Niebawem zaprosimy czytelników na FILM ale już dziś FOTORELACJA i tekst z Wieczoru z Patriotyzmem w Krzewicy w gm. Międzyrzec Podlaski. Miał miejsce w dniu 11 listopada 2015r. w Gimnazjum Nr 2 im. Adama Mickiewicza. Licznie zgromadzonym mieszkańcom miejscowości i całej gminy zaprezentowano przedstawienie słowno – muzyczne w wykonaniu uczniów gimnazjum, wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, wysłuchano też koncertu Olgi Tereszczenki. Obejrzeć można też było „Portret Żołnierza Polskiego” – wystawa prac. Wieczór w Krzewicy był też dobrym momentem do wręczenia tytułów Zasłużony dla Gminy i Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski.
Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski:
Władysław Bogucki jest osobą, która swe życie związała z działalnością na rzecz Gminy Międzyrzec Podlaski. Już na początku aktywności wykazał cechy bezinteresownego społecznika – w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, mimo zaangażowania w strukturach lokalnej władzy, nie przynależał do partii politycznych. Odznaczony swą postawą potrafił motywować do działania innych, jak mawiano „Jak Władek Bogucki powiedział że coś trzeba zrobić, albo w czymś pomóc, to każden poszedł i się nie migali”. Pan Władysław w szczególności działał na rzecz oświaty i kultury fizycznej. Jako członek Gromadzkiej Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Socjalnych wielokrotnie i – co najistotniejsze – skutecznie zabiegał u władz powiatowych o wyposażenie świetlic gromadzkich w sprzęt sportowy. Dzięki swemu zaangażowaniu w krzewienie oświaty i kultury, w latach 1972-1984 objął stanowisko kierownika Szkoły Podstawowej w Misiach. Wtedy też w sposób najistotniejszy zapisał się w historii Miś i całej Gminy Międzyrzec Podlaski. Odznaczony poświęcił się w całości budowie nowego gmachu szkoły. Skutecznie mobilizował współmieszkańców do działań w ramach czynów społecznych, sam ciężko pracował fizycznie przy budowie. Osobiście ingerował w plany nowego budynku szkoły, nadając mu nowoczesny i funkcjonalny charakter. Pomimo, iż budowa szkoły zakończyła się w 1986 r., w czasach współczesnych budynek nadal jest funkcjonalny i sprawia wrażenie niedawno oddanego do użytku. Zakończenie kariery dydaktycznej nie oznaczało końca zaangażowania na rzecz gminy. W latach 1990-1994 r. Władysław Bogucki był radnym Gminy Międzyrzec Podlaski pierwszej kadencji. W radzie gminy wykazywał się pracowitością i umiejętnością osiągnięcia kompromisu – to dzięki jego zaangażowaniu rada gminy z
godziła się na budowę sali gimnastycznej przy szkole w Misiach. Prace nad budową nowego obiektu trwały w latach 1994-1999.
Odznaczony do dziś jest osobą szanowaną i poważaną w Misiach i okolicy. Nadal pomocny i otwarty na współpracę, może być stawiany za wzór prawdziwego społecznika. Nie szczędził swego zaangażowania, pracy fizycznej i wizjonerskich pomysłów, swoim uporem i autorytetem motywował do działania innych. Potrafił podejmować odważne decyzje i skutecznie osiągać kompromisy. Pomimo swych zasług, Władysław Bogucki pozostał skromnym człowiekiem do którego zawsze można się zwrócić po pomoc.
Zasłużeni dla Gminy Międzyrzec Podlaski:
Ewa Biernacka
Od 1998 r. pełni funkcję sołtysa we wsi Rudniki. Swym zaangażowaniem na rzecz lokalnej społeczności zyskała ogromny szacunek i zaufanie mieszkańców swojej miejscowości. Do jej osiągnięć zaliczyć można zaangażowanie w budowę drogi wiodącej przez Rudniki czy też telefonizację sołectwa. Pani Ewa Biernacka aktywnie uczestniczy w sesjach sołtysów, gdzie dobrze reprezentuje interesy swojej społeczności. Jest osobą bezkonfliktową, gotową do współpracy z każdym. Kandydatka prócz rzetelnego wykonywania funkcji sołtysa jest prawdziwym społecznikiem. Organizuje życie społeczno – kulturalne nie tylko w swych rodzimych Rudnikach, aktywnie wspiera również sołtysów innych miejscowości. Odznaczona jest członkiem Stowarzyszenia Aktywni Gminy Międzyrzec – w ramach którego godnie reprezentuje Gminę Międzyrzec Podlaski poza jej granicami uczestnicząc w licznych uroczystościach i konkursach dotyczących aktywnej roli kobiet we współczesnym świecie, rękodzieła czy kulinariów.
Stanisław Bogdański
Odznaczony od 25 lat jest sołtysem Dołhołęki. Jest osobą aktywnie działającą na rzecz swojej wsi jak i całej gminy. Doskonale współpracuje z mieszkańcami swojego sołectwa, potrafi wsłuchiwać się w ich problemy a następnie umiejętnie reprezentować ich interesy na forum całej gminy. Ze względu na charakter swego sołectwa za jedno z ważniejszych zadań stawia sobie dbanie o przejezdność dróg i o bezpieczeństwo. Sołtys chętnie włącza się w prace społeczne jak np. budowa i renowacja przepustów i rowów. Organizuje życie społeczne miejscowości, dba o przystrojenie ołtarza, organizację uroczystości jak poświęcenie pól. Pan Stanisław Bogdański jest osobą uczynną i odpowiedzialną, szanowaną tak w Dołhołęce jak i na forum całej gminy.
Jerzy Cep
Odznaczony przez 20 lat pełnił funkcję sołtysa we wsi Sawki. Jako sołtys umiejętnie reprezentował swoje sołectwo na forum gminy, aktywnie uczestniczył w sesjach sołtysów. Nigdy nie odmówił pomocy – niezależnie od pory dnia mieszkańcy Sawek zawsze mogli prosić go o radę i wsparcie. Pan Jerzy Cep sumiennie wykonywał obowiązki nałożone na sołtysów, ponad to nie szczędził swego czasu by aktywnie angażować się w prace społeczne w swojej miejscowości. Po dziś dzień pracowity i uczynny – szanowany przez mieszkańców, ceniony przez innych sołtysów.
Lucjan Dmitrowicz
Odznaczony zasłużył się dla gminy tym, że przez 28 lat był sołtysem. Pan Lucjan jako sołtys był uczynny dla mieszkańców wsi jak i całej gminy, czynnie udzielał się przy budowach dróg jak i poprawie infrastruktury w całej gminie. W czasach PRL jak wspominają mieszkańcy Zawadek rozdawał kartki na żywność. Po dzień dzisiejszy uczynny i pomocny dla mieszkańców wsi.
Józef Harasimiuk
Odznaczony przez 32 lata pełnił funkcję sołtysa Kolonii Rogoźnica. Do jego osiągnięć zaliczyć można zaangażowanie w budowę sieci wodociągowej, czy też telefonizację sołectwa. Osoba uczynna i odpowiedzialna. Sumiennie uczestniczył w sesjach sołtysów reprezentując mieszkańców swego sołectwa na forum całej gminy. Nie szczędził swego czasu, chętnie angażując się w prace społeczne w miejscowości. Szanowany przez mieszkańców Kolonii Rogoźnica jak i innych sołtysów.
Teresa Kokoszkiewicz
Odznaczona od 13 lat pełni funkcję sołtysa we wsi Kożuszki. Od lat angażuje się w prace społeczne na rzecz miejscowości: brała aktywny udział w budowie szkoły podstawowej zaś po jej powstaniu przez wiele lat pełniła funkcję przewodniczącej komitetu rodzicielskiego chętnie angażując się w życie szkoły. Do zasług zaliczyć można również udział w budowie kanalizacji w sołectwie. Pani Teresa Kokoszkewicz ma również swój wkład w zagospodarowanie terenu wokół parafii i cmentarza w Kożuszkach np ułożenie drogi na cmentarz czy posadzenie „Debów Papieskich”. Odznaczona aktywnie reprezentuje mieszkańców swojego sołectwa podczas sesji sołtysów. Zawsze otwarta na współpracę, chętna do pomocy. Jej aktywność nie ogranicza się do rzetelnego wykonywania obowiązków sołtysa, nie boi się żadnych wyzwań niejednokrotnie całkowicie poświęcając się pracy na rzecz swej lokalnej społeczności. Jak sama stwierdza gdy trzeba zrobić coś dla mieszkańców, dla gminy czasu się nie liczy a osiągnięć nie zapisuje – po prostu się działa.
Edward Kopron
Pan Edward Kopron – jest radnym Gminy Międzyrzec Podlaski. Aktywnie działający na rzecz wsi Bereza jak i całej Gminy. Odznaczony wzorowo współpracuje z mieszkańcami, zawsze stara się wysłuchać ich opinii. Jest osobą pracowitą, sumienną, lubianą w społeczeństwie i bezkonfliktową.
Maria Elżbieta Leszczuk
Odznaczona jest osobą biorąca aktywny udział w życiu swojej miejscowości, gdzie się urodziła, wychowała i mieszka nadal. Chętnie udziela się na polu kulturalnym, społecznym i religijnym. Służy radą i pomocą na miarę swoich możliwości. Jest miłą, uczynną osobą. Potrafi rozwiązać różne problemy w delikatny sposób. Zawsze można na niej polegać, zwrócić się z prośbą – na pewno nie odmówi pomocy.
Andrzej Pietruk
Działalność samorządową Odznaczony rozpoczął w dniu 19.08.1999 r., wówczas został wybrany do Rady Gminy Międzyrzec Podlaski. Za działalność na rzecz samorządu gminnego w dniu 23.05.2002 r. został odznaczony brązowym Krzyżem Zasługi. Dnia 06.12.2005 r. został wybrany Przewodniczącym Rady Gminy Międzyrzec Podlaski, funkcję tą pełni do dnia dzisiejszego. W 2011 r. został powołany do Rady Społecznej Szpitala Powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim i działalność w radzie kontynuuje do dzisiaj.
Stanisław Podgajny
Pan Stanisław Podgajny był inicjatorem wielu bardzo ważnych przedsięwzięć, które zostały zrealizowane we wsi Jelnica. Aktywnie uczestniczył też w ich wykonaniu. Odznaczony brał udział w projektowaniu i budowie kaplicy, a także w powstaniu i budowie gimnazjum. Jest bardzo życzliwym człowiekiem i zawsze można liczyć na jego dobrą radę.
Kazimierz Siedlanowski
Odznaczony jest pracownikiem Szkoły Podstawowej w Rzeczycy na stanowisku konserwator. Ponadto jest strażakiem jednostki OSP Rzeczyca jako kierowca. Na stanie posiada trzy samochody, dwa średnie oraz jeden lekki. Ze swoich obowiązków tak w szkole jak i w straży wywiązuje się wzorowo. Samochód lekki wykorzystywany jest do przewozu dzieci szkolnych, sportowców na zawody, zespoły ludowe oraz do przewozu żywności z Banku Żywności w Lublinie na teren Gminy. Nigdy nie szczędzi swego czasu, nikomu nie odmówi pomocy.
Franciszek Ułasiuk
Społecznik – od najmłodszych lat do chwili obecnej bardzo zaangażowany w sprawy społeczności lokalnej, które mają wpływ na rozwój i modernizację Tłuśćca. Aktywnie działał w komitetach na rzecz budowy wodociągu, przy zakładaniu telefonów stacjonarnych, przy budowie i remontach dróg w Tłuśćcu. Przez 14 lat zasiadał w Radzie Banku Spółdzielczego oraz przez cztery lata w Radzie Gminy.Miłośnik i znawca kultury ludowej. W latach młodości organizator i główny aktor przedstawień teatralnych zwanych „sztuczkami”, z których dochód był przeznaczany na cele społeczne (budowa domu ludowego, remizy strażackiej). Skarbnica wiedzy o czasach wojennych i historii regionalnej. Swoją pasją dzieli się z młodszym pokoleniem dbając o zachowanie w pamięci osób i wydarzeń związanych z naszym regionem.
materiał: Międzyrzec Podlaski gmina
tekst: Sylwia Hubica podinspektor ds.obsługi sekretariatu i komunikacji społecznej / Michał Teofilski / Leszek Niedaleki Radio Biper
zdjęcia: Małgorzata Mieńko MM Projekt
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper