Na wypadek wystąpienia zdarzenia masowego, przeprowadzono w dniu 23 lipca 2014 roku. Scenariusz był następujący: o godzinie 9.50 na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 2 z ul. Warszawską w Białej Podlaskiej dochodzi do katastrofy w ruchu lądowym z udziałem czterech samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia, do WSzS w Białej Podlaskiej trafia 9 osób w tym 7 nieprzytomnych i ciężko rannych, wśród których jest kobieta w 33 tygodniu ciąży i 1 dziecko. Oczywiście ze względów technicznych samo miejsce wypadku przeniesiono w okolice ronda przy bialskim szpitalu.
Scenariusz ćwiczeń był bardzo dokładny, zarówno zespoły ratownicze jak i lekarze dyżurni na bialskim Oddziale Ratunkowym musieli w trybie niemal natychmiastowym podjąć odpowiednie decyzje i działania. W scenariuszu zapisano między innymi jakie informacje dotyczące obrażeń ofiar katastrofy. Jak podaliśmy wyżej ofiary były w różnym stopniu poszkodowane:
- 1 kobieta w 33 tygodniu ciąży – pasażerka samochodu osobowego z krwawiącą raną głowy i otwartym złamaniem prawego obojczyka, nieprzytomna.
- 1 ciężko ranne dziecko ma obrażenia wielonarządowe, jest nieprzytomne i ma duży ubytek krwi z rany w okolicach podbrzusza.
- 1 pacjent jest przytomny z utrudnionym oddychaniem, słabymi odruchami kończyn dolnych i widocznymi śladami urazów w okolicach klatki piersiowej.
- 1 pacjent nieprzytomny bez wyraźnych otwartych urazów zewnętrznych z widocznymi śladami zasinień w obrębie brzucha i klatki piersiowej,
- 1 pacjent nieprzytomny bez wyraźnych otwartych urazów zewnętrznych z widocznymi śladami zasinień w obrębie brzucha i klatki piersiowej,
- 1 pacjent nieprzytomny bez wyraźnych otwartych urazów zewnętrznych z widocznymi śladami zasinień w obrębie brzucha i klatki piersiowej,
- 1 pacjent jest nieprzytomny z widocznymi licznymi ranami na głowie i ciele spowodowanymi uderzeniem i wyrzuceniem z pojazdu
- 1 pacjent nieprzytomny ma złamania kończyny dolnej w odcinku miednicy i uda
- 1 pacjent z otwartymi złamaniami kończyn dolnych i górnych i skaleczeniami, w tym 1 z nich jest przytomny sala obserwacji i retiage, konsultacje chirurgiczne ortopedyczne –
W symulacji zdarzeń uczestniczyli: kadra kierownicza WSzS w Białej Podlaskiej, osoby funkcyjne oddziałów oraz personel odziałów szpitalnych w zależności od potrzeb m.in. transfuzjolog szpitalny, kier. z-du Diagn. Obrazowej, kier. Apteki Szpitala, kier. Działu Diagnostyki Labolatoryjnej, Szpitalny Zespół Psychologów.
Ćwiczenia były też dobrym sprawdzianem dla studentów Państwowej Szkoły Wyższej choć wzięli w nich udział jako statyści – uczestnicy katastrofy w ruchu lądowym – to pozwoliło im to choć w pewien sposób poczuć się jak ci – którym w przyszłość sami będą udzielać pomocy. Na co w takim przypadku zwracać szczególną uwagę?
W symulacji udział wzięli też przedstawiciele służb ratowniczych i kryzysowych działajacych na terenie miasta Biała Podlaska. O zdarzeniu poiformowane było Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Komenda Miejska Policji oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.
Akcja przebiegła sprawnie. Już około 2 min od otrzymania informacji z miejsca zdarzenia pielęgniarka dyżurna SOR powiadomiła ordynatora SOR o planowanym przywiezieniu ofiar zdarzenia. Jednocześnie podając informację dotyczące miejsca zdarzenia, charakteru zdarzenia, liczby uczestników zdarzenia, przewidywanej liczby pacjentów i rodzaju obrażeń jakie doznali.
Ordynator SOR niezwłocznie powiadomił z-cę dyr. ds. Medycznych i biorąc pod uwagę dużą liczbę rannych na wypadek konieczności współdziałania służb PSP i Policji Centrum Zarządzania Kryzysowego miasta Biała Podlaska. Dyrektor i ordynator SOR nie czekają długo, sytuacja jest poważna, podejmują więc decyzję o powołaniu Szpitalnego Zespołu Koordynującego.
Tymczasem pierwsi poszkodowani z wypadku są już dowożeni do SOR przez Zespoły Ratownictwa Medycznego WSPRiTS w Białej Podlaskiej uczestniczące w zdarzeniu.
Na miejscu są już lekarze dyżurni SOR i pozostali lekarze wezwani z innych oddziałów z udziałem personelu pielęgniarskiego. Podejmują oni pierwsze czynności związane z przeprowadzeniem segregacji TRIAGE i identyfikacji poszkodowanych dowożonych do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Pozostały personel pielęgniarski i niższego szczebla w tym z innych oddziałów uczestniczy w czynnościach związanych z transportem pacjentów z obszaru segregacji do obszarów zabezpieczenia w SOR lub bezpośrednio do innych oddziałów szpitalnych.
W czynnościach segregacji uczestniczą też służby Policji, w zakresie spisania list osób poszkodowanych – zidentyfikowanych oraz osób niezidentyfikowanych, co w dalszych działaniach będzie miało znaczenie dla udzielania informacji rodzinom poszkodowanych przez Rzecznika Szpitala w Punkcie Informacyjnym.
W zorganizowanym przez Rzecznika Szpitala Punkcie Informacyjnym – zlokalizowanym w miejscu jednocześnie nie kolidującym z ruchem wewnątrz szpitalnym ale dogodnym dla rodzin poszkodowanych i pacjentów, udzielane są informacje i odbywa się zarządzanie personelem psychologicznym do wsparcia poszkodowanych i ich bliskich.
Głównym zadaniem Rzecznika Szpitala jest przygotowanie listy poszkodowanych, zweryfikowanie jej, odnotowanie w jakich oddziałach znaleźli się ranni i jakim są stanie. Poinformowanie rodzin o tym zdarzeniu, informowanie osób zainteresowanych o uczestnikach wypadku. Po zakończeniu działań pilnych ratujących życie Rzecznik Szpitala o ustalonej – stałej godzinie podaje komunikaty do mediów.
Wydarzenie zostaje opanowane i utrzymane pod kontrolą. Po kilku godzinach następuje odwołanie działań kryzysowych. Ogłasza się ją drogą telefoniczną poprzez kontakt z osobami funkcyjnymi. Następuje wznowienie normalnej pracy. Na koniec przygotowany też został raport ze zdarzenia.
temat: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
materiał: Joanna Kozłowiec rzecznik prasowy szpitala w Białej Podlaskiej
tekst, zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper