Uroczystość nadania Społecznej Szkole Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza oraz nadania sztandaru miła miejsce w dniu 10 października 2015r.. Nie kto inny, jak właśnie Henryk Sienkiewicz (1846 – 1916) wybity pisarz, patriota, obywatel Polski i świata, laureat literackiej Nagrody Nobla został szkoły w bialskim Sielczyku.
„O wielkości człowieka świadczą jego czyny”, w tych prostych słowach zapisanych onegdaj przez Henryka Sienkiewicza zawiera się koncepcja pracy Społecznej Szkoły Podstawowej o profilu katolickim w Białej Podlaskiej. Jest ona oparta na sumiennym kultywowaniu tradycji, religijności, patriotyzmu, tolerancji, ekologii, kultury i poszanowaniu przyrody.
Nie kto inny, jak właśnie Henryk Sienkiewicz (1846 – 1916) wybity pisarz, patriota, obywatel Polski i świata, laureat literackiej Nagrody Nobla został Patronem Społecznej Szkoły Podstawowej w Białej Podlaskiej 10 października 2015 roku. Z tej okazji miała też miejsce ceremonia wręczenia szkole sztandaru.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością Senator Grzegorz Bierecki, Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Litwiniuk, Janusz Szewczak, Prezes Podlaskiego Stowarzyszenia „Dobra Szkoła” Małgorzata Siedlecka oraz jej zastępca Jakub Chwesiuk. Przybyli poprzedni Dyrektorzy i pracownicy placówki, przedstawiciele Rady Rodziców, absolwenci, obecna kadra placówki, uczniowie i rodzice oraz przyjaciele szkoły.
Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą odprawioną przez księdza kanonika Mariana Daniluka. Podczas Eucharystii został poświęcony sztandar szkoły. Następnie dyrektor Bożena Szyc przedstawiła rys historyczny placówki. Głos w sprawie kultywowania wartości patriotycznych i religijnych zabrał Grzegorz Bierecki i Janusz Szewczak.
Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Litwiniuk odczytał list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Dariusza Stefaniuka i przypomniał chwile trudnej walki, jaką społeczność związana z placówką stoczyła w obronie jej istnienia, a którą to uwieńczono tegoż dnia sukcesem nadania szkole imienia H. Sienkiewicza oraz nadaniem sztandaru.
W dalszej części uroczystości prezes Małgorzata Siedlecka odczytała treść uchwały Stowarzyszenia „Dobra Szkoła” nadającej Społecznej Szkole Podstawowej w Białej Podlaskiej imię Henryka Sienkiewicza i wręczyła Dyrekcji „Akt Nadania Szkole Imienia”. Treść zaprzysiężenia odczytał Wiceprzewodniczący organu prowadzącego placówkę Jakub Chwesiuk. Kolejnym ważnym momentem ceremonii było wręczenie sztandaru, który odtąd stał się oficjalnym symbolem szkoły oraz wymienionych na nim wartości: BÓG, HONOR, NAUKA, OJCZYZNA.
Następnie, prowadząca uroczystość Beata Wawryniuk, zaprosiła gości do obejrzenia części artystycznej, przygotowanej przez uczniów klasy V, pod opieką Małgorzaty Kiec. Jej treść Poświęcona była Patronowi Szkoły i poszukiwała odpowiedzi na retoryczne pytanie: Quo vadis człowieku XXI wieku?” Oprawę muzyczną zapewnił chór prowadzony przez Agatę Doluk oraz absolwenci szkoły.
Dlaczego społeczność szkolna zdecydowała, że właśnie Henryk Sienkiewicz będzie odpowiednim patronem?
Powodów było wiele. Najważniejszy to nawiązanie do Szkoły Podstawowej nr 7, która również nosiła imię H. Sienkiewicza. Dzięki temu pisarzowi promowane były takie wartości jak: dobro, prawda, piękno i patriotyzm. Zwróciliśmy uwagę na jego gorącą miłość do ojczyzny, którą ukazuje we wszystkich powieściach napisanych „ku pokrzepieniu serc”, poprzez bohaterstwo i wielkość przodków oraz zamiłowanie do Polski i tego, co polskie
Życie oraz twórczość pisarza jest głęboko zakorzenione w ponad czasowych wartościach, które powinny być bliskie każdemu Polakowi – miłość do Boga i Ojczyzny, męstwo, honor, wierność, solidarność, przyjaźń i rodzina. Twierdził, że idea ojczyzny powinna zajmować pierwsze miejsce w sercu i duszy człowieka. Wychowanie młodego pokolenia na patriotów, to we współczesnym świecie niewątpliwie trudne zadanie, dlatego na zawsze pozostanie on nauczycielem patriotyzmu, dziejowego optymizmu, tak potrzebnego młodym ludziom.
Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem tego wybitnego pisarza na patrona Społecznej Szkoły stała się jego bogata twórczość, która przyniosła polskiej literaturze pierwszą nagrodę Nobla w 1905 roku. Powieści noblisty, to przykład pięknej literackiej polszczyzny, skarbnica wiedzy historycznej, wyraziste sylwetki bohaterów, barwność i dynamizm obrazów, niezwykłość sytuacji, sienkiewiczowski humor, wreszcie wspaniałe opisy przyrody. Szczególnie te ostatnie są dla nas ważne, ponieważ od kilkunastu lat szkoła nasza przywiązuje wyjątkową wagę do wychowania proekologicznego uczniów, co skutkuje udziałem w szeregu konkursów na różnych szczeblach o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.
Następnym powodem dla którego, to Sienkiewicz został naszym patronem jest fakt, że był to pisarz, który sławił naszą ojczyznę (choć nie było jej wówczas na mapie świata), polską literaturę i historię. Wiele z jego dzieł literackich zostało „zekranizowanych” i to nie tylko przez rodzimych twórców filmu. Daje to możliwość zapoznania uczniów nie tylko z książką jako dziełem literackim, ale również z dziełem filmowym. A mamy ku temu okazję, ponieważ kilka utworów noblisty znajduje się w kanonie lektur przeznaczonych do analizy w szkole podstawowej.
materiał: Biała Podlaska miasto
temat: Społeczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Sielczyku
tekst: Małgorzata Suszczyńska Szkoła Społeczna / Leszek Niedaleki Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper