskiej szkoły – letnia szkoła języka polskiego dla uchodźców i cudzoziemców z Lubelszczyzny – realizowany w ramach konkursu „Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w środowisku wielokulturowym” w 2015 roku.
Projekt zakłada realizację 192 godzin zajęć z języka polskiego, spotkania rodziców z dziećmi uchodźców w polskich szkołach, wycieczki historyczno – edukacyjne do Warszawy oraz Kazimierza Dolnego nad Wisłą. W ramach realizowanego projektu odbywają się też wizyty przedstawicieli oświaty w Ośrodku dla Cudzoziemców, zajęcia edukacyjno – sportowe oraz integracyjne ogniska.
Poprzez intensywny kurs języka polskiego dla cudzoziemców wspomagane jest podjęcie nauki w publicznych przedszkolach i szkołach; projekt ma również na celu integrację cudzoziemców z polskimi dziećmi i polską młodzieżą poprzez wzajemne spotkania w trakcie realizacji zadania; adaptacja szkolna dzieci uchodźczych – w czym pomagają wizyty dzieci i młodzieży w bialskich placówkach szkolnych a także wizyty pracowników oświaty w Ośrodku dla Cudzoziemców, prezentacje, rozmowy, opowiadania. Poprzez edukacyjno – rekreacyjny program turystyczny cudzoziemcy poznają historię i ciekawe zakątki turystyczne naszego kraju.
Największą barierą dla dzieci i młodzieży uchodźczej w uczęszczaniu do polskiej szkoły jest bariera językowa i trudności komunikacyjne. Dzieciom, które nie rozumieją nic poza bardzo prostymi słowami trudno jest wytłumaczyć zasady obowiązujące w szkole, trudno pomóc, trudno ich zainteresować procesem lekcyjnym.
Uchodźcy uczniowie nie znając języka często nie rozumieją podstawowych komunikatów przekazywanych przez wychowawców, trudno wymagać współpracy, jeśli słuchając nauczyciela w najlepszym razie tylko się uśmiechają bo nie rozumieją tego, co się do nich mówi.
Stosunek cudzoziemców/uchodźców do edukacji w Polsce jest różny, częściej jednak widać brak współpracy – dzieci były za wcześnie wysyłane do szkoły, większość wiele zajęć opuszcza. Rzadko bywają sytuacje interesowania się edukacją dziecka z własnej inicjatywy, uchodźcze matki zajęte wychowaniem kilkorga młodszych dzieci nie mają czasu ani nawyku kontaktu z wychowawcą czy nauczycielem.
Poprzez wakacyjny kurs nawiązane zostają bliższe kontakty, cudzoziemcy przekonują się o pozytywnym nastawieniu nauczycieli, dostrzegają chęć niesienia im pomocy w zamian oczekując współdziałania.
Jest to druga edycja projektu – w ubiegłym roku Fundacja Edukacja i Przyszłość z sukcesem zrealizowała zadanie dotyczące wspierania inicjatyw edukacyjnych na rzecz uchodźców, mniejszości narodowych/etnicznych mieszkających w Polsce służących nauczaniu języka polskiego”.
materiał: Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Iwona Żelisko Wydział Nauk Ekonomicznych i Technicznych
opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.