W dniach 12-17 października 2015 r. obchodzony był Tydzień Mediacji, zaś w dniu 15 października 2015 r. przypadał Międzynarodowy Dzień Mediacji. W zakładce „Mediacje” strony internetowej bialskiego sądu dostępne są informacje o korzyściach i standardach mediacji, jak również o postępowaniu mediacyjnym w sprawach cywilnych / gospodarczych, karnych, nieletnich oraz rodzinnych, o rozwód i separację. O mediacji – jako o najlepszym sposobie w rozstrzyganiu spornych spraw rozmawiamy z Pawłem Łodziakiem, koordynator ds. mediacji w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej.
FILM – Biper TV – Tydzień Mediacji w bialskim sądzie
Rozmowa z Pawłem Ładziakiem – koordynator ds. mediacji w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej
Radio Biper: Czym jest Tydzień Mediacji i do kogo jest skierowany, komu powinien pomóc?
Paweł Łodziak: Tydzień Mediacji jest częścią ogólnopolskiej kampanii informacyjnej koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Kampania ma na celu promocję pozasądowych metod rozwiązywania sporów i jest zaadresowana do każdego, kto potrzebuje rozwiązania problemu, a nie chciałby angażować się w długotrwały, kosztowny spór sądowy.
Radio Biper: Historia?
P.Ł.: Historia mediacji sięga początków lat dziewięćdziesiątych, bo po zmianach ustrojowych w ’89 zaczęły się rozmowy na temat alternatywnych sposób rozwiązywania sporów, takich, które byłyby szybsze i tańsze niż droga sądowa. Stopniowo zmiany takie były i są wprowadzane do polskiego prawa. Obecnie z mediacji można korzystać w sprawach karnych, cywilnych i rodzinnych.
Radio Biper: Sięganie po sprawdzone wzorce z zachodu?
P.Ł.: Tak, na zachodzie mediacje stosowane są z powodzeniem od kilkudziesięciu lat.
Radio Biper: Jak Tydzień Mediacji w bialskim sądzie wyglądał?
P.Ł.: W bialskim sądzie odbył się dyżur mediatora sądowego, pani Bogumiły Wetoszki. W dniu 15 października przypadał międzynarodowy dzień mediacji, który jest obchodzony w każdy trzeci czwartek października. Oprócz tego były dyżury psychologa i mediatora. Nie ukrywam, że zainteresowanie nie było wielkie. Myślę, że wynika to w dużej mierze z małej popularności mediacji jako metody rozwiązywania sporów.
Radio Biper: Powiedzmy o plusach mediacji
P.Ł.: Pierwszym plusem jest to, że strony same wypracowują rozwiązanie konfliktu. Jest to droga szybsza i tańsza. Ugoda mediacyjna po zaakceptowaniu przez sąd zyskuje moc ugody zawartej przed sądem. W sprawach karnych pokrzywdzony ma większą możliwość uzyskania zadośćuczynienia za daną krzywdę, natomiast sprawca może liczyć na przychylniejsze spojrzenie sądu.
Radio Biper: Co zmieni się z dniem 1 stycznia 2016?
P.Ł.: W sprawach rodzinnych koszty mediacji będą zaliczane so kosztów postępowania.
Radio Biper: Sprawy i rozmowy, które prowadzą zainteresowani z mediatorem nie wychodzą na światło dzienne. Mediator ma nakaz tajemnicy?
P.Ł.: Tak. Mediatora obowiązuje tajemnica. Wszelkie notatki i zapiski są niszczone. Jedynym śladem pisemnym jest ugoda mediacyjna lub informacja, że ugody nie udało się uzyskać.
Radio Biper: Gdzie się zgłosić żeby znaleźć mediatora?
P.Ł.: W przypadku postępowania sądowego dzieje się to na podstawie skierowania przez sąd bądź na wniosek stron postępowania.
Radio Biper: Nie chcemy sprawy w sądzie, chcemy mediatora. Co można zrobić?
P.Ł.: Jak najbardziej można skorzystać z usług mediatora. Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych.
Radio Biper: Taki tydzień będzie powtórzony?
P.Ł.: Tak. Podobna kampania promocyjna odbywa się co roku w październiku w tym tygodniu kiedy przypada dzień mediacji.
materiał: Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej
tekst: Aleksandra Gajewska / Leszek Niedaleki Radio Biper
film i zdjęcia: Małgorzata Mieńko MM Projekt
opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper