- Pomimo różnic językowych udało się nam dogadać. - to słowa Marcela z grupy młodzieży z Niemiec. W tak wielkim skrócie można podsumować efekt tygodnia wymiany młodych ludzi z Polski, Litwy, Białorusi i Niemiec właśnie. Kadra Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy ma już ogromne doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Ale to dobrze. To w naszym regionie budowane jest nowe, przyjazne, proeuropejskie, edukacyjne spojrzenie na współpracę międzynarodową. Inwestowanie w młodych – najlepsza inwestycja w przyszłość.
Podsumowanie Wymiany Młodzieży w projekcie „Kalejdoskop Europejskich Tradycji” w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy w gm. Biała Podlaska miało miejsce właśnie dziś – 24 października 2015. Projekt zrealizowano w OHP dzięki pieniądzom z Erasmus+. W wymianie brało udział około 20 osób z czterech państw: Polski, Litwy, Białorusi i Niemiec. Poznawali siebie na wzajem, swoje państwa, swoją kulturę i tradycję w dniach 18-25 października 2015r.
Szczególne słowa uznania i podziękowania młodzieży podczas konferencji podsumowującej wymianę przekazane zostały instruktorom, opiekunom i kadrze OHP w Roskoszy: Mai Hince, Małgorzacie Zając, Joannie Romaniuk i Katarzynie Deneko.
- Kraje podobne do siebie ale też różniące się. Szukaliśmy podobieństw. Okazuje się, że bardzo dużo znaleźliśmy ich w naszych kulturach, tradycji czy obchodzonych świętach. Z drugiej strony, te nowe dla nas, zaprezentowane przez kolegów i koleżanki – naszych przyjaciół – z państw uczestniczących w wymianie, okazały się być ogromnie ciekawe, niezwykłe, zabawne i myślimy, że wiele z nich miałoby szanse zagościć na dobre i u nas. – mówiła podczas podsumowania Palina z Litwy.
Te podobieństwa i różnice które tak na prawdę chętnie młodzi ludzie widzieli by i u siebie to między innymi umiejętność wyrobu polskich sękaczy, białoruskiej szarlotki czy litewskiego simtalapisu lub stuliścia. W każdym z państw świętuje się walentynki czy halloween. Przed wejściem do pałacu w Roskoszy, gdzie odbywało się podsumowanie wymiany, grupa z Niemiec przygotowała dynie na zbliżający się halloween.
Podczas tygodnia który to młodzież spędziła w Roskoszy nie miała prawa się nudzić. Z zajęć wymienić można m.in. „zabawę weselną” jaką polska młodzież zaproponowała gościom, oczywiście z całą oprawą w tradycje i to wszystko co podczas wesela przechodzi para młoda, rodzice i goście.
Podobała się wszystkim wyprawa do Warszawy. Tam wiele godzin spędzonych na Starym Mieście, w muzeach czy w teatrze. Spektakl Mama Mija mimo że w języku polskim zrozumiany został przez wszystkich. Również tu padło ciekawe zdanie podsumowania – sztuka nie potrzebuje tłumaczy, ją się rozumie w każdym języku.
Do tego zaproponowano młodzieży dzień w dzień, zabawy, zawody, malowanie twarzy. Z tego wszystkiego, z tej obserwacji kultury innych krajów, krajów sąsiednich, wynieśli młodzi ludzie tolerancję, poznanie, wiadomości, wiedzę, nowe znajomości i możliwe, że przyjaźnie na całe życie.
Podobać się mogła też część artystyczna, piosenka o pamięci wykonana przez dziewczyny z Polski, akordeonowe szlagiery ludowe Ernesta z Litwy, czy „dobieranie” się do zawiniętej w papier i zawiązanej sznurkiem tabliczki czekolady którą dla drużyn zaproponowali młodzi Niemcy. U nich takie zawody organizowane są podczas urodzin czy na sylwestra. Żeby nie było za łatwo zawodnika ubiera się w czapkę, szalik i nakłada rękawice… ze skarpet. A dodatkowo każdy ma na dostanie się do czekolady jedynie 15 sekund. I tak na zmianę aż do osiągnięcia sukcesu i dorwania się do tysięcy przepysznych kalorii. Białorusini zaproponowali natomiast wzajemne przeciąganie się. Kto silniejszy? Takie męskie próbowanie sił w atmosferze przyjaźni, dobrej zabawy, rozrywki często można było u naszych wschodnich sąsiadów spotkać po żniwach.
Młodzież z projektu była bardzo zadowolona. Zauważyli sami korzyści jakie niesie ze sobą integracja proponowana przez Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy a także możliwości jakie otwierają przed młodymi mieszkańcami Europy środki z Erasmusa. Ten projekt, przypomnijmy: Kalejdoskop Europejskich Tradycji – finansowany został i realizowany w ramach Erasmusa +.
materiał: Biała Podlaska gmina
temat: Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
zdjęcia: Małgosia Mieńko MM Projekt
tekst i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper