Quantcast
Channel: Radio Biper - Internetowy Portal Informacyjny - Biała Podlaska » Wiadomości
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1484

Międzyrzec Podlaski: Dożynki Powiatu Bialskiego 2015 (film) (galeria)

$
0
0

smallXVII dożynki powiatu bialskiego przeszły już do historii. 30 sierpnia w Misiach na święcie plonów gościły tłumy, które przy pięknej pogodzie bawiły się do późnych godzin nocnych. Pisaliśmy już o dożynkach, publikowaliśmy też obszerną fotorelację <<==>> LINK. Dziś przyszedł czas aby zaprosić czytelników Radio Biper na FILM z dożynek gminno – powiatowych w Misiach. Zapraszamy!!!

FILM – Biper TV – Dożynki Powiatu Bialskiego 2015

Międzyrzec Podlaski: Dożynki Powiatowe w Misiach (galeria) <<==>> LINK

Gmina Międzyrzec Podlaski

„Czas już kołacz żniwny nie krajany nożem podawany z solą na stół nasz położyć, czas połamać ręką ten żniwny opłatek tak po staropolsku za domu dostatek” ta strofa wiersza „Czas na żniwa” to motto dzisiejszego święta, które rozpoczniemy uroczystym przemarszem korowodu XVII dożynek powiatowych. Gmina aktywnie tworzy porozumienia z inwestorami, by dać im szansę na stworzenie nowych miejsc pracy. Dominującym dziełem gospodarki tej gminy jest rolnictwo. Gminę tę tworzą mieszkańcy kreatywni i otwarci na nowe inicjatywy. W Gminie Międzyrzec Podlaski dzieje się bardzo dużo na rzecz rozwoju, edukacji, sportu, ocalenia od zapomnienia dorobku kulturalnego naszych ziem.

Gmina Biała Podlaska
Z dumą obserwujemy rozwój młodych pokoleń, z satysfakcją przyjmujemy, że coraz większe rzesze nowych mieszkańców. Mieszkańcy motywują do działania, dla nich rozwija się infrastrukturę techniczną, tworzy warunki do pracy twórczej, poprawia warunki życia, pracy, nauki i aktywnego wypoczynku.

Gmina Drelów
Drelów trzecia co do wielkości gmina w Powiecie Bialskim, liczy obecnie 5600 mieszkańców. W ostatnim czasie znacznie rozwinęła się produkcja mleka i hodowla trzody chlewnej w wyspecjalizowanych, dużych gospodarstwach na terenie Gminy Drelów. Powstało także wiele gospodarstw uprawiających owoce i warzywa, a producenci zrzeszają się w zrzeszeniu Podlasie.

Gmina Kodeń
Kodeń – wiejska gmina, której 65% powierzchni stanowią uprawy rolnicze, pozostałe 35% to tereny lesiste. W gminie znajduje się obszar Natura 2000, obejmujący około 17% jej obszaru. Wśród głównych upraw wyróżniają się zboża i kukurydza, hodowla zwierząt opiera się na bydle opasowym, mlecznym, trzodzie chlewnej i owcach.

Gmina Konstantynów
Szczególnie ważny był realizowany w latach 2014-2015 projekt partnerski pod tytułem „Zachowanie dziedzictwa środowiska naturalnego w gminach nadbużańskich, Janów Podlaski, Konstantynów, Rokitno poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych”. W ostatnich latach Gmina Konstantynów ma na swoim koncie szereg osiągnięć. W 2014 zdobyła tytuł „Europejski Samorząd”, a w 2015 5 miejsce w rankingu Rzeczpospolita w kategorii gmin wiejskich za pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Gmina Leśna Podlaska
Celami wycieczek są między innymi rezerwat Chmielinne, zespoły dworsko-pałacowe w Ludwinowie i Nosowie, zespół cerkwi prawosławnej w Nosowie, dwór w Droblinie oraz barokowy kościół w Leśnej Podlaskiej z cudownym obrazem Matki Bożej Leśnieńskiej.

Gmina Łomazy
Na inwestycje w 2014 roku Gmina przeznaczyła łącznie ponad 3 mln złotych. Między innymi na wodociągi, budowę oczyszczalni, modernizację świetlic wiejskich i ośrodka zdrowia w Łomazach. Budowę chodników oraz ulicy Polnej w Łomazach

Miasto Międzyrzec Podlaski
Międzyrzec Podlaski położony na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych. Posiada kompleksowo uzbrojone tereny inwestycyjne z przeznaczeniem na nowoczesne usługi i produkcję. Miasto stosuje ulgi w podatku od nieruchomości oraz niskie stawki podatku od środków transportu.

Gmina Piszczac
W Gminie Piszczac ze środków unijnych zmodernizowano świetlice wiejskie. Gmina prężnie rozwija się pod względem gospodarczym, zamieszkuje ją ponad 7300 mieszkańców. Wyremontowano wi85ele dróg i nawierzchni asfaltowych, gospodarstwa rolne korzystają z dotacji unijnych. W obrębie Gminy znajduje się kąpielisko Kubiki, które w tym roku zajęło III miejsce w plebiscycie na atrakcję turystyczną Województwa Lubelskiego.

Gmina Rokitno
Dzięki funduszom Unii Europejskiej w ostatnich latach udało się zrealizować wiele inwestycji. Między innymi założono 250 instalacji solarnych, trwa budowa drogi gminnej oraz chodnika i miejsc parkingowych wraz z kanalizacją deszczową w Rokitnie. W ostatnim czasie ogromną rolę odgrywa Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie.

Gmina Rossosz
Ponadto w 2014 roku wspólnie z gminami partnerskimi z Doliny Zielawy wybudowano jedną z największych elektrowni słonecznych w Polsce. W efekcie powyższych działań Gmina Rossosz pozyskała inwestora, który na terenie wybudował dwie kolejne farmy fotowoltaiczne. Gmina Rossosz jest przyjazna zarówno środowisku naturalnemu, jak i inwestorom planującym inwestycje.

Gmina Sławatycze
Gmina Sławatycze znana jest z organizacji takich imprez jak Międzynarodowa Biesiada Nadbużańska, Biegi Radziwiłłowskie, Nadbużański Rajd Rowerowy, zlot motocyklowy oraz kultywowanie jednej z nielicznych w kraju tradycji zakończenia starego roku „Brodacze Przebierańcy”. Gmina Sławatycze w ubiegłym roku zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Gmina przyjazna turystom”.

Gmina Sosnówka
Dzięki współpracy partnerstwa pięciu gmin Doliny Zielawy Gmina Sosnówka pozyskała środki z funduszy europejskich wykorzystując je między innymi na budowę drogi, modernizację stacji hydroforowej i budowę sieci wodociągowej, montaż kolejnych instalacji solarnych, zakup samochodu pożarniczego, przebudowę i remonty Gminnego Ośrodka Kultury oraz świetlic wiejskich.

Gmina Terespol
Elementem wyróżniającym Gminę Terespol są bezcenne obszary niezdegradowanych ekosystemów nadbużańskiej przyrody. Ponad połowę powierzchni zajmują Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu oraz park krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu z rezerwatami przyrody.

Miasto Terespol
Miasto współpracuje z Gminami z Niemiec, Białorusi oraz z Ukrainy. Największymi imprezami organizowanymi cyklicznie w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu są: Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich, Międzynarodowy Bieg Przyjaźni, Niedziela w Terespolu, Koncert noworoczny, Międzynarodowy Turniej Sportowy Bug Rzeką Przyjaźni. Z racji swego położenia i posiadanych przejść granicznych z Białorusią Terespol rozpoczął szybki rozwój gospodarczy. Obecnie trwają przygotowania do budowy galerii handlowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą na łącznej powierzchni 15ha.

Gmina Tuczna
Od marca 2014 w Międzylesiu funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy, od kwietnia działa młodzieżowa drużyna pożarnicza przy Gimnazjum w Tucznej, a w roku bieżącym powstała również żeńska drużyna pożarnicza OSP Tuczna. Warto wspomnieć, że w czerwcu bieżącego roku w Tucznej rozegrany został pierwszy w powiecie Turniej Piłki Błotnej o Puchar Wójta Gminy Tuczna.

Gmina Wisznice
Wójtem gminy jest pan Piotr Dragan, Przewodniczącą Rady Gminy pani Ewa Nuszczyk. W Gminie Wisznice oprócz tradycyjnych kierunków produkcji rolniczej rozwijane jest sadownictwo oraz produkcja warzyw oraz uprawy zielarskie. Gmina jest jednocześnie jedną z bardziej przedsiębiorczych gmin powiatu bialskiego, na jej terenie działalność prowadzi prawie 170 zakładów. Poprawie warunków życia ludności i rozwojowi Gminy Wisznice służą liczne realizowane inwestycje oraz projekty. W 2015 roku Gmina Wisznice została laureatem nagrody pary prezydenckiej w konkursie „Dobry klimat dla rodziny” w kategorii „Wyrównywanie szans edukacyjnych”.

Gmina Zalesie
Gmina Zalesie dostrzegana jest w kraju oraz za granicą jako organizator otwartego ogólnopolskiego, a od 2010 roku Międzynarodowego Turnieju w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, który rozgrywany jest w siłowni przy Zespole Szkół w Zalesiu. Gmina uczestniczy w ogólnopolskim konkursie „Zdrowa Gmina”. W 2014 roku przyznano jej po raz drugi certyfikat „Promotorzy przedsiębiorczości 2014”.

 
Tadeusz Łazowski – Starosta Bialski
Serdecznie witamy wszystkich rolników naszego powiatu, na czele ze Starostami Dożynek oraz naszych gości, którzy przybyli na XVII Dożynki Powiatu Bialskiego w miejscowości Misie w Gminie Międzyrzec Podlaski.

- Aby stało zadość się tradycji przyjmijcie szanowni gospodarze ten bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren zbóż, uszanujcie go i dzielcie hojnie i sprawiedliwie, aby w naszych domach nie zabrakło kromki chleba

Starosta Bialski:
- Drodzy Starostowie, drodzy rolnicy, panie Wójcie gospodarzu miejsca, szanowni goście przyjmujemy ten chleb, piękny owoc pracy naszych rolników, z wielką pokorą i wielkim szacunkiem. Obiecujemy, że ten chleb będziemy dzielić sprawiedliwie, robimy wszystko, aby nikomu nie zabrakło.

Starosta Bialski:
- Na wsi żyje się coraz lepiej. Obserwujemy ten postęp, wykorzystanie środków unijnych, dopłaty, widzimy jak zmienia się nasza wieś, ale też chcemy, żeby żyło się jeszcze lepiej. Więc też tutaj wołamy, apelujemy, żeby była większa opłacalność produkcji, większe bezpieczeństwo, lepsze ceny, lepsze działania na rzecz naszego rolnictwa, bo wszystko swój początek bierze z ziemi. Te wielkie słowa wypowiedziane przez księdza dziekana w homilii „Chleb jest wartością najwyższą”. Musimy go szanować, strzec, aby go nikomu nie zabrakło. Bardzo dziękuję wszystkim delegacjom z kraju i z zagranicy, dziękuję naszym parlamentarzystom, Wojewodzie, władzom województwa, panu Marszałkowi, naszym Radnym województwa, Radzie Powiatu, chciałbym również przekazać pozdrowienia i życzenia pana Przewodniczącego Mariusza Filipiuka, który nie może być z obowiązków służbowych, ale łączy się z nami i bardzo serdecznie Państwa pozdrawia, zwłaszcza, że jest tutaj rodakiem. Szanowni Państwo Dożynki nasze są wyjątkowe, nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspaniałe zaangażowanie władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Międzyrzec, Przewodniczącym Rady, czcigodnym księdzem proboszczem, sołtysem, państwem, starostami dożynek. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, zauroczeni wspaniałą, niespotykaną dekoracją Miś, Mielnicy i okolicznych miejscowości.

Przede wszystkim jest to piękna polska tradycja, ale świętujemy z taką refleksją przede wszystkim ze względu na bardzo trudną sytuację, ze względu na suszę, na mniejsze plony. To też jest kwestia opłacalności produkcji, jak również możliwości sprzedania tych płodów rolnych, ale też jak oceniamy to w perspektywie lat bardzo wiele się zmieniło. Widać jak wiele nowych budynków, sprzęt rolniczy. Oczywiście jest bardzo wiele jeszcze do zrobienia i trzeba sięgać do przodu, to też trzeba powiedzieć jak wielką wagę przywiązuje się nie tylko do symbolu, ale do chleba, do zboża. To jest też czas na refleksje dotyczące czym jest chleb właśnie – wartością nadrzędną, jak również produkcja żywności – daje podstawę egzystencji. To szacunek, ale to też jest działalność gospodarcza, więc aby była ta wrażliwość, że w przypadku takiego kryzysu, czy w przypadku załamania cen były jakieś mechanizmy, które wyrównują, żeby ludzie, którzy nastawili się na produkcję porzeczek, czy konkretnych upraw mieli zabezpieczone możliwości sprzedania i żeby się nie martwili o to, że jest nadwyżka albo deficyt, żeby po prostu przetrzymać ten trudny czas, a ludzie swoją postawą zaświadczają, że solidnie pracują. Dlatego też z okazji dzisiejszej uroczystości bardzo nisko się kłaniamy nad ludźmi, którzy pracują na rzecz rolnictwa, bo powiat jest wybitnie rolniczy. To 19 samorządów, ale 17 gmin wiejskich, gdzie rolnictwo odgrywa bardzo ważną rolę. Nie mamy tu za bardzo urodzajnych gleb, więc tym bardziej trzeba odpowiednio je przygotować i też jest tutaj taka troska, że brak opadów, ale jednocześnie nie można wchodzić z pewnymi pracami agrotechnicznymi, bo ziemia przypomina pył i nie ma możliwości ani siewów, ani orek i czekamy na ochłodzenie, na opady. Nie mniej jednak ta wielka praca i ten wielki trud, który został tutaj udokumentowany poprzez te piękne dekoracje, wieńce, korowody. Sama obecność na dzisiejszych dożynkach, mamy kilka tysięcy ludzi, to jest też jakby dla nich, to jest święto rolników i dla rolników. To jest dla nas też pewna duma i pochylamy się nad tą ciężką pracą, bo każdy z nas albo wyszedł ze wsi, albo ma tam bliskich i też przebywamy, jesteśmy z tymi ludźmi i im służymy. Dlatego każdy kilometr drogi wodociągu czy infrastruktury, który poprawia warunki życia to też jest gest na rzecz naszego społeczeństwa i to jest robione z sukcesem.

Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski – Krzysztof Adamowicz
Mieszkańcy Gminy Międzyrzec Podlaski z szacunku dla rolników, z szacunku dla gości postanowili udekorować tak pięknie swoje domostwa i całą drogę prowadzącą do gościnnych Miś. Z tego miejsca chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom Gminy Międzyrzec Podlaski, a szczególnie miejscowości Miś, Przychody, Mielnica, Strzakły, Rzeczyca za ogromny wkład pracy w organizację tych dożynek. Czujcie się u nas wszyscy Państwo dobrze, tak jak w swoim rodzinnym domu, bo my wszyscy dzisiaj tutaj tworzymy wspólnotę. Wspólnotę ludzi, którzy są zainteresowani rozwojem naszych gmin, naszych małych ? Jesteśmy strażnikami kultury, tradycji, ale też tego przepięknego szacunku do chleba, o którym tak mocno mówił dzisiaj ksiądz dziekan Brzozowski. Dlatego też najpiękniejsze słowa podziękowania chcę złożyć na ręce drogich rolników. Życzę Wam, by nigdy nie zabrakło chleba powszedniego, życzę sił i zdrowia, życzę również, aby wasze gospodarstwa rozwijały się czerpiąc radość z owoców swojej pracy, doświadczając miłości tych najbliższych.

Rozmawialiśmy z panem Starostą odnośnie lokalizacji. Pan Starosta po dożynkach w ubiegłym roku w Strzakłach gminnych był bardzo zaskoczony iż mimo takiej nietypowej aury, bo cały dzień padało tak wiele ludzi, mieszkańców uczestniczyło w tych uroczystościach. I wówczas zaproponował by może Gmina zastanowiła się nad tym, by nie zorganizować dożynek powiatowych na terenie naszej Gminy. I tak też się stało. Wybraliśmy wspólnie lokalizację i ruszyły przygotowania. Dzisiaj jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wielu rolników, wielu mieszkańców Powiatu Bialskiego przyjęło nasze wspólne zaproszenie, że wspólnie możemy świętować ten dzień zakończenia prac polowych, tego etapu zbioru plonów. Naszym celem było, aby każdy czuł się tutaj dobrze, żeby czuł się jak u siebie. W związku z tym chcieliśmy od samego początku, gdy docieracie do nas, bo Wy też przyjechaliście na nasze zaproszenie i bardzo się cieszymy i cieszymy się, że objęliście patronem medialnym te dożynki. Od tego momentu chcieliśmy Was witać. Pokazać szacunek dla naszych gości, którzy odwiedzają Gminę Międzyrzec i myślę, że to co Was zaskoczyło te przepiękne dekoracje, które pojawiły się na całej trasie dojazdu do miejscowości Misie, przepięknej miejscowości. Z mojej strony radość jest podwójna, gdyż okazało się, że w przygotowanie włączyły się praktycznie wszystkie miejscowości Gminy Międzyrzec Podlaski. Oczywiście grono pracy spadło na tych miejscowych, ale wykazali się fajną inicjatywą, fajnymi pomysłami i za to wszystkim mieszkańcom dziękuję. A korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim rolnikom, aby rok przyszły nie wywoływał tyle frustracji co ten, spowodowany suszą, spowodowany zawirowaniami na wschodzie, aby mogli swobodnie planować swój rozwój, aby tego chleba powszedniego wystarczyło dla nas wszystkich z tych zbiorów tego roku i lat następnych. Chciałbym życzyć im spokoju i rozwoju.

Podczas tych dożynek Gminę Międzyrzec Podlaski reprezentował wieniec z Berezy, zwycięzcy ubiegłorocznych dożynek gminnych, dożynek powiatowych. W tradycji Gminy Międzyrzec Podlaski miejscowości zawsze wiją wieńce, specjalizują się w różnych. Ciekawostka – miejscowość Tłuściec od samego początku chyba, od lat pięćdziesiątych, czy jeszcze od przedwojnia wiją tylko orła i jest to symboliczne, coś charakterystycznego właśnie dla tej miejscowości i tylko tej miejscowości. Możemy zobaczyć tę różnorodność w wieńcach dożynkowych. I cieszę się, bo ten nasz nie jest takim ostatnim, bo jak widziałem był bardzo okazały.

Ewa i Wiktor Dąbrowscy – Starostowie Dożynek
- Jesteśmy zaszczyceni, ale to nie nasza decyzja i tak do końca my nie znamy powodów. Prowadzimy normalne gospodarstwo rolne na wsi. Specjalizujemy się w hodowli drobiu, czyli kurczaki i brojlery. Mamy trochę ziemi – 16 ha z tego co mi wiadomo. 2 ha – borówki amerykańskiej, 3 ha – aronii, czyli tak po trochę wszystkiego.
- No niestety. Nasza praca właśnie na tym polega, że nigdy nie wiemy co zbierzemy i jak zbierzemy, czy będzie mokro, czy będzie sucho. Na tym właśnie polega .
- niezależnie od roku nasza praca właśnie na tym polega, że ten chleb jest okraszony naszym potem, można powiedzieć dosłownie. I czy Pan Bóg da lepszą czy gorszą pogodę to my musimy swoje zrobić. Na ile jest to możliwe oczywiście.
- tegoroczne żniwa jeżeli chodzi o stronę techniczną to były wyśmienite, bo zboża stały, pogoda piękna. Plony – mogę powiedzieć na podstawie własnego gospodarstwa, ja jestem z plonów zadowolony, bo moje zasiewy, że tak powiem trafiły jeszcze w dobry czas, wcześnie zasiane i zebraliśmy.
- Nie postawiłem na kukurydzę – słuszna uwaga. Natomiast w tej chwili zaczyna być to trochę uciążliwe dla ziemi i dla nas. Nic nie można robić. Ci rolnicy co mają inne kierunki produkcji generują duże straty.

fbmateriał: Powiat Bialski / Międzyrzec Podlaski gmina
temat: Dożynki Powiatowe
tekst: Aleksandra Gajewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1484

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra