Quantcast
Channel: Radio Biper - Internetowy Portal Informacyjny - Biała Podlaska » Wiadomości
Viewing all 1484 articles
Browse latest View live

Rocznica Śmierci Wodza

$
0
0

smollW historii Polski mamy karty zapisane krwią Polaków słuszne i chwalebne. Są karty męczeństwa, prześladowań, tragiczne, są heroiczne, radosne i wielkie i takie, które najchętniej chcielibyśmy, żeby nie wyszły na światło dzienne. Psychika człowieka jest tak skonstruowana, że to, co złe zapomina, a pamięta chwile przepiękne. Każdy z nas pisze historię swoją, która wbrew pozorom, tworzy historię narodową.

Mały kamyk powoduje lawinę, kropla wody drąży marmur, los każdego z nas buduje świat naszych czasów. Jaki on jest, jak funkcjonuje to nie oni, lecz my ten byt tworzymy.
My budujemy przyszłość i my pozwalamy ją rozwijać. Bunt społeczny w sprawie ACTA jest jednym z przejawów możliwości naszych czasów daje obraz, że wspólnie można odnieść sukces.

Wiele przykładów w Internecie akcji, które zrodziły się o tak z chwili, fantazji, potrzeby działania i pokazania jedności społecznej i zrozumienia racji.
Społeczeństwo to siła, ale też i masa krytyczna, która pod kontrolą i umiejętnie sterowana osiągnie wszystko. Niekontrolowana zniszczy przyszłość. Umiejętność tę nie każdy posiadł, trzeba mieć osobowość, wewnętrzną siłę oraz przekonanie o swoich racjach, by pociągnąć za sobą tę przecudowną masę ludzką, która nam zawierzy i zaufa. Da się sobą pokierować.

Mężów takich w historii w ubiegłych wiekach, gdzie królowały monarchie, było wielu. Ponadprzeciętni tworzyli cesarstwa, cywilizacje żyli krótko, ale budowali lepszą lub gorszą formę współistnienia i bycia. Dyktatorzy, papieże, carowie, cesarzowie tworzyli postęp, ale też unicestwiali życie ludzkie, gdy ich pojmowanie świata stawało się boskie. Miljon ginęły, by inne Miljon mogły zająć ich miejsce. Tak się tworzyło przestrzeń życiową dla swoich, rasy panów, a przecież te fakty nie są tak odległe.

Aleksander Wielki, Kserkses, Cezar, Napoleon, Hitler budowali wielkość, kosztem innych, ale dla swego narodu. Przez naród uwielbiani, po przegranej tępieni przez zwycięzców. Wieki mijają, dyktatury upadają, ale pamięć o tych, dla jednych fanatyków, dla drugich wizjonerów przyszłości, pozostaje. Mauzoleum Napoleona w Paryżu budzi zachwyt i wierzcie mi, każdy Francuz złego słowa nie powie o Cesarzu, chociaż Europa spłynęła krwią za jego rządów. Mordercy, fanatycy, wysłańcy czeluści piekielnych, ekstremiści, którzy dążyli do upadku ludzkości są potępiani i piętnowani, jednak niektórzy mówią, że to oni w pośredni sposób przyczynili się do rozwoju ludzkości.

Polska, Polacy w swej historii mają też dyktaty. Królów, którzy tworzyli tożsamość narodową, władców zwycięskich, mądrych, ale też i takich, którzy byli, ale do Francji uciekli. Władców, którzy krew swych obywateli przelewali w wizji o Polsce od morza do morza, którą naród polski zaszczepili. Polska była kiedyś mocarstwem europejskim i chociaż dziś to fikcja, dobrze jednak pamiętać, że kiedyś byliśmy potężni. Może i byłoby tak do dzisiaj tylko niestety zabrakło nam wizjonera.

Zabrakło wodza, który potrafiłby tym narodem kierować, który potrafiłby ten naród skonsolidować. Jak rój pszczeli bez królowej ginie, tak naród polski bez mądrego przywódcy tylko istnieje. Wydawało się, że jest nadzieja, że tożsamość narodowa się rozwinie. Niestety w dniu 12 maja 1935 roku, siedemdziesiąt dziewięć lat temu, w Warszawie pożegnaliśmy na zawsze Wodza, który jak dyktator silną ręką sprawił, że Polska była Polską. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz osiemdziesięciolecia śmierci Marszałka Józefa, Klemensa Piłsudski   mam nadzieję, że naród będzie o marszałku pamiętał.

Tegoroczne obchody były raczej skromne. Pod tablicą na dworcu kolejowym w Białej Podlaskiej, upamiętniającej bytność marszałka w Białej, delegacje złożyły bukiety kwiatów świadczące o pamięci o wodzu, który uratował Polskę. W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele klas mundurowych i strzelców, starosta Powiatu Bialskiego Tadeusz Łazowski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białej Podlaskiej ppłk Artur Łojek, prezes Koła Nr 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej ppłk rez. Artur Artecki, honorowy dowódca JS 2001 Tadeusz Mikinnik, z ca d-cy JS Paweł Wojtiuk oraz wielki mentor i tradycjonalista bialski Stanisław Romaniuk.

Wszyscy zebrali się, by uczcić pamięć człowieka, który całym życiem swym świadczył o Polsce i Polsce służył, mieszkając w Sulejówku pod Warszawą. Nie dbając o profity, dostojeństwa tworzył podstawy państwowości, a gdy trzeba było zmobilizował naród, chłopstwo w wojnie przeciw najeźdźcy sowieckiemu i ocalił Europę.

Błędem współczesnych pokoleń byłoby trudu tego nie docenić i pamięci o wodzu, w śród młodych nie kultywować. Może pamięć o nim stworzy przesłanki dla powstania kolejnego narodu opatrznościowego włodarza, który dobro tych ludzi nad wszystko będzie przedkładał i myślał o kraju nad Wisłą. Trzeba mieć wiarę, nadzieję i pamiętać, a może cud się stanie.

dsc09887 dsc09889 dsc09890 dsc09891 dsc09892 dsc09895 Rocznica Śmierci Wodza Piłsudski

fbmateriał: Nr 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej
tekst : ppłk rez. Artur Artecki Prezes koła
Nr 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej
zdjęcia: Dominika Stefańczyk
Jednostka Strzelecka  JS 2001
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Biała Podlaska: Zielona Szkoła w Porosiukach (galeria)

$
0
0

Zielona Szkoła w Porosiukach (galeria)Już po raz trzeci uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej uczestniczyli w biwaku zorganizowanym w „Zielonej Szkole” w Porosiukach. Tegoroczny pobyt upływał pod hasłem „Leśne wędrówki w krainę zmysłów”. Poprzez oddziaływanie na zmysły uczniowie poznawali otaczającą przyrodę. Temu celowi podporządkowane były gry, zabawy ruchowe i zajęcia edukacyjne.

Nastroje uczestników były tak radosne , że zdołały pokonać humory pogody. Spotkania biwakowe, pomimo zmęczenia, dostarczają zawsze niezapomnianych przeżyć.  Wspólne chwile spędzane przy ognisku ułatwiają kontakty i umacniają przyjaźń. Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych poprzez swoja radość z uczestniczenia w biwaku wyrażają wdzięczność sponsorom, którzy w znaczący stopniu przyczynili się do jego zorganizowania. Całą akcję wyjazdu poprzedziła zbiórka makulatury, prowadzona przez rodziców uczniów. Biwak zorganizowali pani  Ewa Kociubińska, Joanna Hackiewcz, Małgorzata Sawonik, Elżbieta Zielant, Bożena Juszczuk i Piotr Różański.

Zielona Szkoła w Porosiukach (galeria) DSC_8273 DSC_8287 DSC_8290 DSC_8302 DSC_8304 IMG_7890 IMG_7895 IMG_7903 IMG_7909 IMG_7919 IMG_7929 IMG_7940 IMG_7951 IMG_7959 IMG_7967 IMG_7973 IMG_7992 IMG_8002 IMG_8005 IMG_8023 IMG_8027 IMG_8077 IMG_8084 IMG_8093 IMG_8123 IMG_8138 IMG_8151 Zielona Szkoła w Porosiukach (galeria)

fbmateriał: Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia : Joanna Perzyna Zespół Szkół Specjalnych w Białej Podlaskiej
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

III Wielka Majówka z PSW (galeria)

$
0
0

smollTo był niezwykły dzień. Można powiedzieć cud. Lało bez przerwy. Lało…. jeszcze w sobotę rano padało i było pochmurno. Jednak w miarę jak zbliżał się moment rozpoczęcia III Wielkiej Majówki PSW pogoda zaczęła się zmieniać. Tylko ten kto postanowił być tego dnia wraz ze studentami bialskiej uczelni w Parku miał szansę na własne oczy zobaczyć piękne słońce i pogodne niebo. Natura dała znak do wspaniałej zabawy. I tak właśnie było.

 

Właśnie 17 maja 2014 r. na terenie Parku Radziwiłłowskiego przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej, po raz trzeci odbyła się największa promująca naukę impreza kulturalna na Ziemi Bialskiej - „Wielka Majówka z PSW”. Wydarzenie skierowane do mieszkańców Białej Podlaskiej i okolicznych miejscowości wyczekiwane jest szczególnie przez rodziny z dziećmi i maturzystów. Na pierwszych czekały atrakcje w stylu dmuchanego zamku, kucyk, jazda konno, konkursy i zmagania sportowe a także co nieco smacznego.

Na tych drugich czekały stoiska przygotowane przez poszczególne wydziały i kierunki na Państwowej Szkole Wyższej. W sumie prezentowały się 3 kierunki studiów II stopnia i aż 15 kierunków studiów stopnia I.

Tak wielka impreza nie mogła się odbyć bez władz uczelni. Był więc prof. Józef Bergier – rektor bialskiej uczelni, majówkę otworzyli natomiast Adam Chodziński – kanclerz PSW oraz Agnieszka Smarzewska – prorektor do spraw studenckich. Jako gość pojawił się również starosta bialski – Tadeusz Łazowski.

Wśród atrakcji m.in. II Ogólnopolski Marsz Nordic Walking seniorów z udziałem studentów UTW. Dla dzieci profilaktyka próchnicy i zasady udzielania pierwszej pomocy. Wystąpiły dziewczyny z „Chwilki” Ireneusza Parafiniuka: Agata Arasymowicz, Marta Tchórzewska, Aleksandra Smerachańska i Aleksandra Olesiejuk. Czadu dali chłopaki z Klawej Ferajny – Kapeli Podwórkowej. Nieźle zaprezentowali się studenci i wykładowcy Turystyki i Rekreacji w szantach. Podobały się też występy Grupy Tanecznej „Kontra” oraz pokaz jujitsu brazylijskiego podopiecznych Łukasza Grochowskiego. Kolejna Wielka Majówka już za rok.

CAM00235 CAM00237 CAM00240 CAM00242 CAM00243 CAM00244 CAM00245 CAM00247 CAM00249 CAM00251 CAM00252 CAM00256 CAM00258 CAM00259 CAM00260 CAM00261 CAM00264 CAM00266 CAM00269 CAM00270 CAM00271 CAM00272 CAM00273 CAM00275 CAM00276 CAM00277 CAM00278 CAM00279 CAM00280 IMG_4858 IMG_4861 IMG_4883 IMG_4911 IMG_4920 IMG_4926 IMG_4928 IMG_4934 IMG_4938 IMG_4948 IMG_4949 IMG_4968 III Wielka Majówka z PSW (galeria)

materiał: Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiejfb
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia: Grzegorz Nowakowski Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Uczniowie Staszica z Wizytą w Belgii (galeria)

$
0
0

smollW ostatnich dniach kwietnia dziesięcioosobowa delegacja z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej wyjechała w tygodniową podróż do Belgii w ramach projektu Comenius „Unissons les cultures – Łączmy kultury”. Było to już 4 spotkanie projektowe uczniów z Polski, Francji, Belgii, Bułgarii i Włoch.

Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zwiedzenia Dendermonde- miasteczka, w którym położone jest partnerskie liceum, Gendawy, Brugii i Brukselii. Poznali system szkolnictwa, kulturę oraz zwyczaje belgijskie, spróbowali regionalnych potraw, nauczyli się belgijskiego tańca i, jak na każdym wyjeździe, nawiązali nowe znajomości. Ciekawostką okazał się Dzień Otwarty Szkoły, który odbywa się na nieco innych zasadach niż w Polsce i przygotowywany jest z myślą nie tylko o przyszłych uczniach, ale i ich rodzicach.

W trakcie prac grupowych nad projektem, młodzież opracowała program lekcji idealnej. Uczniowie sami skonstruowali scenariusz zajęć oraz dobrali odpowiednie materiały do wykorzystania na zajęciach. Projekt realizowany w IV Liceum im. Stanisława Staszica jest częścią programu Comenius prowadzonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.  W latach 2014 – 2020 zostanie on zastąpiony programem Erasmus+

Comenius IV LO Belgia01 Comenius IV LO Belgia02 Comenius IV LO Belgia03 Comenius IV LO Belgia04 Comenius IV LO Belgia05 Comenius IV LO Belgia06 Comenius IV LO Belgia07 Comenius IV LO Belgia08 Comenius IV LO Belgia09 Comenius IV LO Belgia10 Comenius IV LO Belgia11 Comenius IV LO Belgia12 Comenius IV LO Belgia13 Comenius IV LO Belgia14 Comenius IV LO Belgia15 Comenius IV LO Belgia16 Comenius IV LO Belgia17 Comenius IV LO Belgia18 Comenius IV LO Belgia19 Comenius IV LO Belgia20 Comenius IV LO Belgia21 Comenius IV LO Belgia23 Comenius IV LO Belgia24 Comenius IV LO Belgia25 Comenius IV LO Belgia26 Comenius IV LO Belgia27 Comenius IV LO Belgia28 Comenius IV LO Belgia31 Comenius IV LO Belgia32 Comenius IV LO Belgia33 Comenius IV LO Belgia34 Comenius IV LO Belgia35 Comenius IV LO Belgia36 Comenius IV LO Belgia42 Comenius IV LO Staszic w  Belgii01 Comenius IV LO Staszic w  Belgii03 Comenius IV LO Staszic w  Belgii04 Comenius IV LO Staszic w  Belgii07 Comenius IV LO Staszic w  Belgii10 Comenius IV LO Staszic w  Belgii11 Comenius IV LO Staszic w  Belgii13 Comenius IV LO Staszic w  Belgii15 Comenius IV LO Staszic w  Belgii16 Comenius IV LO Staszic w  Belgii18 Comenius IV LO Staszic w  Belgii20 Comenius IV LO Staszic w  Belgii21 Comenius IV LO Staszic w  Belgii22 Comenius IV LO Staszic w  Belgii23 Comenius IV LO Staszic w  Belgii24 Comenius IV LO Staszic w  Belgii27 Comenius IV LO Staszic w  Belgii28 Comenius IV LO Staszic w  Belgii29 Comenius IV LO Staszic w  Belgii31 Comenius IV LO Staszic w  Belgii32 Uczniowie Staszica z Wizytą w Belgii (galeria)

materiał: IV Liceum Ogólnokształcące im. fb
St. Staszica w Białej Podlaskiej

tekst i zdjęcia: IV Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

I Edycja Powiatowego Konkursu Edukacji dla bezpieczeństwa pod hasłem: „Wiem, potrafię, ratuję…” (galeria)

$
0
0

smollW dniu 23 maja 2014 roku odbyła się I Edycja Powiatowego Konkursu Edukacji dla bezpieczeństwa pod hasłem: „Wiem, potrafię, ratuję…” zorganizowanym przez Gimnazjum Rzemieślnicze prowadzone przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców. Honorowy patronat nad konkursem objął Tadeusz Łazowski Starosta Bialski.

W komisji konkursowej zasiedli: Agnieszka Gawda - przewodnicząca, Bogdan Gdula młodszy aspirant z Komendy Policji w Białej Podlaskiej – członek komisji, Marcin Piękowski młodszy kapitan z Państwowej Straży Pożarnej – członek komisji i Dorota Klimiuk z Pogotowia Ratunkowego – członek komisji. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: część teoretyczna i część praktyczna. Do udziału przystąpiło 14 drużyn z powiatu bialskiego oraz drużyna z Olszanki i Starej Kornicy.

Najlepiej w części teoretycznej zaprezentowała się Elwira Romaniuk – uczennica z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Piszczacu przygotowana przez mgr Annę Borek, II miejsce zajęła Anna Jaszczuk z Publicznego Gimnazjum im. Unitów Podlaskich w Olszance przygotowana przez mgr Annę Hawrysiuk, III miejsce zajęła Izabela Jędra z Gimnazjum Rzemieślniczego w Białej Podlaskiej przygotowana przez mgr Mariolę Mirońską.

W części praktycznej najlepiej swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie z Gimnazjum w Kobylanach – drużyna w składzie: Agnieszka Kowaluk, Eliza Sepczuk i Bartłomiej Klekotka pod opieką mgr Piotra Chabera. II miejsce zajęło Gimnazjum z Nr 5 z Białej Podlaskiej- drużyna w składzie: Remigiusz Domański, Adrianna Olszówka, Elżbieta Komoszyńska pod opieką mgr. Zbigniewa Stefanowicza. III miejsce zajęło Gimnazjum Rzemieślnicze w Białej Podlaskiej- drużyna w składzie: Mateusz Marciszewski, Sebastian Semeniuk, Izabela Jędra pod opieką mgr Marioli Mirońskiej. Wyróżnienie otrzymało Gimnazjum Nr 1 w Piszczacu im. Papieża Jana Pawła II- drużyna w składzie: Paulina Dawidziuk, Elwira Romaniuk, Kamil Chyziak pod opieką mgr Anny Borek.

Uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody:
- I miejsce indywidualnie – tablet
- II miejsce indywidualnie – słuchawki
- III miejsce indywidualnie- pendrive.
- I miejsce drużynowo- aparaty cyfrowe
- II miejsce drużynowo- odtwarzacze MP4
- III miejsce drużynowo- pendrive
- wyróżnienie drużynowo- karta pamięci i myszki komputerowe.

DSC_0767 DSC_0772 DSC_0773 DSC_0774 DSC_0775 DSC_0776 DSC_0777 DSC_0779 DSC_0780 DSC_0784 DSC_0788 DSC_0791 DSC_0792 DSC_0801 DSC_0808 DSC_0812 DSC_0820 DSC_0822 DSC_0823 DSC_0825 DSC_0827 DSC_0830 DSC_0832 DSC_0835 DSC_0837 DSC_0839 DSC_0841 DSC_0844 DSC_0847 DSC_0849 DSC_0851 DSC_0857 DSC_0858 DSC_0860 DSC_0867 DSC_0870 DSC_0872 DSC_0874 DSC_0876 DSC_0878 DSC_0887 DSC_0888 DSC_0890 DSC_0892 DSC_0896 DSC_0906 I Edycja Powiatowego Konkursu Edukacji dla bezpieczeństwa pod hasłem: „Wiem, potrafię, ratuję…” (galeria)

fbmateriał: Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Biała Podlaska
tekst: Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Biała Podlaska
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

„Przedszkolaki w Krainie Rumianku”

$
0
0

smollW drugim tygodniu maja, dzieci sześcioletnie z Przedszkola Niepublicznego im. Przyjaciół Kubusia Puchatka przy ul. Warszawskiej, odwiedziły Ośrodek Edukacji Regionalnej w Hołownie, koło Podedwórza. Celem wycieczki było poznanie dawnego życia na wsi.

Zajęcia odbywały się w sali stylizowanej na tradycyjną, wiejską izbę, z ręcznie wyszywanymi makatkami na ścianach, ze „świętymi” obrazami, które kupowano na odpustach, z łóżkiem przykrytym pasiakiem, wiklinową kołyską, drewnianym konikiem na biegunach, kufrem na ubrania i innymi sprzętami domowymi.

Panie prowadzące zajęcia zagniotły ciasto na rogaliki, które dzieci dzieliły na części, zawijały, nadziewały dżemem. Rogaliki zostały upieczone w prawdziwym dawnym piecu, rozpalanym drewnem. Przedszkolaki prały też na tarze, maglowały serwety i pościel oraz prasowały. Co ciekawe, do prania garneli się szczególnie chłopcy.

Można też było pomóc w ubijaniu masła, które dzieci pałaszowały ze świeżym chlebem. Dodatkową przyjemnością była degustacja pieczonych w piecu kiełbasek oraz zabawy na dworze, w otoczeniu wiejskich, tradycyjnych zabudowań. Ponieważ atrakcji było wiele, a pogoda dopisała, dzieci wróciły do przedszkola zadowolone i pełne wrażeń. Jeśli komuś się wydaje, że najmłodszych interesuje tylko komputer, to jest w błędzie. Wystarczy poszukać wokół siebie ciekawych miejsc, którym niewątpliwie jest „Kraina Rumianku” w Hołownie.

Zdjęcie0545 Zdjęcie0546 Zdjęcie0551 Zdjęcie0564 „Przedszkolaki w Krainie Rumianku”

materiał: Przedszkola Niepublicznego im. fb
Przyjaciół  Kubusia Puchatka

tekst i zdjęcia: Agata Plandowska Przyjaciół
Kubusia Puchatka
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Szkolne Dni Godności w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi (galeria)

$
0
0

smollZespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej  w dniach 19 – 23 maja 2014r. świętował Szkolne Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W ramach obchodów odbyły się lekcje wychowawcze w klasach starszych szkoły podstawowej i w gimnazjum na temat doświadczeń uczniów i ich relacji z niepełnosprawnymi kolegami wzbogacone projekcją filmów.

Głównym punktem obchodów był Festyn zorganizowany przez uczniów klas III c i I c gimnazjum dla kolegów z klas integracyjnych I a, II a, II b III a i III d szkoły podstawowej. Imprezę uświetnił występ uczennic klas I c, II c, II d i II b gimnazjum, które wykonały układ taneczny z pomponami do piosenki „Chocolate” przygotowany pod kierunkiem pedagogów wspierających Anety Tymoszuk – Kwitek i Ewy Siłaczewskiej.

Podczas festynu klasy wykonywały zadania zaplanowane przez pedagogów wspierających: Katarzynę Główkę i Martę Ryngajłło-Misiejuk. Dzieci tworzyły przepis na doskonałą klasę, konstruowały tajemnicze budowle z kloców według własnego pomysłu, wspólnie układały puzzle i rozwiązywały quiz wiedzy o swoich paniach. Wszyscy doskonale się bawili i z żalem powitali koniec imprezy.

Każdy z uczestników otrzymał z rąk pań wicedyrektor: Doroty Mackiewicz, Marii Stefaniuk i Iwony Mateńko medal „Zwycięzca Uśmiechu”, a klasy biorące udział w imprezie uhonorowano dyplomami. Impreza miała na celu integrację zespołów klasowych, wzbudzenie chęci pomocy i odpowiedzialności za młodszych kolegów wśród uczniów gimnazjum, pobudzenie klas integracyjnych do współpracy i współdziałania oraz propagowanie form zabawy i rozrywki dostępnych osobom o różnym poziomie intelektualnym.

Obraz 004 Obraz 031 Obraz 037 Obraz 044 Obraz 048 Obraz 062 Obraz 065 Obraz 105 Obraz 106 Obraz 111 Szkolne Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej (galeria)

fbmateriał: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Publiczne Gimnazjum nr 4 w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia : Bartosz Prokop Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Być Weteranem to zaszczyt, Weteran to brzmi dumnie! (galeria)

$
0
0

smollJak mantrę powtarzamy to zdanie, które jak twierdzi teoria buddyzmu niby ma pomóc w opanowaniu umysłu, zaktywizowaniu określonej energii, uspokojeniu, oczyszczeniu go ze splamień. Zdanie to jednak, jak formuła, werset lub sylaba, w naszym przypadku jest elementem wyrazu dumy, zaszczytu, satysfakcji oraz przekonania, że decydując się na udział w operacjach pokojowych poza granicami Polski jednocześnie zapisaliśmy się w historii obrony pokoju na świecie.

Tworzyliśmy tę historię. Orzeł polski i flaga biało-czerwona wielokrotnie świadczyła o naszym udziale w rejonach konfliktów zbrojnych, gdzie wspierając ONZ-etowski błękit nieśliśmy pokój poszkodowanym. Polska, Polacy nie muszą się nas wstydzić. Z dumą i zaangażowaniem realizowaliśmy pokojowe zadania ustanawiania pokoju, rozgraniczania zwaśnionych stron, obrony ludności cywilnej, walki z terroryzmem.

Z narażeniem życia, zdrowia w oddaleniu od bliskich realizowaliśmy mandatowe zadania w przekonaniu, że nasz wysiłek jest nieodzowny i konieczny. Wierzyliśmy, że dajemy nadzieję na lepszą przyszłość i lepsze jutro. Jutro bez śmierci, zabijania, krwi oraz rozpaczy po utracie rodzin, bliskich. Jutro, które zatrze pamięć o śmierci, ranach, złości i nienawiści. Jutro, które tylko pamięcią ofiar, bohaterów i męczenników będzie przypominać okropny czas wojny. Jutro w którym kolor błękitu będzie kojarzył się z bezpieczeństwem, pokojem i szczęściem innych. Jutro jest i będzie  nasze.

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wyznaczyło 29 maja dniem corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ (rezolucja 57/129 z 11 grudnia 2002 r.). Postanowiono, że w ten sposób Zgromadzenie złoży hołd wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy brali i biorą udział w operacjach pokojowych Narodów Zjednoczonych, za ich wysoki stopień profesjonalizmu, oddanie i odwagę. Obchody Międzynarodowego Dnia są również okazją do tego, by oddać cześć pamięci tym, którzy dla sprawy pokoju poświęcili swoje życie.

Zgromadzenie zaprosiło wszystkie państwa członkowskie, agendy Narodów Zjednoczonych, organizacje pozarządowe i osoby prywatne, by godnie uczciły ten dzień. Dzień ten jest uroczyście czczony. Państwo polskie pomne dokonań Polaków w misjach pokojowych na świecie, jako jedno z pierwszych w Europie ustanowiło dokument prawny, ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 roku o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 30 marca 2012 roku.

Artykuł 15 ustawy mówi, że dzień 29 maja ustanawia się Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa. Ta dwoistość świąt ma swoje moralne i historyczne uzasadnienie. Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ nie mógłby się obyć bez weteranów polskich. Wszyscy związani jesteśmy historią naszych dokonań. W przypadku Polski wiąże się z ponad sześćdziesięcioletnim udziałem żołnierzy, funkcjonariuszy i cywilnych specjalistów w operacjach pokojowych ONZ oraz innych, głównie regionalnych organizacji międzynarodowych – OBWE, NATO i UE.

Od 1953 roku w blisko osiemdziesięciu operacjach pokojowych, stabilizacyjnych, humanitarnych oraz antyterrorystycznych uczestniczyło ponad 120 tysięcy osób – personelu wojskowego, cywilnego, funkcjonariuszy MSWiA. Pełniliśmy zaszczytną służbę dla pokoju pod „błękitną flagą”. Firmowały nas rożne organizacje międzynarodowe w różnych strefach klimatycznych, na różnych kontynentach. Codziennie ryzykując zdrowiem i życiem wypełniliśmy swój misjonarski obowiązek.

Nasza misjonarska historia rozpoczęła się w 1953 roku uczestnictwem w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Później były: Laos, Kambodża i Wietnam (udział w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli, lata 1973–1975), Nigeria (Grupa Obserwatorów w Nigerii (1968–1970). Do dzisiaj koledzy z tych misji nie znaleźli społecznego uznania. Ustawa ich nie uwzględniła. Jest nadzieja, że trwające prace nad nowelizacją szybko wszystko zmienią.

W 1973 roku, tworząc Polską Specjalną Jednostkę Wojskową pod dowództwem płk-a Jerzego Jarosza, Polacy po raz pierwszy założyli „błękitne berety” i rozpoczęli służbę w Egipcie (UNEF II – Doraźne Siły Zbrojne ONZ – do 1979 r.). Wysoko ocenieni przez społeczność międzynarodową otworzyliśmy drogę udziału Wojska Polskiego w innych misjach.

Polskie Kontyngenty Wojskowe zostały skierowane do Syrii, Libanu, Namibii, Kambodży, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, a obserwatorzy wojskowi byli m.in. w Angoli, Etiopii, Kongo, Saharze Zachodniej, Bośni i Hercegowinie, Gruzji. Po wstąpieniu Polski do NATO i UE polskie zaangażowanie w sojusznicze operacje międzynarodowe zmieniło swój charakter, ale w dalszym ciągu jest kontynuowane.

Strategia bezpieczeństwa narodowego z 2007 roku oraz udziału Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacjach międzynarodowych z 2009 roku określają kierunek dalszego naszego udziału w operacjach poza granicami państwa. Operacjach, w których nasi następcy kontynuują tradycje chwały i kunsztu polskiego munduru i oręża. Tradycje umacniania pokoju na świecie.

Tegoroczne obchody naszego święta są szczególne. Nie ze względu na piętnastolecie utworzenia naszego stowarzyszenia, lecz ze względu na trudną sytuację geopolityczną. To co wydawało się, że przeszło do historii, pokazuje swoją nową twarz, swoje nowe oblicze. Świat, ludzkość ponownie staje na początku swej drogi do przepaści. Nacjonalizm, rewizjonizm, brak poszanowania narodowych własności zmienia wydawało się spokojny Glob na pogranicze wojny.

W tych tak gorących chwilach dotyczących państwowych suwerenności tym bardziej staje się słusznym nagłośnienie i zwrócenie uwagi globalnej wioski na dzień, organizację, osoby, które mają w swej działalności za cel utrzymanie pokoju na świecie. My nie możemy się przyglądać i patrzeć z boku jak krzywdzą innych. Każdy ma prawo do samostanowienia i narodowych tradycji.

Państwowość jest dobrem określającym tożsamość narodową. Nam próbowano ją zabrać przez wieki. Pomogły nam słowa piosenki z okresu napoleońskiego – „Jeszcze Polska nie zginęła puki my żyjemy”. Nasz hymn narodowy, który pomagał nam w trudnych chwilach i co najważniejsze nie upolityczniał. Polska jest Polską, która ma swoje korzenie i siłę w narodzie. Mimo, że jesteśmy członkami unii Europejskiej nie zapominamy o swojej odrębności narodowej.

W przeddzień wyborów do Parlament Europejskiego przypominamy przyszłym unijnym parlamentarzystom, że nie pieniądz, profity lecz godne i słuszne reprezentowanie polskiej społeczności w umacnianiu pokoju na świecie w tym w Europie, w tym i na Ukrainie, to dobro szczególne i ważne.

Dzisiejsze święto jest też wspomnieniem o tych, którzy nie wrócili, którzy złożyli największą ofiarę ojczyźnie, oddali w obronie pokoju swoje życie. Uczcijmy minutą ciszy ich pamięć…..  Ponad setka istnień okupiła wolność innych. Setki poszkodowanych i rannych przelało krew na nie polskiej ziemi. Wielu wróciło pokiereszowanych psychicznie z objawami stresu pourazowego.

Wiedzieliśmy co może nas spotkać i nie liczyliśmy na zrozumienie. Duma z dobrze wykonanego zadania była i jest dla nas zapłatą za wszystko. Wielu z nas nie doczekało i wielu w zastraszającym tempie ubywa. Armia ponad stutysięczna, z każdy rokiem maleje. Odchodzimy na wieczną służbę. Czas zaciera nasze dokonania i osiągnięcia. Zewrzyjmy szeregi, nie patrzmy że weteran lub kombatant to inne historie.

Pamiętajmy, że etymologia pojęć ma takie samo znaczenie. Weteran, kombatant to żołnierz w czynnej służbie, noszący broń, gotowy w każdej chwili do walki z nieprzyjacielem, a również każdy członek służb mundurowych, pracownik cywilny ten w rezerwie i w stanie spoczynku.

Mundur niech nas nie dzieli, a jednoczy. Wojny, służba to przecież historia, którą tworzyliśmy tu w kraju i na obczyźnie. Weteran to ten co nosi mundur, służył Polsce, a teraz godnie reprezentuje Polskę lub jest na rencie lub emeryturze. Kochani weterani, weteran to brzmi dumnie, być weteranem to zaszczyt.

DSC_1095 DSC_1097 DSC_1101 DSC_1103 DSC_1116 DSC_1120 DSC_1122 DSC_1123 DSC_1130 DSC_1135 DSC_1136 DSC_1138 DSC_1140 DSC_1145 DSC_1146 DSC_1152 DSC_1154 DSC_1155 DSC_1157 DSC_1159 DSC_1160 DSC_1165 DSC_1166 DSC_1169 DSC_1175 DSC_1181 DSC_1183 DSC_1185 DSC_1187 DSC_1189 DSC_1190 DSC_1192 DSC_1196 DSC_1197 DSC_1206 DSC_1208 DSC_1214 DSC_1215 DSC_1219 DSC_1220 DSC_1221 DSC_1222 DSC_1223 DSC_1225 DSC_1226 DSC_1228 DSC_1230 DSC_1233 DSC_1238 DSC_1240 DSC_1242 DSC_1243 DSC_1246 DSC_1251 DSC_1255 DSC_1261 DSC_1263 DSC_1267 DSC_1271 Być Weteranem to Zaszczyt, Weteran to Brzmi Dumnie! (galeria)

fbmateriał: Koło NR 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej
tekst: ppłk rez. mgr inż. Artur Artecki Prezes
Koła
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Miasta Przyszłości. Seminarium na PSW (film)

$
0
0

w7smallMiasta Przyszłości czyli Seminarium Koła Naukowego Studentów Gospodarki Przestrzennej (GP) Państwowej Szkoły Wyższej miało miejsce 8 maja 2014r. Seminarium zainaugurował prof. dr hab. Maciej Jędrusik z Uniwersytetu Warszawskiego – jednocześnie opiekun Koła Naukowego GP. W Białej Podlaskiej dyskutowano jaki kierunek obierze urbanizacja w przyszłości. Czy będziemy mieszkać wśród zieleni i tradycji czy też może w wielkich megalopolis? Czy mieszkańcy miast świadomie będą wpływać na ich rozwój czy też nastąpi coraz większe odseparowanie się i zanik więzi sąsiedzkich?

FILM – Biała Podlaska TV – Seminarium…
q1

W seminarium udział wzięli także: dr Katarzyna Świerczewska – Pietras – kierownik Zakładu Gospodarki Przestrzennej na PSW w Białej Podlaskiej oraz mgr Teresa Malicka – naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Biała Podlaska. Malicka przedstawiła wykład dotyczący planowania przestrzennego na przykładzie miasta Biała Podlaska.

„Miasta dzisiaj” czyli nowe ich role, przykłady współczesnych miast Polski i Świata, szczegółowy opis miast Trzeciego Świata przedstawiły: Aleksandra Sosnowska, Anna Chwaściak i Klaudia Pałuszka. „Miasta marzeń” to już tematy Kingi Bagłaj, Marzeny Czapskiej, Izabeli Michaluk i Mariusza Maksymiuka – Europa City – pływające miasta – optymistyczna i pesymistyczna wizja przyszłości miast – tematy te spowodowały ożywioną dyskusję. Wpisały się w seminarium także studentki Rolnictwa ze swoimi prezentacjami: Ewelina Bąk mówiła o cechach stylu ogrodu rustykalnego a Ewelina Kosińska o roślinach zapomnianych naszych ogrodów.

w2 w3 w4 w5 w6 w7 w8 w9 w1

fbmateriał: Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia: Koło Gospodarka Przestrzenna PSW / Biała Podlaska TV
opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Uroczyste Obchody Dnia Weterana ONZ w Białej Podlaskiej

$
0
0

smollSobota dnia 24 maja 2014 r. była wielkim świętem dla uczestników misji pokojowych ONZ z rejonu Południowego Podlasia. Z uwagi na udział w ogólnopolskich obchodach Dnia Weterana Misji poza Granicami Państwa w Szczecinie członków naszego koła zaproszonych przez Ministra Obrony Narodowej, podjęto uchwałę o przełożeniu obchodów w Białej Podlaskiej na dzień 24 maja br.

Jak się okazało niefortunnie, bo w tym samym dniu odbywał się ingres nowego biskupa diecezji siedleckiej bpa Kazimierza Gurdy. Docenieni zostaliśmy przez prezesa płk rez. Rudolfa Somerlika ze Związku Żołnierzy Zawodowych WP, naszego partnera w działalności promującej patriotyzm i obronność Rzeczypospolitej Polskiej.

W roku piętnastolecia istnienia naszego stowarzyszenia obchody rozpoczęliśmy mszą świętą w intencji poległych i zmarłych kolegów w kościele garnizonowym na ul. Dokudowskiej. Mszę celebrował kapelan ksiądz ppłk SG Mirosław Kurjaniuk. Referat okolicznościowy wygłosił prezes ppłk rez. Artur Artecki. W zakrystii uroczyście odznaczono pamiątkowym medalem „60-lecia udziału Polaków w misjach poza granicami państwa”:

1. Księdza kapelana ppłk SG Mirosława Kurjaniuka;
2. Krystynę Supeł;
3. Mariana Pękalę;
4. Stanisława Wenio.

Następnie wszyscy udali się na ulicę Borową, gdzie w warunkach poligonowych przeprowadzono konkurs strzelecki z broni pneumatycznej. Meldunek wiceprezesa płk rez. Jana Sroki rozpoczął uroczystą zbiórkę na której przyjęto nowych członków:

1. Kazimierza Węgrzyniaka;
2. Jerzego Płochackiego;
3. Mariusza Żurawskiego;
4. Józefa Sykterza
5. Wojciecha Matusza.

Przyjęcie nowych kolegów zakończyło część oficjalną. Rozpoczęto zawody strzeleckie, w których uczestniczyli wszyscy obecni na spotkaniu. Ponownie pierwsze miejsce zdobył Michał Dorosz, drugie miejsce zajął Piotr Bogusz i tradycyjnie trzecie, prezes koła Artur Artecki. Ogłoszenie wyników i wręczenie pucharu zwycięzcy, dyplomów pamiątkowych zakończyło część strzelecką, przystąpiono do biesiadowania do późnych godzin wieczornych. Jak zwykle trudno było się rozstać.

DSC_1101 DSC_1105 DSC_1112 DSC_1120 DSC_1123 Uroczyste Obchody Dnia Weterana w Kole NR 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej

fbmateriał: Koło NR 43 SKMP ONZ w Białej Podlaskiej
tekst: ppłk rez. mgr inż. Artur Artecki Prezes
Koła
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Uczestniczki akcji „Odmień Siebie” w Formie – straciły ok. 20kg !!

$
0
0

smollPo 6 tygodniach zmagań i ciężkiej pracy, uczestniczki akcji inaugurującej otwarcie Centrum Odchudzania FORMA Odmień Siebie – Krysia, Agnieszka, Monika – schudły prawie 20 kg i zgubiły aż 80 cm w obwodach! Imponujące efekty widać już na pierwszy rzut oka. Szczęśliwe Panie są pełne siły oraz motywacji do dalszej pracy.

Dyscyplina i regularność ćwiczeń, perfekcyjnie przygotowane treningi naszego trenera Uczestniczki akcji inaugurującej otwarcie Centrum Odchudzania FORMA Odmień Siebie Bartka oraz  smaczna, urozmaicona, i co ważne, łatwa w przygotowaniu dieta pani Aldony, to główne czynniki sukcesu naszych uczestniczek. Dodatkowo wypoczynek w strefie saun pomaga w regeneracji sił i umysłu. Paniom serdecznie  gratulujemy i trzymamy kciuk za dalsze sukcesy. Poniżej przedstawiamy indywidualne wyniki uczestniczek.

Uczestniczki akcji inaugurującej otwarcie Centrum Odchudzania FORMA Odmień Siebie

fb
materiał: Klub Forma
tekst: Klub Forma
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Bajki, Bajeczki – podsumowano konkurs (galeria)

$
0
0

smoll27 maja w Klubie Kultury Eureka Bialskiego Centrum Kultury w Białej Podlaskiej, przy ul. Orzechowej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu literacko – plastycznego „Bajki, Bajeczki…”. Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z tego wydarzenia.

DSC_0130 DSC_0132 DSC_0135 DSC_0141 DSC_0142 DSC_0143 DSC_0145 DSC_0147 DSC_0150 DSC_0154 DSC_0173 DSC_0177 DSC_0178 DSC_0179 DSC_0182 DSC_0185 DSC_0186 DSC_0190 DSC_0192 DSC_0200 DSC_0211 DSC_0214 DSC_0221 Bajki, Bajeczki - podsumowano konkurs (galeria)

fbmateriał: Klub Kultury Eureka BCK Biała Podlaska
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia: ROT Radio Biper
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Dance Academy Studio działa od 5 lat przy Klubie Kultury Piast (galeria)

$
0
0

smollDance Academy Studio działa od 5 lat przy Klubie Kultury Piast. Grupa liczy prawie 60 tancerzy:dzieci, młodzież i dorosłych. Mimo krótkiego stażu ma na swoim koncie prawie 40 tytułów wywalczonych na ogólnopolskich i regionalnych turniejach tańca.

Od września 2013 r. przy KK Piast działa Akademia Musicalowa, którą tworzą zdolni tancerze Dance Academy Studio i wokaliści zespołu wokalnego „Chwilka”. Przez I rok działalności Akademii powstały 2 widowiska taneczno-wokalne „Zimowa i Bajeczna opowieść” na motywach baśni H.CH Andersena. Ich reżyserem i choreografem jest Karolina Brodzik-Zaremba natomiast przygotowaniem i opracowaniem muzyczno-wokalnym zajmuje się Ireneusz Prafiniuk. Widowiska cieszą się ogromną popularnością, obejrzała je prawie 1,5 tysięczna widownia.

DSC_2427 DSC_2432 DSC_2434 DSC_2436 DSC_2438 DSC_2444 DSC_2448 DSC_2451 DSC_2455 DSC_2456 DSC_2461 DSC_2464 DSC_2466 DSC_2468 DSC_2474 DSC_2475 DSC_2477 DSC_2481 DSC_2482 DSC_2484 DSC_2491 DSC_2492 DSC_2495 DSC_2498 DSC_2503 DSC_2505 DSC_2512 DSC_2514 DSC_2519 DSC_2531 DSC_2536 DSC_2546 DSC_2549 DSC_2552 DSC_2555 DSC_2558 DSC_2563 DSC_2567 DSC_2569 DSC_2572 DSC_2574 DSC_2577 DSC_2579 DSC_2585 DSC_2590 DSC_2591 DSC_2593 DSC_2595 DSC_2598 DSC_2600 DSC_2602 DSC_2603 DSC_2606 DSC_2608 DSC_2610 DSC_2612 DSC_2615 DSC_2621 DSC_2626 DSC_2633 DSC_2634 DSC_2636 Dance Academy Studio działa od 5 lat przy Klubie Kultury Piast (galeria)

fb
materiał: Dance Academy Studio
plakat: Karolina Brodzik-Zaremba instruktor
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Biała Podlaska: Dzień Otwartych Drzwi w Grabanowie (galeria)

$
0
0

smollLubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Zespół Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej z siedzibą w Grabanowie zorganizował po raz kolejny już Dzień Otwartych Drzwi. Impreza odbyła się w dniu 1 czerwca 2014 r.. Jest to najważniejsza impreza plenerowa placówki doradczej w Grabanowie. Na stałe wpisała się już w kalendarz imprez rolniczych w regionie. To doskonała okazja do spotkań, nawiązania nowych kontaktów, podsumowań i uhonorowań.

Imprezę poprzedziła msza a oficjalnego otwarcie Dnia Otwartych Drzwi dokonał dyrektor LODR Antoni Skrabucha. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. posłowie Adam Abramowicz, Franciszek Jerzy Stefaniuk, przedstawiciele marszałka i wojewody, radny sejmiku województwa Bogusław Broniewicz, starosta bialski Tadeusz Łazowski, prezydent miasta Biała Podlaska Andrzej Czapski, przedstawiciele powiatów ościennych, wójtowie gmin: Kodeń, Rokitno, Rossosz, Terespol, Tuczna.

W programie Dnia Otwartych Drzwi znalazły się m.in. występy zespołów artystycznych, i liczne atrakcje dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Wystąpiły m.in.: Zespół Hard Gock i Łobaczewianki z Koroszczyna, Kabaret Starszych Panien po Reinkarnacji z Woli Osowińskiej, Chór kameralny Meritum z Janowa Podlaskiego, Orkiestra Dęta OSP z Rossosza, Kalina z Jabłonia, Zespół Śpiewaczy z Szóstki w gm. Drelów i Zespół z Tucznej działający przy Stowarzyszeniu Razem na Rzecz Rozwoju Wsi Tuczna.

Nie zabrakło jak na ośrodek szkolno – doradczy rolnictwa przystało: doradztwa branżowego, wystaw i kiermaszy na placu wystawowym. Prezentowane były maszyny i urządzenia rolnicze, sprzęt i produkty pszczelarskie, rękodzieło ludowe, rzemiosło i produkty regionalne.

Ogłoszono podaczas imprezy wyniki konkursów: „Agroliga 2014″ oraz „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowane przez KRUS.

Agroligę 2014 wygrali:
- Sylwester Olędzki ze wsi Choroszczynka (pierwsze miejsce)
- Edyta i Jacek Chwedoruk ze wsi Zakalinki Kolonia gm. Konstantynów (wyróżnienie),
- Jolanta i Bogusław Czajka ze wsi Lisikierz gm. Wola Mysłowska (wyróżnienie),
- Marzena i Arkadiusz Drabko ze wsi Plebania Wola gm. Dębowa Kłoda (wyróżnienie),
- Agnieszka i Kazimierz Korulczyk ze wsi Turów gm. Kąkolewnica (wyróżnienie),
- Firma Handlowo - Zaopatrzeniowa „Agro – Handel” Mariusz Jakubiuk z Polubicz Wiejskich Drugich gm. Wisznice.

DSC_3304 DSC_3305 DSC_3310 DSC_3319 DSC_3320 DSC_3321 DSC_3322 DSC_3323 DSC_3325 DSC_3326 DSC_3334 DSC_3335 DSC_3344 DSC_3346 DSC_3349 DSC_3352 DSC_3355 DSC_3356 DSC_3357 DSC_3358 DSC_3359 DSC_3360 DSC_3362 DSC_3364 DSC_3366 DSC_3368 DSC_3373 DSC_3374 DSC_3376 DSC_3378 DSC_3380 DSC_3382 DSC_3386 DSC_3391 DSC_3392 DSC_3395 DSC_3396 DSC_3399 DSC_3406 DSC_3408 DSC_3411 DSC_3415 DSC_3416 DSC_3420 DSC_3430 DSC_3432 DSC_3433 DSC_3435 DSC_3439 DSC_3442 DSC_3444 DSC_3446 DSC_3447 DSC_3450 DSC_3454 DSC_3462 DSC_3465 DSC_3547 DSC_3548 DSC_3550 DSC_3557 DSC_3561 DSC_3562 DSC_3563 DSC_3564 DSC_3565 DSC_3566 DSC_3567 DSC_3568 DSC_3569 DSC_3570 DSC_3571 DSC_3572 DSC_3573 DSC_3574 DSC_3575 DSC_3576 DSC_3577 DSC_3578 DSC_3579 Dzień Otwartych Drzwi w Grabanowie (galeria)

fb
materiał: Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grabanowie
tekst: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Piknik z okazji Dnia Dziecka Bialskigo Klubu Karate Kyokushin (galeria) (film)

$
0
0

smollW dniu 31 maja 2014 Bialski Klub Karate Kyokushin zorganizował piknik z okazji Dnia Dziecka w Ośrodku Ekologicznym Wod-Kan w Białej Podlaskiej. Impreza rozpoczęła się rozdaniem Certyfikatów za zdane egzaminy na stopnie uczniowskie oraz pamiątkowych koszulek.

FILM - Biała Podlaska TV – Dzień Dziecka z karate
smoll-250x134

Następnie odbył się widowiskowy pokaz karate z rozbijaniem pustaków. Duża ilość atrakcji min. dyskoteka, trampolina, animacje dla dzieci dmuchane miasteczko oraz obóz wojskowy bialskiego ASG pozwoliły na udaną integrację i zabawę dla ćwiczących karate z sekcji Biała Podlaska, Wisznice, Sławatycze, Piszczac, Połoski, Kodeń, Międzyrzec Podlaski. Zarząd BKKK serdecznie dziękuje dla firmy Budomex Sp z o.o. z Białej Podlaskiej, Radio Biper oraz Wspólnocie Regionalnej za promocję, wsparcie techniczne i pomoc w organizacji pikniku. Osu!

DSC_3154 DSC_3159 DSC_3161 DSC_3162 DSC_3166 DSC_3167 DSC_3171 DSC_3177 DSC_3178 DSC_3180 DSC_3182 DSC_3183 DSC_3185 DSC_3189 DSC_3192 DSC_3193 DSC_3194 DSC_3195 DSC_3197 DSC_3201 DSC_3202 DSC_3203 DSC_3205 DSC_3206 DSC_3207 DSC_3208 DSC_3209 DSC_3211 DSC_3212 DSC_3213 DSC_3214 DSC_3215 DSC_3216 DSC_3218 DSC_3219 DSC_3220 DSC_3221 DSC_3223 DSC_3224 DSC_3225 DSC_3226 DSC_3227 DSC_3231 DSC_3232 DSC_3233 DSC_3235 DSC_3236 DSC_3237 DSC_3238 DSC_3240 DSC_3241 DSC_3243 DSC_3245 DSC_3246 DSC_3248 DSC_3249 DSC_3250 DSC_3252 DSC_3253 DSC_3254 DSC_3256 DSC_3257 DSC_3259 DSC_3261 DSC_3262 DSC_3264 DSC_3265 DSC_3266 DSC_3267 DSC_3268 DSC_3271 DSC_3278 DSC_3282 DSC_3283 DSC_3284 DSC_3285 DSC_3293 DSC_3295 Bialski Klub Karate Kyokushin zorganizował piknik z okazji Dnia Dziecka w Ośrodku Ekologicznym Wod-Kan (galeria)
fbmateriał: Bialski Klub Karate Kyokushin
tekst: Cezary Kotecki Bialski Klub Karate Kyokushin
zdjęcia i opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Sławatycze: I Nadbużański Zlot Motocyklowy (galeria)

$
0
0

smollAaa… Było Tak.!!! W dniach 23 – 25 maja 2014 r. Jurek – Virus – RIDERS OF IPA Lublin zarządził I Nadbużański Zlot Motocyklowy w swojej rodzinnej miejscowości Sławatycze nad przepiękną i dziką rzeką Bug. Zapraszając swoich przyjaciół – miłośników dwóch kółek.

W spotkaniu udział wzięło 85 wielbicieli – pasjonatów na 55 wspaniałych rumakach z zaprzyjaźnionych klubów motocyklowych: DOCTOR-RIDERS Lublin, KNIGHT-RIDERS Lublin, BRADERS Lublin ,wspaniali przyjaciele nie zrzeszeni, i my RIDERS OF IPA Lublin. Gośćmi honorowymi spotkania byli:

Wójt Gminy Sławatycze Dariusz Trybuchowicz. Prezes Lubelskiej Grupy Wojewódzkiej IPA oraz Zastępca Skarbnika Sekcji Polskiej IPA Wójcik Piotr. Przewodniczący Związku Terenowego NSZZP KWP Lublin Dzidzic Waldemar, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Bolesław Szulej, Prezydent Klubu Motocyklowego ,,RIDERS OF IPA LUBLIN” kol. Naręgowski Jerzy – GENERAŁ i jego zastępcy kol. Naręgowska Monika – RUDA, kol Jerzy Kiec -VIRUS.

Godzina 15:30 jedziemy!!! z różnych części Polski !!! Żar się leje z nieba, ale to nic- warto!!! Sznur motocykli na 2kilometry. Włodawa, patrole Policji z KPP Włodawa wykonały kawał dobrej roboty zabezpieczając przejazd i dokonując asysty honorowej. Dziękujemy wam pięknie.

Sławatycze, szybki prysznic, kwaterunki i jedziemy na przepiękną polanę, do Sylwi i Jurka nad BUG… a tam…, wszystko: gril, ognisko, namioty, świetny zespół ” FRANKI” i sok z gumijagód. Zabawa do białego rana. Przepiękna bryczka i dwa koniki którą prowadził kol Tomek Łuszczewski z Mościc Dolnych, a jazdy nie było końca. Dziękujemy Tomku.

Na zajutrz piękna Nadbużańska trasa; Liszna, Nowosiółki, Jabłeczna, Romanów Kuzawka i zwiedzania co nie miara. Niedziela zwala na kolana, spływy Bugiem-ta rzeka jest nie do opisania. I jak wszystko co dobre się kończy, każdy odjechał w swoją stronę zabierając wspaniałe wspomnienia z naszej PRZEPIĘKNEJ NADBUŻAŃSKIEJ POLSKI. Dziękuję wszystkim gościom i tym bez których to spotkanie by się nie odbyło. Do zobaczenia za rok. A przepiękne zdjęcia wykonała Natalia Kiec.

DSC_0063 DSC_0830 DSC_0870 DSC_0871 DSC_0900 DSC_0902 IMG_20140525_021906(1) IMG_20140525_023239 IMG_20140525_023633 IMG_20140525_023932 IMG_20140525_024211 IMG_20140525_025359 IMG_20140525_030159 IMG_20140525_030344 IMG_20140525_030507 IMG_20140525_092514 IMG_20140525_092555 IMG_20140525_093250 I Nadbużański Zlot Motocyklowy(galeria)
fbmateriał: Gminny Ośrodek Kultury w Sławatyczach
tekst i zdjęcia: Bolesław Szulej Dyr GOK w Sławatyczach
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Terespol: Nowe logo Miejskiej Biblioteki Publicznej (galeria)

$
0
0

smollW dniu 21 maja 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego na logo biblioteki, zorganizowanego z okazji Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w dniach 8-15 maja 2014 roku pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.

Konkurs był skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miasta Terespol. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzenie znaku graficznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu w dowolnej technice plastycznej lub komputerowo w programie graficznym.

Na konkurs wpłynęło 40 prac, które oceniła komisja konkursowa i przyznała następujące nagrody :
I miejsce – Michał Papiński
II miejsce – Dominika Maciuk i Kacper Mikołajczuk
III miejsce – Ewelina Barmosz i Ewelina Mikołajuk
Wyróżnienia – Julia Nieścioruk i Eliza Stefaniuk

Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody książkowe, a pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wystawy z pracami laureatów do siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu. Dziękujemy dzieciom i młodzieży, które wzięły udział w konkursie oraz Paniom – Edycie Drobysz i Danucie Izdebskiej za opiekę artystyczną nad uczestnikami konkursu i wspieranie działań biblioteki.

Zapraszamy również mieszkańców naszego miasta do uczestnictwa w internetowym konkursie wiedzy, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Białej Podlaskiej z okazji obchodów Roku Kościuszkowskiego w powiecie bialskim. Aby wziąć udział należy odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie na stronie internetowej bialskiej biblioteki (http:/www.mbp.org.pl). Konkurs trwa do 30 września 2014 r., na laureatów czekają atrakcyjne nagrody książkowe.

1509057_739060776117123_8648160871207177848_n 1525294_739060406117160_5511632460649154726_n 1908308_739061309450403_5079789231481000997_n 10156039_739060429450491_5293091581917191797_n 10177297_739060489450485_2712102985061391587_n 10273699_739060749450459_3849631360915754510_n 10305607_739060466117154_4450717287846507092_n 10306457_739060586117142_2680714906538000261_n 10311352_739060542783813_8297681964403487093_n 10313720_739060512783816_1175830005938845311_n 10329012_739060792783788_2060813693875123083_n 10334363_739060432783824_7292665544526789529_n 10339543_739061122783755_1177340859279960619_n 10339611_739060942783773_1161000698952117691_n 10345570_739060526117148_3068505351147889620_n 10352931_739061222783745_567683499382796552_n 10364081_739061152783752_3509836470940904005_n 10405431_739061086117092_7089342906268274574_n 10406813_739061052783762_5595271995724666925_n 10409485_739060716117129_3727350542249846766_n 10417670_739061186117082_1435608152468916241_n 10426575_739060966117104_6072591972363213145_n 10426654_739060622783805_3500673782302886016_n Konkurs na logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Terespolu (galeria)
fbmateriał: MOK Terespol
tekst: Łukasz Pogorzelski MOK Terespol
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Zbiórki kościelne na rzecz Magdy Małachwiejczyk

$
0
0

small8 czerwca odbędą się zbiórki kościelne po każdej mszy św na rzecz Magdy w następujących kościołach w Białej Podlaskiej. Parafia Chrystusa Miłosiernego ul. kard.S.Wyszyńskiego 53/55 // Parafia św Honorata Kożmińskiego ul. Terebelska // Kościół św Antoniego, Wspólnota Braci Mniejszych Kapucynów ul. Narutowicza 37. Tego samego dnia odbędą się również zbiórki w Konstantynowie i Janowie Podlaskim.


Zapraszamy też wszystkich do odwiedzenia Magdy strony internetowej www.musisieudac.pl i do polubienia społeczności na Facebooku musisieudac.pl.
w1

Numer konta na który można wpłacać pieniądze:
Numer konta 57 2130 0004 2001 0504 6685 0005
Tytułem: DAROWIZNA MAGDA MAŁACHWIEJCZYK

Stowarzyszenie OSP Stołpno,
ul. Tadeusz Kościuszki 2
21-560  Międzyrzec Podlaski

materiał: Międzyrzec Podlaski miastofb
zdjęcia: musisieudac.pl
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Biała Podlaska: Spotkanie z delegacją przedstawicieli Państwowego Handlowo-Technicznego Koledżu z Brześcia w Roskoszy

$
0
0

smoll3 czerwca 2014 r. odbyło się w Roskoszy spotkanie robocze z delegacją przedstawicieli  Państwowego Handlowo-Technicznego Koledżu z Brześcia. W spotkaniu, któremu przewodniczył Dyrektor ECKiW OHP Mariusz Filipiuk, uczestniczyli: Anatol Szlepakow Dyrektor Koledżu wraz z  Iriną Gierczuk, jego Zastępcą, a także osoby odpowiedzialne za tworzenie i wdrażanie projektów wymiany międzynarodowej w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy.

Spotkanie miało na celu omówienie dotychczasowej współpracy pomiędzy organizacjami, zaplanowanie wspólnych projektów wymiany młodzieży w roku bieżącym oraz podpisanie prolongaty porozumienia o współpracy, nawiązanej po raz pierwszy kilka lat temu. Kolejnym owocem wspólnych działań będzie, planowany na czerwiec tego roku, wyjazd wychowanków naszego Centrum z wizytą studyjną do Brześcia.

od_lewej_Anatol_Szlepakow_Irina_Gierczuk_Mariusz_Filipiu Roskosz spotkanie robocze z delegacją przedstawicieli  Państwowego Handlowo-Technicznego Koledżu z Brześcia

 

fbmateriał: ECKiW OHP Roskosz
tekst i zdjęcia: Małgorzata Zając ECKiW OHP
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

Coraz więcej podróżnych korzysta z udogodnień w zakresie TAX-FREE

$
0
0

smollBlisko 536 tys. dokumentów TAX FREE, na podstawie których podróżni z krajów trzecich mogą odzyskać podatek VAT za kupione w Polsce towary, zarejestrowali w tym roku na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą funkcjonariusze Służby Celnej z województwa lubelskiego.

Coraz większą popularność zyskuje wdrożona w 2012 r. przez Służbę Celną możliwość Coraz więcej podróżnych korzysta z udogodnień w zakresie TAX-FREEelektronicznego zgłaszania tego typu dokumentów. Jak wynika z raportów Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2013 zainteresowanie cudzoziemców dokonywaniem zakupów w naszym kraju stale wzrasta.

Tylko w 2013 r. szacunkowa wartość kupionych w Polsce towarów i usług przez podróżnych przekraczających polski odcinek zewnętrznej granicy Unii Europejskiej sięgnęła 8,2 mld zł, tj. o 23% więcej niż w roku 2012. Na przejściach granicznych w województwie lubelskim w 2013 r. Służba Celna zarejestrowała ponad 1,5 mln dokumentów TAX FREE, dla towarów o wartości ponad 2 mld zł, kupionych w Polsce przez cudzoziemskich turystów.

Dla porównania w 2012 r. takich dokumentów było nieco ponad 1,2 mln, dla towarów o wartości ok. 1,6 mld zł. W tym roku Służba Celna zarejestrowała już 536 tys. dokumentów pozwalających podróżnym z krajów trzecich odzyskać podatek VAT, przy czym wartość kupionych w ten sposób towarów wynosi 617 mln złotych. To poziom porównywalny do analogicznego okresu roku 2013.

Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców przekraczających polsko- ukraińską i polsko-białoruską granicę od lat cieszą się materiały budowlane, chemia gospodarcza, części i akcesoria do środków transportu oraz sprzęt RTV i AGD. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podróżnych Służba Celna wdrożyła wiele rozwiązań, dzięki którym usprawnione zostały odprawy na granicy, a czas jej przekraczania ograniczony został do niezbędnego minimum.

Przypomnijmy, że od 2012 r. odprawy podróżnych, którzy chcą skorzystać z możliwości Coraz więcej podróżnych korzysta z udogodnień w zakresie TAX-FREEzwrotu podatku za zrobione w Polsce zakupy, wspomaga elektroniczny system „Zwrot VAT dla podróżnych” (przygotowany na potrzeby całej Służby Celnej przez Izbę Celną w Białymstoku).

Dzięki niemu zarówno podróżny, jak i sprzedawca, u którego kupione zostały towary, mogą sami zarejestrować dokumenty TAX FREE (uprawniające do zwrotu podatku po wywiezieniu towaru z UE) – poprzez stronę internetową www.granica.gov.pl. Zarejestrowany w ten sposób dokument trafia bezpośrednio do granicznego oddziału celnego. Dzięki temu odprawa celna związana z potwierdzeniem wywozu towaru, w momencie kiedy podróżny pojawi się z nim na granicy, ogranicza się do niezbędnych czynności.

W 2013 r. lubelska Służba Celna przygotowała kolejne rozwiązania, których celem jest usprawnienie ruchu granicznego. Dla osób, które skorzystały z elektronicznej awizacji dokumentów (za pomocą elektronicznego systemu „Zwrot VAT dla podróżnych”), na przejściach granicznych przygotowane zostały odrębne pasy ruchu i dodatkowe stanowiska odpraw – do obsługi dokumentów TAX FREE zgłaszanych elektronicznie.

Wyświetlane na tablicach świetlnych komunikaty pozwalają podróżnemu wybrać odpowiedni pas odpraw – w zależności od tego, czy zdecydował się na tradycyjną, papierową formę zgłoszenia, czy też dokonał wcześniejszej internetowej rejestracji dokumentu lub rejestracji tej dokonał za niego sprzedawca towaru. Do korzystania z elektronicznego zgłoszenia zachęcają podróżnych sami funkcjonariusze celni.

Na przejściach granicznych dostępne są m.in. ulotki informujące o nowej funkcjonalności.
Służba Celna notuje systematyczny wzrost liczby podróżnych, którzy zainteresowani są elektroniczną awizacją dokumentów TAX FREE – np. w przypadku przejścia granicznego w Terespolu stanowią one już około 50% wszystkich rejestrowanych dokumentów tego typu, w przypadku przejścia w Dorohusku – jest to ponad 1/3 dokumentów.

Ci podróżni, którzy nie dokonali wstępnej rejestracji i posiadają dokument tylko w formie papierowej, mogą liczyć na bezpłatny dostęp do Internetu, dzięki zainstalowaniu na głównych przejściach granicznych hotspotów, z darmowym dostępem do stron internetowych www.granica.gov.pl.

Dzięki temu podróżni posiadający urządzenia mobilne (tablety, smartfony, telefony komórkowe, laptopy) wyposażone w bezprzewodową kartę sieciową mogą zarejestrować dokumenty za zakupy będąc już na terenie przejścia granicznego.

materiał: Urząd Celny w Białej Podlaskiejfb
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk
rzecznik prasowy podkomisarz celna
opracowanie: Marek Krzewicki Radio Biper

Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.
Viewing all 1484 articles
Browse latest View live