Adam Rębacz – Fundacja Zielony Słoń witał wszystkich zgromadzonych na debacie dotyczącej finalnych elementów projektu ReGeneracji Młodych organizowanego przez fundację Zielony Słoń. W sali kolumnowej Urzędu Gminy w Piszczacu pojawili się młodzi ludzie z Piszczaca, Sosnówki i Wisznic. Na przeciw nich zasiedli samorządowcy: przewodniczący sejmiku województwa Przemysław Litwiniuk, wójtowie: Kamil Korzuchowski – Piszczac i Piotr Dragan – Wisznice, radny powiatu bialskiego Arkadiusz Misztal oraz dziennikarz – Filip Springer.
FILM – Biper TV – Debata w ramach projektu ReGeneracja Młodych – Piszczac
Rozmowa z Edytą Ignatiuk z Fundacji Zielony Słoń
Radio Biper: Czym jest Fundacja Zielony Słoń?
- Fundacja Zielony Słoń jest organizacją pozarządową. Mamy siedzibę w Lublinie. Realizujemy projekty edukacyjne z zakresu edukacji nieformalnej, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, głównie z inicjatywy Erasmus Plus.
Radio Biper: Czyli branża bardziej edukacyjna?
- Tak, zdecydowanie, właściwie tylko edukacyjna.
Radio Biper: Zdradźmy. Jesteśmy w Piszczacu Sala Kolumnowa w budynku Urzędu Gminy w Piszczacu, młodzi ludzie za nami. Co to za spotkanie?
- Dzisiaj odbywa się debata, która jest finałem projektu ReGeneracja. Projekt miał na celu zaktywizowanie młodych ludzi i pokazanie im jakie mają możliwości wpływania na rzeczywistość na około, na swoje lokalne środowisko. Przez dwa ostatnie dni – sobota i niedziela – brali oni udział w warsztatach medialnych, warsztatach z autoprezentacji, sztuki dyskusji, dowiedzieli się czym jest dziennikarstwo obywatelskie, czym są organizacje pozarządowe, poznali teorię tego jak mogą sami uczestniczyć, sami wpływać na to, co się dzieje w ich otoczeniu. Dzisiaj natomiast chcemy porozmawiać z praktykami, czyli z decydentami oraz z dziennikarzem. Naszymi gośćmi są Filip Springer – reporter, autor kilku książek m.in. „Miedzianki”, teraz pracuje nad projektem „Miasto archipelag” i samorządowcy – Wójt Gminy Piszczac, Wójt Gminy Wisznice, Przewodniczący Sejmiku Lubelskiego.
Radio Biper: Ta młodzież sama się skusiła? Jak można do Was, do Zielonego Słonia dotrzeć?
- Rekrutacja do projektu była prowadzona na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych, również wysłaliśmy informacje do lokalnych szkół i młodzież zgłaszała się poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na naszej stronie internetowej.
Radio Biper: Odzew jest jaki? To młodzież z kilku sąsiednich miejscowości i gmin?
- Tak, młodzież jest z różnych miejscowości – z Wisznic, Sławatycz, Białej Podlaskiej, z okolic Międzyrzeca, tu miejscowa z Piszczaca.
Piotr Dragan – wójt Wisznic
- Młodzieżowa Rada Gminy istnieje w Gminie Wisznice od lat siedmiu. Na pewno w pierwszym roku w momencie, kiedy zostałem wójtem planowaliśmy założenie, ale pierwszy rok, to był taki rok rozbiegowy. I założyliśmy w drugim roku, także istnieje 7 lat. Na początku to sam się zastanawiałem po co my to robimy. Natomiast w tej chwili już wiem, że funkcjonowanie takiej rady jest bardzo potrzebne. Też doświadczenia współpracy, ja za chwilę spróbuję powiedzieć też kilka słów na temat moich doświadczeń z innymi młodzieżowymi radami gminy, bo to co próbowaliśmy robić, to przede wszystkim uczyć się od innych krajów, jak u nich wygląda funkcjonowanie młodzieżowych rad gminy. Może od tego zacznę. Takim przykładem jak powinna funkcjonować młodzieżowa rada gminy jest Norwegia. Akurat my mamy współpracę z norweską Gminą ? To jest gmina w okolicach Bergen, czyli bardzo daleko na północy, praktycznie prawie na Fiordach położona.
Arkadiusz Misztal – radny Powiatu Bialskiego, sekretarz Urzędu Gminy Piszczac
Radio Biper: Panie Sekretarzu, dzisiaj w Gminie Piszczac spotkanie młodzieży z samorządowcami. Jak doszło do tego spotkania i czym jest to spotkanie? Dlaczego w ogóle tutaj, u Was?
- Zaprosiliśmy tutaj do współpracy Fundację Zielony Słoń, która napisała projekt do unijnego programu Erasmus Plus, który ma zaangażować młodzież w działania samorządowe. To jest wielowątkowy projekt. Jednym z działań były warsztaty dla młodzieży, m.in. dziennikarskie, które odbywały się tutaj, w Piszczacu przez trzy dni. Zaprosiliśmy do udziału w tych warsztatach młodzież z czterech gmin, m.in. z Gminy Piszczac, Sławatycze, Wisznice i Sosnówka oraz zaprosiliśmy przedstawicieli samorządowców różnych szczebli, m.in. Przewodniczącego Sejmiku Województwa – Przemysława Litwiniuka, Wójta Gminy Wisznice – Piotra Dragana, oczywiście gospodarza tego terenu czyli pana Kamila Kożuchowskiego – Wójta Gminy Piszczac, no i ja jako przedstawiciel powiatu. Dzięki temu spotkaniu młodzież ma okazję zadać dużo pytań i uzyskać odpowiedzi przede wszystkim, co nie zdarza się zbyt często u nas. Tutaj samorządowcy dyskutują właśnie dzisiaj z młodzieżą, pokazują swój punkt widzenia na interesujące młodzież sprawy, ale młodzież też zadaje bardzo dużo ciekawych, czasami trudnych pytań i też żąda odpowiedzi. Myślę, że to jest bardzo fajne.
Radio Biper: Współpraca młodzieży z Piszczaca z samorządem Gminy Piszczac?
- Myślimy o tym, żeby powołać Młodzieżową Radę Gminy. Oczywiście na razie jest to jeszcze w powijakach, ale taki pomysł w głowie Wójta „zalągł się” kilka miesięcy temu.
Radio Biper: Zapotrzebowanie, czy pomysł Wójta?
- Zapotrzebowanie myślę, że jest, dlatego że mamy bardzo dużo aktywnej młodzieży. Ta młodzież na razie działa w organizacjach pozarządowych typu Ochotnicze Straże Pożarne – to są bardzo aktywne jednostki, również kobiece drużyny OSP. Mamy bardzo dużo działań dla seniorów, a tych działań dla młodzieży, takich stricte na razie jest stosunkowo mało. Chcemy to zmienić. Mamy bardzo dużo młodzieży m.in. w Klubie Sportowym Lutnia, to jest ponad 200 osób. Także to też jest jakiś potencjał, który wydaje mi się możemy wykorzystać. To zaangażowanie młodzieży jest. Chcielibyśmy je ukierunkować i wykorzystać z myślą o naszej gminie.
Kamil Kożuchowski – wójt Piszczaca
Radio Biper: Młodzież w Gminie Piszczac. Przyszłościowo na nią patrzymy?
- Tak, nawet bardzo przyszłościowo. Po tej konferencji przyszła taka refleksja, zresztą ten temat kiedyś podejmowałem, na temat utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy. U nas barierą – przynajmniej początkową – było to, że nie mamy żadnej szkoły ogólnokształcącej zawodowej, czyli ta młodzież, która już jest powiedzmy sobie bardziej świadoma – przynajmniej do tej pory tak to odbierałem – ale widzę, że jest jednak inaczej i już na poziomie gimnazjum można wykształcić te podstawy samorządu, współpracy z samorządem i takich właściwych relacji Gmina – młodzież.
Radio Biper: Zielony Słoń to nieprzypadkowo znalazł się właśnie w Piszczacu?
- Nieprzypadkowo, nic się nie dzieje w Gminie przypadkowo, jest to za zgodą i wiedzą wójta. Oczywiście mówię to żartobliwie. Nieprzypadkowo – jest to zamierzona i stała współpraca z Fundacją. Myślimy, że nie zakończy się na jednorazowej akcji.
Karolina Karpiuk – uczestniczka projektu
Radio Biper: Pani Karolino, Pani uczestniczyła w projekcie Fundacji Zielony Słoń, jak wygląda ta współpraca Wisznic, młodzieży z Wisznic z samorządem Gminy Wisznice, bo jest tutaj Wójt Gminy – Piotr Dragan. Dowiedzieliśmy się, że jest u Was i funkcjonuje Młodzieżowa Rada Gminy, warsztaty w tym pomogły, coś podpowiedziały?
- Powiem szczerze, że ja nie jestem z Gminy Wisznice, więc ciężko mi się wypowiedzieć na ten temat, aczkolwiek z tego co się orientuję, jeżeli chodzi o moich znajomych, no to myślę, że tutaj są dwie osoby, trzy z Wisznic, więc myślę, że będą tam się angażować. Także warsztaty jak najbardziej pozytywnie są ocenione ze względu na przydatność.
Radio Biper: Jakie były warsztaty? Co żeście robili?
- Dowiedzieliśmy się dużo na temat dziennikarstwa, na temat mediów obywatelskich, na temat retoryki i zasad autoprezentacji, czyli bardzo przydatne w życiu, jeżeli ktoś się interesuje i chce pójść w stronę mediów i stronę dziennikarstwa – to jak najbardziej.
Radio Biper: A te spotkanie z samorządowcami? Coś ciekawego wniosło? Widzę, że pani akurat czynnie uczestniczy w tych rozmowach.
- Ja mam dużo pytań. Zawsze mnie dużo rzeczy ciekawi. Dlatego też jak mam okazję to pytam.
Radio Biper: Przykład, który podał Wójt Gminy Wisznice – Piotr Dragan – współpraca w samorządzie norweskim, gdzie seniorzy byli przeciwni pewnej inicjatywie, zapytano młodych, bo to przecież młodzi będą w tej gminie w przyszłości mieszkać i akurat pomysł przeszedł, bo młodzi się zgodzili. Co pani na to? Albo co pani na to właśnie, albo pani koledzy, koleżanki, żeby młodzieżowe rady gminy opiniowały uchwały, które podejmują te właściwe rady gminy?
- Ja generalnie jestem jak najbardziej za tym, żeby młodzież miała zdanie na temat tego, co podejmuje, jakie decyzje podejmuje właściwa władza, dlatego że jakby nie patrzeć niedługo młodzież zajmie miejsce tych starszych osób i powinna mieć wpływ już w młodym wieku na to, co się dzieje w gminie, żeby nie zostać „z niczym” jak ci starsi zdecydują się odejść, a młodzież będzie musiała przejąć to, co od nich nie zależało. I będą musieli budować wszystko od nowa.
Radio Biper: Jaki był odzew wasz, czyli młodzieży dotyczący tego projektu? Skąd pani się o tym projekcie dowiedziała? I czy dużo osób jest z Żeszczynki, czyli z Gminy Sosnówka, z Gminy Wisznice?
- Na początku było ciężko, jeżeli chodzi o rekrutację do projektu, ja się dowiedziałam, dlatego że z Fundacją Zielony Słoń współpracuję. To jest Fundacja mojego szwagra, więc jestem dość blisko. Ja też pomagałam w rekrutacji, jeżeli chodzi o znajomych. Powiem szczerze, że młodzież w dzisiejszych czasach jest ciężko czymkolwiek zainteresować, dlatego że generacja „Z” tak zwana uważa, że potrzebny jest im tylko Facebook do szczęścia i nic innego nie potrzebują, niczego nie muszą się uczyć.
Radio Biper: Powiedzmy coś więcej o generacji „Z”, dla mnie jest to po raz pierwszy – spotykam się z tym.
- To też się uczyliśmy tego na warsztatach. Mieliśmy warsztaty o generacji „Z”. Generacja „Z” teoretycznie są to osoby urodzone po roku 1990, które teoretycznie nie pamiętają czasów bez Facebooka, bez Internetu, bez komórki, czyli generalnie są zakotwiczeni w życiu wirtualnym. To też się przejawiało w rekrutacji na projekt, że do ostatniej chwili mieliśmy dość duże problemy jeżeli chodzi o angażowanie młodych. Na koniec właściwie zgłosiło się dużo osób, bo ze Sławatycz i Piszczaca też ludzie przyszli, bo jak się okazało wcześniej nie wiedzieli dużo o tym projekcie. Warsztaty jak najbardziej pozytywnie, wszyscy się angażowali, więc sporo z tego wyniosą. Nie ma tutaj zbyt dużo osób, które są przypadkiem, bo ktoś ich zmusił. Tylko są dlatego, że chcieli.
materiał: Piszczac gmina
temat: Fundacja Zielony Słoń
tekst: Aleksandra Gajewska / Mariusz Maksymiuk Radio Biper
film: Małgosia Mieńko MM Projekt
zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper