Quantcast
Channel: Radio Biper - Internetowy Portal Informacyjny - Biała Podlaska » Wiadomości
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1484

Miasto i Gmina jak jedna wielka rodzina – samorządowa

$
0
0

smallW Urzędzie Miasta Biała Podlaska miało dziś miejsce podpisanie umowy pomiędzy Prezydentem Miasta Biała Podlaska Andrzejem Czapskim i Wójtem Gminy Biała Podlaska Wiesławem Panasiukiem popiszą w sprawie wspólnego przygotowania Zintegrowanej Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska. Dokument strategii zostanie opracowany na lata 2014-2020 (z perspektywą do roku 2030) i zastąpi obecnie obowiązujące strategie miasta Biała Podlaska i gminy wiejskiej Biała Podlaska, których okres realizacji kończy się w roku 2015.

P8070147- To porozumienie rozwojowe. Nasz, miasta i gminy, pomysł na Obszary Funkcjonalne. Połączyliśmy siły aby być bardziej konkurencyjni. Podnieść jakość oferowanych przez samorządy usług, obniżyć koszty funkcjonowania samorządów w pewnych sektorach. Chcąc utrzymać wysoki poziom usług komunikacyjnych, społecznych, oświatowych, kulturalnych trzeba będzie za nie coraz więcej płacić. Mieszkańców będzie ubywać – tak przewidują demografowie. To co opłacało się dla stutysięcznego miasta będzie drogie dla miasta o połowę mniejszego. Doszliśmy do wniosku z wójtem, że nie ma sensu się dublować w wielu dziedzinach a zacząć uzupełniać i łączyć. Za pięćdziesiąt czy sto lat miasto wchłonie obszar gminy. To początek tego procesu. – mówi prezydent Andrzej Czapski.

P8070156- Decyzja o opracowaniu wspólnej strategi dla Obszaru Funkcjonalnego Miasta Biała Podlaska i Gminy Biała Podlaska to zapisanie na papierze tego co pomiędzy tymi dwoma samorządami dzieje się już od dawna. Miasto i gmina współpracują. W wielu obszarach. Wspólna strategia pozwoli dodatkowo uniknąć wzajemnej konkurencji i marnotrawienia środków. Łatwiej będzie wspólnie samorządom zminimalizować skutki niżu demograficznego. Współpraca do tej pory układa się wzorowo. Jesteśmy na siebie skazani ale to dobrze, że potrafimy się dogadać. – mówi wójt Wiesław Panasiuk.

Bialski Obszar Metropolitarny to 374 km2 powierzchni i 72.500 mieszkańców, w tym:
- Miasto Biała Podlaska 49 km2 powierzchni i 58.500 mieszkańców
- Gmina Biała Podlaska 325 km2 powierzchni i 14.000 mieszkańców
Strategia będzie dokumentem ramowym wyznaczającym w sposób zintegrowany główne kierunki rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska w wymiarze przestrzennym, gospodarczym i społecznym.

Kierunki rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska w wymiarze przestrzennym będą w dużej mierze wynikały z zapisów obecnie obowiązujących dokumentów w zakresie planowania przestrzennego, w tym w szczególności ze studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy miejskiej i wiejskiej Biała Podlaska oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla tychże gmin. Pod uwagę będą wzięte również planowane inwestycje w zakresie rozbudowy infrastruktury technicznej, w tym transportowej, wodno-kanalizacyjnej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej.

Przy określaniu kierunków rozwoju w wymiarze gospodarczym szczególna uwaga zostanie zwrócona na dostęp przedsiębiorców do terenów inwestycyjnych, a także na możliwe kierunki rozwoju lokalnej gospodarki, z uwzględnieniem takich czynników jak: przygraniczne położenie obszaru; specjalizacje regionalne w zakresie biogospodarki, energetyki oraz usług zdrowotnych; nowe formy turystyki i opieki społecznej; współpraca sieciowa przedsiębiorstw (np. w formie klastrów) lub w układzie konsorcjalnym (z realizacją konkretnych projektów o charakterze inwestycyjnym i badawczo-rozwojowym).

Z kolei wymiar społeczny opracowywanej strategii będzie m.in. brał pod uwagę zachodzące trendy demograficzne (w tym starzenie się społeczeństwa) oraz dostęp mieszkańców miasta i gminy do istniejącej infrastruktury społecznej w odniesieniu do sfery edukacji, kultury, ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Szczególna uwaga zostanie również zwrócona na kwestie jakości oferowanych usług publicznych, w tym również tych świadczonych drogę elektroniczną w ramach rozwijanego systemu e-usług i e-administracji.

Opracowanie wspólnej strategii rozwoju wpisuje się w nowy model (paradygmat) polityki regionalnej w Polsce po roku 2013 i wynikającą z niego konieczność stosowania podejścia terytorialnego do planowania i rozwoju ośrodków miejskich z uwzględnieniem otaczających je obszarów wiejskich. Takie podejście znajduje swoje odzwierciedlenie w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR) 2010-2020: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie, Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2030 oraz Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, definiującej obszar funkcjonalny miasta Biała Podlaska jako jednostkę składającą z Gminy Miejskiej Biała Podlaska i Gminy Biała Podlaska.

Szczególnych korzyści (również finansowych) wynikających z opracowania i wdrażania wspólnej strategii Miasta i Gminy Biała Podlaska można oczekiwać w takich obszarach współdziałania jak:
- transport i mobilność mieszkańców, m.in. poprzez wspólne zaplanowanie i realizację infrastruktury transportowej (drogi i węzły komunikacyjne, ścieżki, rowerowe, transport publiczny itp.)
- niskoemisyjność i efektywność energetyczna, m.in. poprzez opracowanie i realizację wspólnych projektów z zakresu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, oświetlenia ulicznego, energetyki odnawialnej, poprawy dostępności do sieci energetycznej średniego i niskiego napięcia itp.
- gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami, m.in. poprzez zintegrowany system sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, skoordynowany system zbierania i utylizacji odpadów komunalnych itp.
- polityki mieszkaniowej, m.in. poprzez właściwe planowanie i zarządzanie terenami na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, współpracę z deweloperami i spółdzielniami mieszkaniowymi itp.
- rozwoju gospodarczego i przyciągania inwestorów zewnętrznych, m.in. poprzez ulgi podatkowe, tworzenie i udostępnianie terenów inwestycyjnych, wspólną promocję w kraju i za granicą.

Korzyści można również oczekiwać w obszarze wspólnego wykorzystywania i zarządzania infrastrukturą społeczną. Szczególnie będzie to ważne w odniesieniu do infrastruktury edukacyjnej (przedszkolnej, podstawowej i gimnazjalnej) oraz infrastruktury pomocy społecznej. W przypadku edukacji będzie to możliwe m.in. poprzez racjonalne wykorzystanie infrastruktury na styku działania gminy miejskiej i wiejskiej, a także kreowanie właściwych zachowań rodziców. Natomiast w przypadku pomocy społecznej będzie to możliwe m.in. poprzez tworzenie wspólnej obsługi administracyjnej (finansowej i organizacyjnej), np. w formie wspólnych centrów usług pomocy społecznej, co może zmniejszyć koszty działalności oraz podnieść jakość wykonywanych usług.

Warto również wspomnieć o ważnym obszarze współdziałania, jakim powinna być bliska współpraca służb obu gmin w zakresie planowania przestrzennego i uzgadniania wspólnych inwestycji infrastrukturalnych. Powinno to doprowadzić do większej spójności w zapisach dokumentów planistycznych (szczególnie na granicach styków gmin), a także do większej efektywności ekonomicznej w zakresie zarządzania mienieniem komunalnym na terenie miasta i gminy wiejskiej.

P8070151 P8070154  P8070158 P8070164

fbmateriał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst: Michał Romanowski – naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju / Mariusz Maksymiuk Radio Biper
zdjęcia i opracowanie: Mariusz Maksymiuk Radio Biper
Note: There is a poll embedded within this post, please visit the site to participate in this post's poll.

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1484

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra