Jesteśmy już za połową wakacji. Wszyscy coraz częściej zaczynają przywoływać w myślach wrzesień i nowy rok szkolny. Każdy zapewne myśli, że wszystkie szkoły i placówki edukacyjne w wakacje są zamknięte i odpoczywają, przygotowując się do nowych wyzwań. W Stowarzyszeniu „Wspólny Świat” jest zupełnie inaczej! Cały rok jest dla nas ciekawym wyzwaniem, a wakacje spędzamy w bardzo pracowity sposób.
Jak mówi Anna Chwałek, założycielka i prezes Stowarzyszenia: – Wakacje to często bardzo trudny okres dla rodzin wychowujących dziecko z autyzmem. Jako matka dziecka autystycznego, wie doskonale, że większość z nas kojarzy wakacje z beztroską, nic nie robieniem, swobodą. I tu pojawia się zaskoczenie. Dzieci z autyzmem mają bowiem ogromny problem z samodzielną organizacją czasu, nie potrafią zorganizować sobie zabawy, ponieważ najczęściej wymagają nauki tejże zabawy. Rutyna, pewne schematy, które pomagają funkcjonować osobom z autyzmem zapewnia szkoła i plan lekcji. Przez 10 miesięcy dziecko wie jak będzie wyglądać jego kolejny dzień. Nagle pojawia się wakacyjny luz, a dla dziecka z autyzmem najczęściej koszmar związany ze zmianą.
- Dlatego Stowarzyszenie „Wspólny Świat” robi wszystko, by wakacje rodzin posiadających dzieci z autyzmem były przyjemnym i ciekawym czasem. Wakacyjne wyjazdy i wymarzony odpoczynek to często duże wyzwanie organizacyjno-logistyczne dla rodziców, często zupełnie nie do zrealizowania – mówi prezes Chwałek. Trudne i dziwne zachowania dziecka z autyzmem często są przyczyną wielu negatywnych komentarzy ze strony innych, wypoczywających osób.
Na szczęście wieloletnie doświadczenie Stowarzyszenia i wykwalifikowana kadra, potrafią zadbać o odpowiednie warunki lokalowe, programowe i terapeutyczne. Potrafią zapewnić komfort wypoczynku, a jednocześnie zorganizować go w ciekawym turystycznie miejscu.
- Dlatego wielu rodziców decyduje się na turnus rehabilitacyjny, wiedząc że tam nikt nie będzie się dziwił i komentował zachowania dziecka. W grupie rodzin z podobnym problemem rodzice czują się pewniej, łatwiej decydują się na wyjazd na wycieczki i wspólne wyjścia do miasto. Turnus stwarza również możliwość poznania innych rodziców, wymiany doświadczeń a często nawiązania pomiędzy rodzicami przyjaźni na całe życie – komentuje Anna Chwałek.
Stowarzyszenie „Wspólny Świat” wraz z Biurem Turystycznym TAIRON zorganizowało w tym roku trzy turnusy usprawniająco-rekreacyjne. Pierwszy odbył się w bieszczadzkiej Olszanicy (29.06.-12.07.), drugi w beskidzkiej Wiśle (13-26.07.), trzeci zaś w Suścu na Roztoczu (27.07.-9.08.). Każdy z turnusów miał bogaty program rehabilitacyjny i rekreacyjny. Był więc czas na zajęcia terapeutyczne z atre i muzykoterapii, spotkania z psychologiem, zajęcia indywidualne z logopedą czy też regularne zajęcia na basenie. W programie turystycznym znalazł się czas na zwiedzanie najciekawszych zakątków danej okolicy.
Warto też podkreślić, że przez całe wakacje prężnie działa prowadzony przez Stowarzyszenie „Wspólny Świat” Ośrodek Terapii, który prowadzi indywidualne terapie dla dzieci i młodzieży z autyzmem oraz pokrewnymi zaburzeniami.
materiał: Stowarzyszenie „Wspólny Świat” Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Stowarzyszenie „Wspólny Świat”
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.