27 października na polanie „Pustolegi” w lasach Husińskich odbyła się uroczystość poświęcenia dwóch krzyży – katolickiego i prawosławnego. Krzyże postawione zostały w miejscu masowych grobów skrywających ciała 26 tysięcy jeńców radzieckich z obozu Frontstalag 307 C w Kaliłowie rozstrzelanych przez Niemców w 1941 roku. Przez wiele lat groby te pozostawały zapomniane znikając powoli wśród leśnej roślinności. W roku 2012 zostały one uprzątnięte przez młodzież ze Związku Młodzieży Wiejskiej z Białej Podlaskiej oraz Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży z Brześcia.
Postawiono wówczas na grobach tablice informujące o wydarzeniach jakie tam miały miejsce i liczbie pochowanych, wtedy też odprawione zostało ekumeniczne nabożeństwo za zmarłych. Pojawiła się wtedy idea postawienia krzyży poświęconych zmarłym.Idea ta została mocno wsparta prze Wójta Gminy Biała Podlaska Wiesława Panasiuka, Konsula RB Aleksandra Łozickiego i mieszkańców wsi Kaliłów i Husinka. Dzięki Wójtowi udało się przyspieszyć wszelkie niezbędne procedury, oraz zapewnić nocleg dla gości z Brześcia.
Głównym problemem były koszty, jednak już na wiosnę udało się znaleźć sponsora – zakłady OAO „Gazoapparat” z Brześcia, które podjęły się wykonania dwóch par krzyży. Ich przewiezieniem do Polski zajął się Konsul Republiki Białorusi w Białej Podlaskiej Aleksander Łozicki, dzięki jego staraniom przyjechałyjuż w maju br. Transportem i całą logistyka zajęła się firma Hades z Białej Podlaskiej.
Pierwsze krzyże zostały ustawione i poświęcone 30 czerwca w Kaliłowie, przy cmentarzu na którym pochowanych jest 40 tysięcy jeńców zmarłych w obozie.
W październiku przyszedł czas na postawienie kolejnych – w Husince. Operacja ich ustawienia przeprowadzona została w sobotę 26 października równolegle z pracami porządkowymi na mogiłach, tym razem oprócz członków ZMW i BRSM w porządkach pomagały uczennice z Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Po całym dniu prac młodzież miała okazję do wspólnej integracji podczas kolacji w restauracji Czerwony Smok w Białej Podlaskiej zasponsorowanej przez Stanisława Romaniuka właściciela Zakładu Remontowo Budowlanego.
27 października odbyła się uroczystość poświęcenia krzyży, uczestniczyli w niej konsul Republiki Białoruś w Białej Podlaskiej Aleksander Łozicki,przedstawiciel Wójta Gminy Biała Podlaska Czesław Pikacz, kapelan katolickiego Straży Granicznej z parafii pw. Kazimierza Królewicza w Białej PodlaskiejMirosław Kurjaniuk, wikariusz parafii prawosławnej pw. Św. Cyryla i Metodego Marcin Gościk, komisarz Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży na obwód brzeski Victor Ivanov, Prezesi ZP i ZGM ZMW z Białej Podlaskiej Mateusz Ziomek i Marek Kuprianiuk oraz Rzecznik Prasowy Starosty Grzegorz Siemakowicz.
Na zaproszenie strony białoruskiej delegacja ZMW i OHP wyrusza do Prużan na Białorusi aby tam posprzątać polski cmentarz katolicki.
Komentarz:
Dzięki tego typu wspólnym działaniom młodzieży polsko-białoruskiej, historia tragicznych wydarzeń z okresu II Wojny Światowej odkrywana jest na nowo, co jest niezwykle ważne nie tylko dla tych młodych ludzi, ale także lokalnych społeczności. Zwłaszcza tutaj na wschodzie, gdzie rzeka Bug wyznacza początek i koniec Unii Europejskiej, współpraca młodzieży po obu stronach tej rzeki ma szczególne znaczenie, a zarazem zadanie do spełnienia.
materiał: Biała Podlaska gmina
tekst i zdjęcia: Grzegorz Siemakowicz
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper