Męskie kurtki oraz damskie chusty przekazała w poniedziałek (21 września) jednostkom pomocy społecznej z woj. lubelskiego Służba Celna. Przekazanie odzieży instytucjom uprawnionym do jej odebrania możliwe było po wyrażeniu przez właścicieli podrobionych znaków towarowych, bezprawnie użytych na towarze, zgody na jego nieodpłatne przekazanie. Odzież trafiła do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej oraz Domu Pomocy Społecznej w Kalince k. Parczewa.
W imieniu Służby Celnej, w obecności Prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka, dary od celników przekazał insp. Piotr Gajek zastępca dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Dom Pomocy Społecznej w Kalince reprezentował dyrektor Andrzej Kośmider, natomiast Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – zastępca dyrektora ośrodka Bożena Szyc.
Dom Pomocy Społecznej w Kalince otrzymał od Służby Celnej w sumie 54 zimowe kurtki, które, jak podkreślił dyrektor DPS-u, zaspokoją potrzeby wszystkich mężczyzn – podopiecznych jednostki, a także 120 damskich chust.
Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej trafiło natomiast 45 kurtek. Jak zaznaczył Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk potrzeby podopiecznych MOPS-u są duże i liczy się każda tego typu pomoc. Przekazana potrzebującym odzież zatrzymana została przez funkcjonariuszy celnych pod koniec 2013 r. w Oddziale Celnym w Tomaszowie Lubelskim. Towar miał trafić z Hamburga na Słowację.
Powodem zatrzymania było bezprawne oznakowanie odzieży chronionymi znakami towarowymi znanych światowych marek. O tym, że mogą to być podróbki świadczył m.in. brak firmowych opakowań oraz niska wartość odzieży wskazana na fakturach – choć sam towar był dobry gatunkowo. O swoich podejrzeniach celnicy powiadomili przedstawicieli właścicieli praw do znaków towarowych, którzy potwierdzili, że odzież jest podrabiana.
Przekazanie kurtek i chust instytucjom uprawnionym do ich odebrania możliwe było po orzeczeniu przez Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim przepadku towaru na rzecz skarbu państwa i wyrażeniu przez właścicieli znaków towarowych zgody na nieodpłatne przekazanie odzieży – pod warunkiem wcześniejszego usunięcia bezprawnie użytych znaków towarowych.
Często towary zatrzymywane przez celników nie nadają się do przekazania; wiele z nich jest szkodliwych dla zdrowia lub życia potencjalnych odbiorców (np. podrabiane leki). Obligatoryjnie niszczone są też pochodzące z przemytu papierosy.
W 2014 r. w Białej Podlaskiej świadczeniami z pomocy społecznej objęto 1312 rodzin, liczących 3680 osób, co stanowi 6,49% ogólnej liczby mieszkańców miasta. Dla porównania w 2013 r. było to 1330 rodzin, liczących 3767 osób, co stanowiło 6,62% ogólnej liczby mieszkańców miasta.
Do głównych przyczyn powstania trudnych sytuacji wymagających interwencji pracowników socjalnych, a tym samym konieczności udzielenia pomocy, zaliczyć należy m.in. ubóstwo wynikające z bezrobocia. Na podstawie Sprawozdania z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej za 2014 rok.
materiał: Służba Celna
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk podkom.
rzecznik prasowy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper