Do naszej redakcji trafiło nadesłane przez Michała Trantaua, rzecznika Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Dariusza Stefaniuka stanowisko dotyczące likwidacji bialskiej prokuratury. „… Propozycja likwidacji Ośrodka jest niezrozumiała w sytuacji gdy Prokuratura stoi przed wyzwaniami związanymi z reformą procesu karnego, a wchodzący w życie regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nakłada na jednostki szczebla okręgowego dodatkowe obowiązki śledcze…” można przeczytać w materiale.
Biała Podlaska to 60-tysięczne miasto w powiecie bialskim, który jest największym powiatem w województwie lubelskim, a zarazem trzecim obszarowo w Polsce, usytuowane w pobliżu wschodniej granicy państwa oraz Unii Europejskiej.
Doświadczenie oraz bliskość unijnej granicy a także realne zagrożenie przestępczością transgraniczną było jednym z powodów do podjęcia szeregu trudnych działań organizacyjnych, w wyniku których siedem lat temu Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie został usytuowany w Białej Podlaskiej. Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Lubelska Prokuratura Okręgowa uznali za zasadne, aby taki ośrodek w naszym mieście powstał.
Było to z całą pewnością duże przedsięwzięcie logistyczne, kadrowe i finansowe ale ówcześni ministrowie widzieli potrzebę usytuowania jednostki szczebla okręgowego właśnie w naszym mieście, gdzie mieszczą się dość znaczące instytucje takie jak: Izba Celna, Zakład Karny, Ośrodek dla Cudzoziemców, Konsulat Białorusi. Ponadto przez obszar działania Ośrodka przebiegają ważne transkontynentalne szlaki komunikacyjne takie jak droga E-30 i linia kolejowa E-20, tworzące główny korytarz komunikacyjny Europy.
Nie można również pominąć faktu, że Ośrodek jest sprawnie działającą jednostką organizacyjną prokuratury realizującą zadania merytoryczne bez konieczności utrzymywania licznych stanowisk dodatkowych – funkcjonujących jedynie w jednostce macierzystej (Prokuraturze Okręgowej w Lublinie), która zapewnia w tym zakresie obsługę Ośrodka – takich jak wydział organizacyjny, księgowość, kadry i audyt. Tym samym nie generuje ona dodatkowych zbędnych kosztów.
Poprzez wykonywanie szeregu zadań np. z zakresu obrotu zagranicznego, prowadzenia śledztw, nadzoru służbowego, obsady posiedzeń penitencjarnych, obsługi zewnętrznych baz danych odciąża w dużym stopniu prokuraturę okręgową. Wyniki pracy Ośrodka Zamiejscowego w Białej Podlaskiej są porównywalne z wynikami małych prokuratur okręgowych np. w Suwałkach, Włocławku, Tarnowie, Koninie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu. Ośrodkowi podlegają prokuratury rejonowe większych miast w powiecie: Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim i Parczewie.
Likwidacja Ośrodka w Białej Podlaskiej niewątpliwie przyczyni się do wydłużenia obiegu wszelkiej korespondencji procesowej – pism procesowych oraz materiałów z postępowań i dowodów rzeczowych. Nie ulega wątpliwości, że ten ruch utrudni dostęp obywateli do urzędu, a tym samym naraziłby na ogólne niezadowolenie mieszkańców zarówno miasta jak i regionu.
Likwidacja placówki wiązałaby się z przemieszczaniem świadków, podejrzanych, tłumaczy, czy też biegłych co w konsekwencji przyczyniłoby się do ponoszenia większych kosztów związanych z dojazdami wspomnianych osób. Reorganizacja naraziłaby także na większe wydatki instytucje współpracujące, w pierwszej kolejności policję, straż graniczną, służbę celną, administrację skarbową oraz sądy. Brak tego rodzaju ośrodka w Białej Podlaskiej niewątpliwie umniejszy również prestiż Miasta oraz będzie realną przyczyną jego marginalizacji.
Propozycja likwidacji Ośrodka jest niezrozumiała w sytuacji gdy Prokuratura stoi przed wyzwaniami związanymi z reformą procesu karnego, a wchodzący w życie regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury nakłada na jednostki szczebla okręgowego dodatkowe obowiązki śledcze.
materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
temat: Prokuratura w Białej Podlaskiej
tekst: Michał Trantau rzecznik prasowy Prezydenta Miasta / Mariusz Maksymiuk
opracowanie i zdjęcie: Mariusz Maksymiuk