Jak przebiegała realizacja programu ochrony środowiska dla Powiatu Bialskiego w latach 2011 – 2012? W jakim stanie znajduje się środowisko w jakim na co dzień żyjemy w naszych miastach i miejscowościach? W kilku najbliższych materiałach, w odcinkach przedstawimy najciekawsze dane i wytyczne wynikające z raportu jaki powstał. Kilka z nich: w latach 2011-12 powierzchnia lasów zwiększyła się o prawie 800 ha. Przybyło 13 turbin wiatrowych i 600 kolektorów słonecznych.
Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Bialskiego powstał w 2004 roku. Pierwszej i jak dotąd jedynej aktualizacji Programu dokonano w 2010r. Co 2 lata sporządzany jest też Raport z wykonania Programu. Raport przedkładany jest Radzie Powiatu pod dyskusję.
Podstawowym celem Programu jest ustalenie optymalnych działań w kierunku poprawy stanu środowiska naturalnego na terenie powiatu bialskiego bez ograniczania jego rozwoju gospodarczego. Główne zadania i kompetencje związane z ochroną środowiska posiadają samorządy gminne, administracja rządowa (wojewodowie) i instytucje specjalnie do tego celu powołane jak np. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska.
Program przyjęty przez Powiat Bialski ze względu na brak kompetencji decyzyjnych Rady Powiatu nie ma charakteru zadaniowego a raczej typowo opisowo – koordynującego. Powiat Bialski miał też niewielkie możliwości na zachowanie proekologicznie w polityce inwestycyjnej i rozwojowej gmin, podmiotów gospodarczych czy też osób fizycznych. Realnie Powiat Bialski mógł wpływać na rodzaje korzystania ze środowiska naturalnego jedynie poprzez prowadzone postępowania administracyjne czy też wydawanie decyzji opiniujących czy uzgadniających.
Program Ochrony Środowiska dla Powiatu Bialskiego na lata 2010-2013 z perspektywą do roku 2017 zawiera określone kierunki działań w obszarach takich jak:
- ochrona przyrody i krajobrazu,
- ochrona i zrównoważony rozwój lasów,
- ochrona gleb,
- ochrona zasobów kopalin,
- jakość wód i gospodarka wodno – ściekowa,
- jakość powietrza atmosferycznego,
- oddziaływanie hałasu i pól elektromagnetycznych oraz poważne awarie,
- edukacja ekologiczna społeczeństwa.
(szczegółowy opis działań i stanu środowiska w każdym z powyższych działów przedstawimy w kolejnych materiałach na Radio Biper . info. Już w najbliższym odcinku opiszemy jak wygląda na terenie Powiatu Bialskiego ochrona przyrody i krajobrazu).
Dziś prezentujemy wnioski z podsumowania działań Powiatu Bialskiego w zakresie ochrony środowiska w latach 2011 – 2012. Dbano w tym czasie o tereny zielone nasadzając kwiaty, nowe drzewa i krzewy – łącznie 1527 szt. Udało się zwiększyć ogólną powierzchnię lasów zalesiając o 795 ha powiatu. Szkoły realizowały zajęcia edukacyjne, konkursy, turnieje wiedzy o tematyce ekologicznej.
W gminach organizowano szkolenia dla rolników, omawiano Kodeks Dobrych Praktyk Rolniczych. Kontrolowano zasobność gleby w wartości odżywcze. Uczono nowych sposobów zwiększają ilości i jakości plonów.
W latach 2011 – 2012 dokonano termomodernizacji 26 budynków użyteczności publicznej, zmodernizowano 9 kotłowni, rozpoczęło pracę 6 szt. pomp ciepła, 600 kolektorów słonecznych i 13 turbin wiatrowych. Wiele inwestycji przeprowadzono w zakresie budowy sieci wodno – kanalizacyjnej.
W środowisku naturalnym Powiatu Bialskiego w tym okresie nie zanotowano gruntownych przemian, ani pozytywnych ani negatywnych. Z zastrzeżeniem, ale stwierdzić można, że stan środowiska na terenie Powiatu Bialskiego jest na względnie dobrym poziomie. Zjawiskami niekorzystnymi był narastający problem zaśmiecania poboczy dróg, obrzeży lasów, nieużytków, rowów. Zastosowanie rozwiązań prawnych a także wprowadzenie nowych przepisów w gospodarce odpadami nie przyniosło pożądanych efektów. Prognozuje się, że poprawa w tym zakresie może nastąpić po uruchomieniu Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej. Obejmie on swoim działaniem cały obszar powiatu.
Większość celów i działań zawartych w Programie była realizowana, aczkolwiek w różnym stopniu.
Największe mankamenty to powolny proces modernizacji kotłowni. Polega on na zastępowaniu piecy opalanych węglem piecami na zrębki, olej opałowy, pellet lub ekogroszek. Powolny proces wprowadzania wykorzystywania odnawialnych źródeł energii takich jak energii słonecznej, wiatrowej czy biomasy. Problemem jest też brak pełnej dokumentacji urządzeniowej lasów.
Raport z Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Bialskiego został sporządzony przez Wydział Rolnictwa i Środowiska Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. W Raporcie w jednym z wniosków stwierdza się, że stan środowiska w Powiecie Bialskim był w omawianym okresie stabilny i nie zagrażał ludziom, zwierzętom oraz roślinom.
materiał: Powiat Bialski
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper