Dziś, w dniu 5 listopada 2015 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne na Oddziale Dziecięcym. Celem ćwiczeń było sprawdzenie praktycznych umiejętności i znajomości procedur oraz technicznych aspektów w zakresie organizacji ewakuacji w bialskim szpitalu, jak również doskonalenie działań w tym zakresie.
Scenariusz ćwiczeń wyglądał następująco:
– w wyniku nagromadzenia dużej ilości materiałów palnych w szachcie instalacji wodnej i wrzucenia niedogaszonego papierosa do otworu szachtu przez jednego z rodziców odwiedzających chore dziecko dochodzi do pożaru w pionie instalacyjnym kuchenki oddziałowej na parterze oddziału dziecięcego.
– pożar zauważają osoby przebywające w sali pobytu dziennego. O zdarzeniu powiadamiają pielęgniarkę w punkcie pielęgniarskim.
– po otwarciu drzwi kuchenki oddziałowej stwierdzony zostaje gęsty duszący dym.
– powiadomiony zostaje lekarz dyżurny oddziału, portiernia i pozostały personel oddziału.
– w związku z gęstym dymem lekarz dyżurny oddziału dziecięcego alarmuje na numer telefonu 998 Państwową Straż Pożarną (PSP) oraz o zdarzeniu powiadamia telefonicznie lekarza dyżurnego SOR informując że Straż Pożarna została zaalarmowana i jednocześnie prosi i powiadomienie o zdarzeniu Dyrektora Szpitala. Ponadto dodatkowo powiadamia ordynatora oddziału dziecięcego i pielęgniarkę oddziałową. Podejmuje decyzję o przeszukaniu pomieszczenia kuchenki oddziałowej oraz pokoju socjalnego i ewentualnej ewakuacji osób.
Następnie poleca przyniesienie do miejsca zdarzenia gaśnic oraz rozwinięcie węża z hydrantu pożarowego i podjęcia próby gaszenia pożaru. Dodatkowo nakazuje ewakuować materiały palne zgromadzone w przedsionku, zamknąć okna i zabezpieczyć drzwi przed wydostaniem się dymu na korytarz.
– lekarz dyżurny oddziału dziecięcego poleca wszystkim osobom przebywającym na korytarzu i pomieszczeniu pobytu dziennego (odwiedzającym i dzieciom) o udanie się do swoich sal zamknięcia drzwi i okien a następnie pozostawania tam do czasu wydania kolejnych dyspozycji.
– ma miejsce pożaru przybywa lekarz dyżurny SOR, i zapoznaje się z sytuacją, przejmuje kierowanie akcją i podejmuje decyzje o ewakuacji pacjentów z zagrożonej części oddziału na korytarz części oddziału poza drzwiami pożarowymi i korytarz dziecięcej izby przyjęć (na okres trwania akcji ratowniczej). Wzywa do pomocy przy ewakuacji poprzez SOR po jednym pracowniku z innych oddziałów szpitala.
Jednocześnie nakazuje dyżurnemu technicznemu szpitala wyłączenie prądu, gazów medycznych oraz włączenie świateł ewakuacyjnych w związku z rozwijającym się zdarzeniem. O podjętych decyzjach oraz sytuacji na miejscu pożaru na bieżąco informuje telefonicznie Dyrektora Szpitala. Następnie nakazuje portierowi otwarcie szlabanów wjazdowych oraz wyjść ewakuacyjnych z budynku i skierowanie samochodów PSP na miejsce zdarzenia. Personel oddziału rozpoczyna przygotowania wytypowanych pacjentów do ewakuacji.
– na podstawie informacji otrzymanych od lekarza dyżurnego SOR w związku z możliwością ewakuacji także pododdziału dzieci starszych i oddziału neonatologii z uwagi na przemieszczanie się dymów pożarowych korytarzami i klatkami ewakuacyjnymi Dyrektor Szpitala podejmuje decyzję o wezwaniu na miejsce zdarzenia członków zespołu ds. ewakuacji Szpitala. Portierowi nakazuje telefonicznie powiadomienie członków zespołu zgodnie ze szpitalną instrukcją bezpieczeństwa pożarowego. Na miejsce zbiórki wyznacza wstępnie hol przy Izbie Przyjęć na parterze budynku głównego.
– personel oddziału segreguje chorych, wyprowadza ich z korytarza i formuje strumień ewakuacyjny zgodnie z zasadami w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.
– rozpoczęcie wyprowadzania i wywożenia pacjentów z oddziału drogą ewakuacyjną na korytarz poza drzwiami pożarowymi przez personel oddziału oraz przybyłych pracowników z innych oddziałów.
– na teren ćwiczeń dociera Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Lekarz dyżurny SOR informuje dowódcę PSP o zaistniałej sytuacji, podjętych działaniach i przekazuje dalsze kierowanie akcją ratowniczą. Strażacy przeprowadzają rozpoznanie i podejmują działania ratowniczo – gaśnicze. Dowódca PSP podejmuje współpracę z Dyrektorem Szpitala.
– na miejsce zdarzenia przybywa Dyrektor Szpitala, który zapoznaje się z sytuacją i na bieżąco współpracuje z Dowódcą Straży Pożarnej w likwidacji występującego zagrożenia.
– do miejsca zbiórki systematycznie przybywają członkowie zespołu ds. ewakuacji Szpitala.
– pożar zostaje opanowany i nie rozwija się na pozostałe pomieszczenia budynku.
– strażacy w aparatach ochronnych dróg oddechowych sprawdzają czy w pozostałych pomieszczeniach oddziału nie znajdują się inne zagrożone osoby.
– strażacy podczas przeglądu miejsca zdarzenia stwierdzają wyciek wody z rury PCV uszkodzonej w wyniku działania wysokiej temperatury pożaru.
– miejsce prowadzenia działań ratowniczych dowódca Straży Pożarnej przekazuje na piśmie Dyrektorowi Szpitala.
– dyrektor szpitala odwołuje alarm.
– dyrektor szpitala i kierownik zespołu ds. ewakuacji omawiają przebieg ćwiczeń ewakuacyjnych, w obecności członków zespołu ds. ewakuacji, personelu oddziału i przedstawicieli PSP.
– dyrektor szpitala ogłasza zakończenie ćwiczeń. Personel szpitala i pacjenci wracają do pomieszczeń oddziału.
– personel oddziału porządkuje pomieszczenia.
– strażacy w ramach tych ćwiczeń dodatkowo zapoznają się z poszczególnymi budynkami szpitala oraz zabezpieczeniem ppoż.
temat: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
tekst: Magdalena Us asystent dyrektora rzecznik prasowy szpitala / Leszek Niedaleki Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.