Projekt „Jupiter czyli Jowisz – uczę po angielsku” realizowany jest w programie Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białej Podlaskiej. W konkursie 2015 szkole udało się napisać świetny scenariusz projektu wzmacniającego mobilność kadry w edukacji szkolnej – Akcja K1. Koordynatorem projektu jest Sylwia Radecka – nauczyciel języka angielskiego i edukacji wczesnoszkolnej – w „szóstce”. W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie jednej z klas otrzymać mają tablety, naukę wzmocni wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Kwota dofinansowania jaką udało się ściągnąć do szkoły przy Leszczynowej to 30 tysięcy 235 euro – około 130 tysięcy zł. Projekt otrzymał dofinansowanie jako jeden ze 126 projektów zatwierdzonych do realizacji w całym kraju, w tym jako jeden z 6 przyznanych w województwie lubelskim. Projekt rozpoczął się 1 czerwca 2015r. a zakończy się z dniem 31 maja 2017r..
- Inspiracją do napisania projektu była potrzeba wprowadzenie nieszablonowych rozwiązań do oferty szkoły. – opowiada nam Sylwia Radecka, i dodaje: – Z inicjatywy dyrektor SP nr 6 pani Marzeny Paszkowskiej wzięłam udział w szkoleniu na temat pisania wniosków w programie Erasmus+. Uzyskawszy wiedzę na temat możliwości dofinansowania szkolenia nauczycieli postanowiłam napisać projekt, którego realizacja wyróżni naszą szkołę na tle innych placówek.
- Po okresie doposażenia placówki nadszedł czas na inwestycje w umiejętności i motywację pracowników. – to już słowa dyrektor Marzeny Paszkowskiej. Głównym celem projektu było uzyskanie funduszy na przeszkolenie nauczycieli ZSO nr 2 w zakresie umiejętności językowych, metodycznych oraz organizacyjnych.
– Realizacja projektu w naszej szkole pozwoli nam poszerzyć ofertę edukacyjną szkoły o zajęcia prowadzone w języku angielskim, zwiększy efektywność wykorzystania dostępnego w szkole sprzętu oraz ułatwi podjęcie współpracy międzynarodowej. – wyjaśnia szczegółowe cele Erasmus+ w SP6 dyrektor Paszkowska.
W roku szkolnym 2015/2016 szkoła realizuje już elementy lekcji i zajęć dodatkowych w języku angielskim. W roku szkolnym 2016/2017 planowane są tzw English Days kiedy raz w miesiącu większość lekcji w klasach V i VI SP będzie prowadzona w języku angielskim. Dodatkowo z inicjatywy dyrektora Macieja Kosika zostaną do szkoły zakupione tablety, które otrzymają uczniowie jednej z przyszłorocznych klas IV. Klasa ta ma być objęta innowacją polegająca na wykorzystaniu w nauczaniu nowoczesnych technologii informacyjnych oraz w wybranych przedmiotach częściowego nauczania w języku angielskim.
Projekt zakłada realizację zadań w trzech obszarach: kursy języka angielskiego, kursy metodyczno-organizacyjne oraz wizyta typu Job-shadowing czyli obserwacja pracy placówki zagranicznej.
Jak wygląda realizacja projektu?
W lipcu tego roku trzech nauczycieli uczestniczyło w tygodniowym kursie języka „English for Every Day Life” w Oslo w Norwegii.
W sierpniu kolejna trzyosobowa grupa wyjechała na dwutygodniowy kurs języka angielskiego do Dublina w Irlandii.
Dwóch nauczycieli we wrześniu brało udział w kursie The Sense of beauty and Innovation: modern learning environments w Palermo we Włoszech. Kurs obejmował innowacyjne podejście do organizacji środowiska pracy uczniów oraz efektywne nauczanie międzyprzedmiotowe.
W zeszłym miesiącu - październiku 2015 – miała miejsce wizyta typu Job shadowing. Czteroosobowa delegacja spędziła tydzień podpatrując pracę szkoły Insituto Comprensivo Statale Lura Lanza Baronessa di Carini w Palermo we Włoszech. Program wizyty był uzupełnieniem kursu z września.
Nauczycieli czekają pracowite wakacje
Na lipiec i sierpień 2016 zaplanowany wyjazd trzech nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 6 na kursy metodyczne dotyczące CLIL – nauczania swojego przedmiotu w języku angielskim.
Jakich efektów spodziewać się mogą uczniowie i nauczyciele po realizacji projektu?
• Trzy klasy edukacji wczesnoszkolnej już realizują innowację polegającą na prowadzeniu pewnych elementów zajęć w języku angielskim przez wychowawcę klasy, przez co dzieci obcują z językiem codziennie a nie tyko w czasie dwóch godzin tygodniowo.
• Klasy II, III, IV i VI – w których uczą nauczyciele zaangażowani w projekt – mają możliwość wykorzystania języka angielskiego w czasie lekcji informatyki.
• Uczniowie widzą, że nauka języka to nie tylko przedmiot szkolny ale niezbędna w dzisiejszych czasach umiejętność.
• Do kalendarza imprez szkolnych wprowadzamy imprezy o charakterze wielokulturowym tj Dzień Św Patryka czy konkurs o przyrodzie Norwegii.
• Podejmujemy współpracę międzynarodową przy realizacji projektów edukacyjnych ze szkołą we Włoszech i Czechach (e-twinning).
materiał: Szkoła Podstawowa nr 6 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białej Podlaskiej
temat: Program Erasmus+
tekst: Szkoła Podstawowa nr 6 / Leszek Niedaleki Radio Biper
zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 6
opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper