We wszystkich Rodzinnych
Ogrodach Działkowych
w kraju odbywają się
coroczne walne zebrania
sprawozdawcze członków.
24 kwietnia takie zebranie odbyło się w ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej.
Zgodnie z porządkiem zebrania Zarząd Ogrodu przedstawił sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności w 2012roku.
Swoje sprawozdania przedstawiły również Komisje statutowe:
Rozjemcza i Rewizyjna.
Członkowie zebrania jednogłośnie przyjęli i zatwierdzili sprawozdania.
Walne zebranie podjęło 9 uchwał dotyczących działalności na bieżący rok min.: planu pracy, preliminarza finansowego, wysokości i terminu wnoszenia opłaty na rzecz ogrodu, wysokości i terminu wnoszenia opłaty energetycznej, liczby godzin pracy na rzecz ogrodu oraz ekwiwalentu za tę pracę w 2013 r.
Zebranie było okazją do zapoznania działkowców z 4 projektami Ustaw o ogrodach działkowych zgłoszonych do Sejmu: Solidarnej Polski, SLD, PO i Projektu Obywatelskiego. Przyjęto 2 stanowiska: jedno skierowane do Klubu Parlamentarnego PO zawierające sprzeciw wobec projektu PO oraz drugie do Sejmu RP popierające obywatelski projekt ustawy o ROD. Pod obydwoma projektami podpisali się wszyscy uczestnicy walnego zebrania. Walne zebranie było również okazją do szkolenia działkowców. Tematem było zakładanie hodowli murarki ogrodowej:
Murarki ogrodowe to dzikie pszczoły samotnice. W warunkach stworzonych przez człowieka żyją w koloni, ale nie współpracują ze sobą i nie maja królowej. Każda pszczoła jest samodzielna i niezależna. Murarki wymiarami ciała zbliżone do pszczoły miodnej, ale nie produkują miodu – ich jedynym celem jest zapylanie kwiatów.
Najistotniejszą ich cechą z punktu widzenia posiadacza ogrodu (oprócz zapylania roślin), jest to, że pomimo posiadania żądła w ogóle go nie używają. Nadają się więc wyśmienicie nawet do małych ogrodów i nie stanowią zagrożenia dla dzieci, które mogą je obserwować z bardzo małej odległości bez ryzyka użądlenia.
Pszczoła samotnica jest więc doskonałą alternatywą dla pszczoły miodnej, a wiele mniej absorbującą, i nie wymagającą naszej interwencji w trakcie sezonu. Pomagamy im zasiedlić się budując i wystawiając w ogrodzie proste domki z trzciny, cegły dziurawki czy ponawiercane pieńki. Skuteczność ich pracy czyli zapylania jest o wiele wyższa od pszczoły miodnej.
materiał : Maria Krzewicka
zdjęcia : Marek Krzewicki Radio Biper
opracowanie : Marek Krzewicki Radio Biper