Konferencja podsumowująca projekt „Rozwój współpracy transgranicznej powiatu bialskiego i rejonu brzeskiego” odbyła się w czwartek, 22 listopada 2013r. w sali konferencyjnej Starostwa Bialskiego. To ważny sygnał, podsumowujący ale i informujący o tym, że granica nie dzieli. Nie dzieli tych którzy widzą we wzajemnej współpracy ogromny potencjał. Biała Podlaska i Brześć robią co mogą aby wykorzystać sąsiedztwo. Dużo zostało zrealizowane, dużo się realizuje a jeszcze więcej jest w planach na przyszłość.
W sali konferencyjnej spotkali się samorządowcy z Polski i Białorusi oraz służby mundurowe i przedstawiciele władz regionów przygranicznych. Rolę gospodarza pełnił starosta Tadeusz Łazowski, wspierali go Przemysław Szymański w-ce konsul RP w Brześciu, Aleksander Łozicki konsul Białorusi w Białej Podlaskiej, Marian Starownik w-ce wojewoda Lubelski i Michał Bacenko z-ca przewodniczącego Rejonu Brzeskiego. Obecni byli wójtowie i przedstawiciele kilku podlaskich gmin, m.in. Wisznic, Sławatycz, Rokitna, Rossosza, Konstantynowa, Zalesia… Stronę Białoruską reprezentowały władze Rejonu Brzeskiego, Brześcia, a także kilku przygranicznych gmin białoruskich.
Projekt rozwoju współpracy transgranicznej realizowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Partnerem wiodącym projektu jest Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej a współpracuje w tym temacie z Rejonową Radą Deputowanych w Brześciu.
Celem projektu była budowa wzajemnych i przyjaznych relacji pomiędzy podmiotami z Polski i Białorusi (powiat bialski – rejon brzeski) oraz promocja pozytywnego wizerunku Polski w środowiskach samorządowców białoruskich i przedstawicieli władzy lokalnej oraz przyszłych liderów społecznych.
Bezpośrednim celem projektu jest zbudowanie pozytywnego wizerunku polsko – białoruskiej współpracy transgranicznej w grupie 40 samorządowców i przedstawicieli władzy lokalnej z powiatu bialskiego i rejonu brzeskiego oraz 30 uczniów bialskich i brzeskich szkół i podniesienie poziomu wiedzy nt. możliwości współpracy transgranicznej wśród 70 uczestników projektu. Wymiana uczniów i samorządowców trwała w czasie wakacji tego roku.
W ramach projektu przeprowadzono konkurs nt. współpracy polsko – białoruskiej. Powstała też prezentacja i film (zaprezentowano podczas konferencji) nt. podjętej współpracy. Ze strony Starostwa projekt przygotowywali pracownicy Wydziału Promocji Starostwa Bialskiego na czele z Bożenną Kaliszuk. Budżet projektu wynosił: prawie 132 tys zł. w tym ponad 102 tys zł jako dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Komentarz:
Dwa bratnie narody, podobne języki, zapętlona wspólna historia, wspólne korzenie, rodziny po obu stronach Bugu. To nie znaczy, że nie ma problemów. Polska funkcjonuje w Unii Europejskiej. Białoruś skierowana jest na Rosję i Kazachstan. Położenie przy granicy Powiatu Bialskiego i Rejonu Brzeskiego daje duże możliwości do współpracy. Kulturalnej, społecznej, gospodarczej, naukowej i samorządowej. Wiele z tych projektów zależy od podejścia czysto ludzkiego do proponowanych działań. Boleje system wizowy – czas, opłaty, dokumentacja. Dobrze by było aby żyjący przy granicy ludzie mieli pewne przywileje. Gorący temat, który często poruszany jest w rozmowach mieszkańców regionu to wprowadzenie przygranicznego ruchu bezwizowego.
(na zdjęciu zaprezentowano dokument jaki wręczany będzie mieszkańcom regionu po stronie Polski. Będzie on uprawniał do przekraczania granicy w ramach Małego Ruchu Przygranicznego).
Od kilku miesięcy powtarzane jest jak mantra, że z polskiej strony wszelkie procedury są zakończone i zatwierdzone pozytywnie. Śmieszne, bo strona białoruska twierdzi to samo. Gdzie tkwi problem? W wielkiej polityce. Warszawa i Mińsk nawzajem się blokują. Przez pryzmat stolic dwóch państw, głos mieszkańców terenów przygranicznych jest mało słyszalny. Warszawa na siłę próbuje demokratyzować Mińsk. Sami nie lubimy jak ktoś wtrąca się w nasze sprawy. My takich skrupułów nie mamy. Zapominamy, że historia potrafi płatać przykre figle. Tymczasem jednak, lata mijają a możliwości jakie pojawiłyby się poprzez wprowadzenie ruchu bezwizowego nadal pozostają nie wykorzystane. Tymczasem placówki dyplomatyczne Białorusi już są przygotowane, w sejfach czekają już druki i dokumenty jakie wydawane będą mieszkańcom terenów przygranicznych uprawnionych do przekraczania granicy w ramach Małego Ruchu Przygranicznego.
materiał: Starostwo Bialskie
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper