Od końca września tego roku do Urzędu Miasta napływają sygnały od zaniepokojonych mieszkańców ulic Łomaskiej, Górnej, Grzybowej o dzikach regularnie pojawiających się w pobliżu ich posesji w granicach miasta. W związku z tym, że częste wizyty dzikich zwierząt nieokazujących naturalnego lęku przed człowiekiem są czymś nietypowym przeprowadzono konsultacje z fachowcami w sprawie sposobu postępowania w takich okolicznościach.
W spotkaniu, któremu przewodniczył Jan Kwiecień Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli Roman Laszuk Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego i Artur Żukowski Komendant Straży Miejskiej, jak ustalono jedną z głównych przyczyn pojawiania się zwierząt na terenie miasta jest obfitość dostępnego pożywienia. Dziki bardzo chętnie wracają w miejsca, które kojarzą z możliwością łatwego zdobycia pokarmu.
Płody rolne na nieogrodzonych przydomowych działkach, niezabezpieczone śmietniki czy odpady porzucane w okołomiejskich lasach są przyczyną ich obecności w mieście.
Wszyscy uczestnicy spotkania przyznali, że do ograniczenia obecność dzików, może się przyczynić odpowiednie zabezpieczenie śmietników, zabezpieczenie ogrodzeniami posesji i przydomowych ogrodów. Ustalono, również, że myśliwi z kół łowieckich będą dokarmiać dziki w odpowiedniej odległości tak by odciągnąć je od terenów miejskich postarają się również w ramach prowadzonej gospodarki łowieckiej ograniczyć populację dzików na terenach bezpośrednio sąsiadujących z miastem.
Przypominamy, że zgłoszenia dotyczące zagrożenia ze strony dzikich zwierząt, należy kierować do Dyżurnego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod nr. telefonów 83 341 64 86 lub na tel. alarmowy Straży Miejskiej 986.
Warto pamiętać, że:
• dokarmiając poza naturalnym środowiskiem zwierzęta żyjące dziko wyrządzamy im krzywdę;
• będąc w pobliżu zabłąkanego zwierzęcia nie krzyczymy i nie próbujemy go pogłaskać. Takie postępowanie może spłoszyć zwierzę i sprowokować je do ataku;
• zwykle zabłąkana zwierzyna po pewnym czasie wraca sama do środowiska leśnego;
• jeżeli wyprowadzając psa na spacer napotkasz dzikie zwierzę koniecznie należy przywołać psa i zapiąć mu smycz;
• jeżeli zwierzyna łowna stwarza zagrożenie dla ludzi zgłoś to do straży miejskiej – informacja po zweryfikowaniu zostanie przekazana do odpowiednich służb lub instytucji
W przypadku wyrządzenia przez dzikie zwierzęta szkód można dochodzić odszkodowania:
Na podstawie art. 50 ust. 1b i ust. 3 w związku z art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku Prawo Łowieckie (Dz.U. z 2005 r. Nr 127 poz. 1066 ze zm.) organem właściwym do wypłaty odszkodowań jest Zarząd Województwa Lubelskiego
Art. 50 ust. 1b: „Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 1, na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich.”
Art. 46 ust. 1 pkt 1: „Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych: 1) w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny;”
Art. 50 ust. 3: „Za szkody, o których mowa w ust. 1b, odszkodowania wypłaca zarząd województwa ze środków budżetu państwa.”
Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, oraz fakt, że tereny miasta Biała Podlaska nie leżą w zasięgu obwodów łowieckich, wnioski o ustalenie odszkodowania z tytułu strat zaistniałych z powodu działania zwierzyny leśnej należy składać bezpośrednio do organu właściwego tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego (Departament Rolnictwa i Środowiska, ul. Czechowska 19, 20-072 Lublin, tel. 81 44 16 727).
materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
zdjęcia: zwierzeta.wm.pl
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper